Արցախի ժողովրդի կյանքի իրավունքի երաշխավորման համար ՄԱԿ-ը պետք է կիրառի միջազգային գործիքակազմ. Արցախի ՄԻՊ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը Ադրբեջանի վերջին սադրիչ գործողությունների, Արցախը շրջափակելու առնչությամբ միջազգային հանրությունից, հատկապես ՄԱԿ-ից ակնկալում է կոնկրետ գործողություններ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ստեփանյանը նման տեսակետ հայտնեց լրագրողների հետ ճեպազրույցում:
Արցախի ՄԻՊ-ը հայտնեց, որ իրենց հավաքագրած ինֆորմացիայի համաձայն՝ 1100 մարդ կա, որ կամ Արցախից չի կարողանում վերադառնալ Հայաստան, կամ Հայաստանում է մնացել և չի կարողանում հասնել Արցախ, որոնցից 270-ը երեխաներ են: Նրանց մի մասն այս պահին գտնվում է Գորիսում, մի մասը՝ Երևանում: Արցախում դադարեցվել են որոշ դպրոցների, մանկապարտեզների, պետական և կենսական նշանակություն ունեցող հիմնարկների աշխատանքները: Հիվանդանոցների մի մասը ջեռուցվում է գազով: Հայաստանի և Արցախի ՄԻՊ-երը շուտով կներկայացնեն համատեղ զեկույց, որտեղ կներկայացնեն ադրբեջանցիների կողմից Լաչինի միջանցքը փակելու հետևանքները:
Անդրադառնալով ՄԱԿ-ին՝ նա ասաց. «Երրորդ օրն է, և միջազգային կազմակերպությունը, որը մարդու իրավունքների, աշխարհում խաղաղության համար է ստեղծել, որևէ արձագանք, որևէ գնահատականի չի արժանացրել»:
Արցախի ՄԻՊ-ը Երևանում անցկացված «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումի շրջանակում ՄԱԿ-ի պաշտոնյաներին անձնական զրույցներում տեղեկացրել է, թե ինչ վիճակում է Արցախը: Եվ այս ամենից հետո մարդու իրավունքների պաշտպանության առաջնային կազմակերպությունից՝ ՄԱԿ-ից որևէ արձագանք չստանալը, ցավալի է համարում: Ստեփանյանը հույս է հայտնեց, որ առաջիկայում այդ սխալը կուղղեն:
«Իհարկե կոչերը ևս կարևոր են ու զսպող նշանակություն ունեն, բայց այս անգամ արդեն կոնկրետ գործողություններ պետք է կիրառվեն: Կա կարծիք, պնդում, որ ի վերջո Արցախի ժողովրդի կյանքի իրավունքի երաշխավորման համար ՄԱԿ-ը պետք է միջազգային գործիքակազմ կիրառի՝ լինի դա խաղաղապահներին միջազգային մանդատ տրամադրելով, լինի Ստեփանակերտում ՄԱԿ-ի տարբեր գործակալությունների բացմամբ: Ի վերջո, երկրագնդի վրա կա մի հատված, որը կոչվում է Լեռնային Ղարաբաղ, որում ապրում են մարդիկ, և այդ մարդիկ ունեն իրավունքներ, ու միջազգային հանրությունը պարտավոր է ապահովել այդ իրավունքների իրացումը»,-ասաց Արցախի ՄԻՊ-ը:
Ըստ նրա՝ ստեղծված իրավիճակի պատասխանատուները եռակողմ հայտարարության կողմերն են, որոնք երաշխիք են հանդիսացել, որ մարդիկ վերադառնան ու ապրեն Արցախում: Բայց պատասխանատվությունը թողնել միայն եռակողմ հայտարարությունը ստորագրածների վրա, ճիշտ չի համարում, քանի որ միջազգային իրավունքում կա պաշտպանելու պատասխանատվության սկզբունքը, որը ենթադրում է, որ, եթե ժողովուրդը գտնվում է ցեղասպանության վտանգի, էթնիկ զտման վտանգի ներքո, միջազգային հանրությունն ունի պարտավորություն ու պատասխանատվություն՝ ցուցաբերելու իր միջամտությունը: Իսկ միջազգային հանրության մաս են բոլորը:

United Nations must use international instruments to guarantee right to life of Artsakh people – ombudsman
YEREVAN, DECEMBER 14, ARMENPRESS. Artsakh Human Rights Defender Gegham Stepanyan expects concrete actions from the international community, particularly from the UN regarding the Azerbaijani blockade of Artsakh.
He said that there are 1100 people stranded who are unable to either return to Armenia from Artsakh or from Armenia to Artsakh. This number includes 270 children. Schools in Artsakh are shut down amid gas supply cut-off.
Speaking about the UN, he said: “It is the third day and the international organization which was created for human rights and peace in the world hasn’t given any reaction or assessment.”
Geghamyan was participating in the 4th Global Forum Against the Crime of Genocide in Yerevan and notified UN officials in private conversations on the situation in Artsakh. He says that not getting a reaction from the UN is regrettable but he hopes that this mistake will soon be corrected.
“Of course calls are also important and have restraining significance, but this time concrete actions must be done. There is an opinion, a claim, that after all for the guarantee of the right to life of the people of Artsakh the UN must utilize international instruments, be it by providing an international mandate to the peacekeepers or opening various UN agencies in Stepanakert. After all, there is a place on Earth called Nagorno Karabakh, where people live, and these people have rights, and the international community must ensure the exercise of this right,” he said.
He said that those responsible for the situation are the parties who signed the trilateral statement who are guarantors for people to return and live in Artsakh. But leaving the responsibility only on the signatories of the statement is not right because international law has the principle of the responsibility to protect which implies that if a nation is facing the threat of genocide or ethnic cleansing the international community has to interfere.