Արցախցի երիտասարդները նամակներ են փոխանցել ՀՀ-ում մի շարք դեսպանատների
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի երիտասարդության ներկայացուցիչները դեկտեմբերի 15-ին նամակներ են փոխանցել Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի, Միացյալ Թագավորության, Չինաստանի առաքելություններին՝ ներկայացնելով Արցախում Ադրբեջանի հանցավոր գործողությունների հետևանքով ստեղծված իրավիճակը։ «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ նամակներում մասնավորապես նշվել է, որ դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանը արգելափակել է Արցախը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը։Հաջորդ օրը Ադրբեջանը նաև կտրել է ամբողջ Արցախի գազամատակարարումը։ Այս քայլերի հետևանքով Արցախում ստեղծվել է հումանիտար ճգնաժամ։
Երիտասարդության ներկայացուցիչները նամակում ընդգծել են, որ Ադրբեջանի գործողությունները Արցախի ժողովրդի դեմ իրականացվող ցեղասպանության շարունակությունն են և ուղղված են Արցախում կյանքի անտանելի պայմանների ստեղծմանը՝ Արցախի ժողովրդին իր հայրենիքից վերջնականապես վտարելու նպատակով։ Երիտասարդության ներկայացուցիչները շեշտել են, որ Ադրբեջանի կողմից Արցախում մարդու իրավունքների շարունակական խախտումները չեն կարող և չպետք է աննկատ մնան միջազգային հանրության կողմից, և կոչ արել պետություններին անհատական կամ կոլեկտիվ գործողությունների միջոցով ներդրում ունենալ Արցախում փխրուն խաղաղության պահպանման, ինչպես նաև հումանիտար ճգնաժամի հանգուցալուծմանը։

Молодежь из Арцаха передала письма в ряд посольств в Армении
15 декабря молодые люди из Арцаха передали письма в посольства России, Франции, Великобритании и Китая в Республике Армения. В письмах они представили ситуацию, сложившуюся в результате преступных действий Азербайджана в Арцахе. Как передает корреспондент «Арменпресс», в них особо отмечено перекрытие Азербайджаном с 12 декабря единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией и с внешним миром, - Лачинского коридора, также прекращение подачи газа в Арцах. В результате этих шагов Арцах оказался на грани гуманитарного кризиса.
В них говорится, что действия Азербайджана являются продолжением геноцида против народа Арцаха и направлены на создание невыносимых условий жизни в Арцахе, с целью окончательного изгнания арцахцев с Родины. Молодые люди подчеркнули, что непрекращающиеся нарушения Азербайджаном прав человека в Арцахе не могут и не должны оставаться незамеченными международным сообществом. Они призвали эти государства внести свой вклад в дело сохранения хрупкого мира в Арцахе и недопущения гуманитарного кризиса, посредством и индивидуальных и коллективных действий.