Այս հաղթանակը միայն իմը չէ, այն Ֆրանսիայի ժողովրդինն է. «Մանկական Եվրատեսիլ 2022»-ի հաղթող
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Մանկական Եվրատեսիլ 2022» երգի իջազգային մրցույթում, որը տեղի ունեցավ դեկտեմբերի 11-ին Երևանում՝ Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում, հաղթեց Ֆրանսիայի պատվիրակ Լիսանդրոն Oh Maman! երգով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մրցույթի ավարտից հետո լրագրողների հետ հանդիպմանը Լիսանդրոն ասաց, որ շատ երջանիկ է հաղթանակի առթիվ: «Հպարտանում եմ իմ թիմով, իմ պարողներով, որոնք իմ ընկերներն են, որոնց հետ ընտանիք ենք: Ես շնորհակալ եմ իմ ընտանիքին ու այն մարդկանց, որոնք ինձ վստահել ու հավատացել են»,-նշեց նա ու հավելեց՝ շատ էր ցանկանում հաղթել մրցույթում:
Նա ընդգծեց, որ հաղթանակի շնորհիվ ավելի առաջ կարող է գնալ: Լիսանդրոն կարծում է՝ իր մրցանակը միայն իրենը չէ, իր թիմինն է, Ֆրանսիայի ժողովրդինն է, այն մարդկանցն է, ովքեր քվերակել են իր օգտին:
Լիսանդրոն ավելի վաղ նշել էր, որ Հայաստանից իր հետ լավաշ է տանելու և հաղթանակ: «Չգիտեմ, թե քանի լավաշ եմ տանելու ինձ հետ: Վստահաբար՝ շատ: Սակայն շատ ոգևորված եմ հատկապես այս մրցանակով»,-շեշտեց երգիչը:
Նա Հայաստանը գեղեցիկ երկիր է ամարում ու սիրում է հայ ժողովրդին, սակայն կարծում է, որ «Մանկական Եվրատեսիլ»-ը այս անգամ պետք է Ֆրանսիա գնար:
Խոսելով մրցությում Հայաստանի ատվիրակ Նարեի ասին՝ երգիչը շեշտեց, որ Նարեին միանգամից է սիրել: Կարծում է, որ նա շատ ավ անձնավորություն է, հրաշալի արտիստ է: Երգիչն ասաց, որ իր մտքում անընդհատ կրկնում է Նարեի Dance երգը: «Հավանում եմ նաև Պորտուգալիայի, Իտալիայի և մյուս պետությունների ներկայացուցիչների կատարումները»,-նշեց Լիսանդրոն՝ բոլոր մասնակիցներին շնորհակալություն հայտնելով դրական էներգիայի ու աջակցության համար:
«Մանկական Եվրատեսիլ» մրցույթի գործադիր ղեկավար Մարտին Օսթերդալը, շնորհավորելով Լիսանդրոյին, ասաց, որ նրա կատարումը հիանալի էր ու փայլել են ամբողջ շաբաթվա ընթացքում:
Հանրային հեռուստաընկերության գործադիր տնօրեն Հովհաննես Մովսիսյանն էլ շնորհավորեց Լիսանդրոյին ու հիշեցրեց, որ 2021-ին Հայաստանի պատվիրակ Մալենան հաղթեց հենց Ֆրանսիայում կայացած մրցությում: «Ստացվեց այնպես, որ մենք մրցույթը վերադարձնում ենք Ֆրանսիա: Ձեր համարն իսկապես հրաշալի էր»,-ասաց նա ու շնորհավորեց նաև մրցույթի մյուս մասնակիցներին, Հայաստանի պատվիրակ Նարեին, որը զբաղեցրեց երկրորդ հորիզոնականը:
20-րդ հոբելյանական «ՄանկականԵվրատեսիլին» մասնակցեցին 16 երկրի ներկայացուցիչներ, որոնց միավորեց «Պտտի՛ր հրաշքը» կարգախոսը: Այս տարվա խորհրդանիշը գունազարդ հոլն է:
Մասնակիցերկրներն էին Ալբանիան, Իռլանդիան, Իտալիան, Իսպանիան, Լեհաստանը, Հայաստանը, Հյուսիսային Մակեդոնիան, Ղազախստանը, Մալթան, Նիդերլանդները, Պորտուգալիան, Սերբիան,Ուկրաինան, Միացյալ Թագավորությունը, Վրաստանը, Ֆրանսիան:

Эта не только моя победа, это победа и народа Франции: победитель Детского Евровидения
Победителем международного конкурса песни «Детское Евровидение 2022», состоявшегося 11 декабря в Ереване, в Спортивно-концертном комплексе им. Карена Демирчяна, с песней «Oh Maman!» стал представитель Франции Лисандро.
Как сообщает «Арменпресс», на встрече с журналистами после окончания конкурса Лисандро сказал, что он очень рад победе: «Я горжусь своей командой, своими танцорами, моими друзьями, с которыми мы стали семьей. Я благодарен своей семье и людям, которые доверяли и верили в меня», - сказал он и добавил, что он мечтал победить в конкурсе.
Лисандро подчеркнул, что благодаря этой победе он сможет двигаться дальше. Он добавил, что это не только его награда. Она принадлежит и его команде, и народу Франции, людям, которые проголосовали за него.
Лисандро ранее заявлял, что увезет с собой из Армении лаваш и победу. «Я не знаю, сколько лаваша возьму с собой. Наверное, много. Но я очень воодушевлен, особенно этой наградой”, - подчеркнул юный певец.
Говоря о Наре - представительнице Армении на конкурсе, Лисандро признался, что сразу полюбил ее. Он думает, что она очень хороший человек и прекрасная певица и что, он в уме постоянно напевает песню Наре «Dance». «Мне понравились и выступления представителей Португалии, Италии и других стран», - сказал Лиссандро, поблагодарив всех участников за позитивную энергию и поддержку.
Поздравляя Лисандро, исполнительный директор Детского Евровидения Мартин Остердал сказал, что его выступление было превосходным, и он блистал всю неделю.
Исполнительный директор Общественной телекомпании Ованнес Мовсисян поздравил Лисандро и, напомнив, что в 2021 году представительница Армении Малена выиграла конкурс, проводимый во Франции, сказал: «Получилось так, что мы возвращаем конкурс во Францию. Ваш номер действительно был замечательным», - сказал он и поздравил всех участников конкурса, представительницу Армении Наре, занявшую второе место.
В юбилейном 20-м «Детском Евровидении» участие приняли представители 16 стран: Албания, Ирландия, Италия, Испания, Польша, Армения, Северная Македония, Казахстан, Мальта, Нидерланды, Португалия, Сербия, Украина, Великобритания, Грузия, Франция объединенные лозунгом «Включи чудо». Символом конкурса этого года был разноцветный крутящийся волчок.