Նոր պահանջների ներկայացումը կարող է ուղղված լինել միայն իրավիճակի սրմանը. Միրզոյանը՝ մայրուղին փակելու ադրբեջանական սադրանքի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է օրերս Ադրբեջանի իրականացրած հերթական սադրանքին, երբ ադրբեջանցիները փակել էին Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղին՝ փաստացի շրջափակման մեջ թողնելով Արցախը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Միրզոյանն այս մասին խոսեց ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանին՝ անդրադառնալով ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Արման Եղոյանի հարցին:
Միրզոյանն ընդգծեց, որ մայրուղու փակումը, Լաչինի միջանցքի փակումը նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կոպտագույն խախտում կլիներ: Սակայն, նաև ռուս խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության հետ բանակցությունների արդյունքում հարցն արագորեն հարթվել է:
«Եվ ընդհանրապես կարծում եմ, որ կողմերը կարող են իրար նկատմամբ դժգոհություններ, առաջարկներ կամ պահանջներ ներկայացնել միայն այն պայմանավորվածությունների շրջանակներում, որոնք ձեռքբերված են, արձանագրված ու ընդունված բոլոր կողմերի կողմից և հանրահայտ են: Անշուշտ, պետք է արձանագրենք, որ իրավիճակը փխրուն է, հարցերը կարգավորված չեն, և ահա նոր պահանջների ներկայացումը կարող է ուղղված լինել միայն իրավիճակի սրացմանը՝ միտումնավոր, թե ոչ միտումնավոր, դա արդեն մեկնաբանությունների հարց է»,-ասաց ԱԳ նախարարը:
Դեկտեմբերի 3-ին հայտնի էր դարձել, որ Շուշի-Քարին տակ խաչմերուկի հատվածում քաղաքացիական հագուստներով մի խումբ ադրբեջանցիներ բնապահպանական պատճառաբանությամբ փակել են Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղին: Արցախի տեղեկատվական շտաբից հայտնել էին՝ ակնհայտ է, որ Ադրբեջանն այս քայլով դիմում է սադրանքի Հայաստանի և Արցախի միջև ցամաքային կապի ընդհատման և խաղաղ բնակչությանը հոգեբանական ահաբեկչության ենթարկելու համար: Արցախում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատուները բանակցություններ էին վարում ադրբեջանական կողմի հետ՝ Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղին բացելու հարցով: Ադրբեջանական կողմի հետ ավելի քան երեք ժամ տևած բանակցությունները տվել էին դրական արդյունք. Արցախը Հայաստանին կապող միակ մայրուղին երկկողմանի բացվել էր բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների երթևեկության համար:

Предъявление новых требований направлено лишь на обострение ситуации: министр ИД о перекрытии Азербайджаном автодороги
Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян коснулся очередной провокации, устроенную на днях Азербайджаном, когда азербайджанцы перекрыли автодорогу Горис-Степанакерт, оставив Арцах в фактической блокаде.
По сообщению «Арменпресс», об этом Мирзоян сказал в ходе сессии вопросов и ответов с членами правительства в Национальном Собрании, отвечая на вопрос депутата фракции ГД Армана Егояна.
Он подчеркнул, что закрытие дороги и Лачинского коридора будет грубым нарушением заявления от 9 ноября. Однако в результате переговоров с командованием российских миротворческих войск вопрос был быстро решен.
«И вообще, я думаю, что стороны могут предъявлять претензии, предложения или требования друг другу только в рамках договоренностей, которые достигнуты, зафиксированы и приняты всеми сторонами и хорошо известны. Конечно, мы должны признать, что ситуация очень хрупкая, вопросы не урегулированы, а предъявление новых требований может быть направлено только на обострение ситуации, намеренно или непреднамеренно, это уже вопрос комментариев», - сказал глава МИД.
3 декабря стало известно, что группа азербайджанцев в штатских одеждах перекрыла трассу Степанакерт-Горис, якобы по экологическим причинам на перекрестке Шуши - Карин Так. В информационном штабе Арцаха сообщили, что очевидно, что этим шагом Азербайджан идет на провокацию, чтобы прервать сухопутную связь между Арменией и Арцахом, и подвергнуть мирное население психологическому террору. Ответственные лица дислоцированных в Арцахе российских миротворческих сил вели переговоры с азербайджанской стороной по вопросу открытия автомобильной дороги Степанакерт-Горис. В результате более чем трехчасовых переговоров с азербайджанской стороной единственная автомагистраль, соединяющая Арцах с Арменией, была открыта в двустороннем порядке.