Հայաստանի և ԵԱՏՄ երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունն աճել է 80 տոկոսով. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և ԵԱՏՄ երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունն այս տարվա հունվար-սեպտեմբերին կազմել է ավելի քան 3 մլրդ դոլար և 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է մոտ 80 տոկոսով։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Բիշքեկում ընթացող Եվրասիական տնտեսական միության բարձրագույն խորհրդի նիստի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Մինչ հանդիպման օրակարգային առանցքային հարցերին անդրադառնալը՝ վարչապետը նշեց, որ վերջին տարիներին ԵԱՏՄ երկրների տնտեսական զարգացումն ընթանում է ոչ դյուրին պայմաններում։
«Ներկա իրավիճակն, իհարկե, ազդում է Միության բոլոր անդամ-պետությունների հիմնական տնտեսական ցուցանիշների վրա, և բոլորիս համար այս դժվարին պահին պետք է մեր ջանքերը կենտրոնացնենք, որպեսզի առավելագույնի հասցնենք եվրասիական ինտեգրման ներգործությունը՝ հաշվի առնելով սոցիալ-տնտեսական զարգացման ազգային առաջնահերթությունները։
Չնայած ստեղծված իրավիճակին, ցանկանում եմ գոհունակությամբ նշել, որ փոխադարձ առևտրում աճի միտում կա։ Հայաստանի և ԵԱՏՄ երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունն այս տարվա հունվար-սեպտեմբերին կազմել է ավելի քան 3 մլրդ դոլար և 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է մոտ 80 տոկոսով»,- ընդգծեց Փաշինյանը:

Товарооборот между Арменией и странами ЕАЭС вырос на 80%: премьер-министр Армении
Товарооборот между Арменией и странами ЕАЭС в январе-сентябре текущего года составил более 3 миллиардов долларов и увеличился примерно на 80 % по сравнению с аналогичным периодом 2021 года. Как сообщает «Арменпресс», об этом сообщил премьер-министр РА Никол Пашинян в ходе заседания Высшего совета Евразийского экономического союза, проходящего в Бишкеке.
Прежде чем перейти к ключевым вопросам повестки дня заседания, премьер-министр отметил, что экономическое развитие стран ЕАЭС в последние годы происходит в непростых условиях.
«Текущая ситуация, безусловно, сказывается на базовых экономических индикаторах всех государств-членов Союза и нам в это непростое для всех нас время следует сосредоточить усилия, чтобы максимизировать эффекты евразийской интеграции с учетом национальных приоритетов социально-экономического развития.
Несмотря на сложившуюся ситуацию, с удовлетворением хочу отметить, что наблюдается динамика роста во взаимной торговле. Товарооборот Армении со странами ЕАЭС за январь-сентябрь текущего года в эквиваленте составил более 3 миллиардов долларов США и увеличился по сравнению с тем же периодом 2021-го года примерно на 80%», - подчеркнул Никол Пашинян.