Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն հաստատել է ՀՀ-ում տեղակայված ԵՄ դիտորդական առաքելությունը երկարաձգելու անհրաժեշտությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի Հանրապետության Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոննան հայտարարել է հոկտեմբերի 20-ից Հայաստանում տեղակայված ԵՄ դիտորդական առաքելության մանդատը շարունակելու անհրաժեշտության մասին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա հայտնել է դեկտեմբերի 6-ին կառավարություն-ԱԺ հարցուպատասխանի ժամանակ:
«Սահմանը մշտադիտարկելու միջոցով այս առաքելությունն իսկապես սահմանափակել է էսկալացիայի վտանգը», - ասել է Կոլոննան:
Կոլոննան նշել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև լարվածությունը չի թուլացել: Նախարարը վերահաստատել է Ֆրանսիայի և Եվրոպական Միության աջակցությունը Հայաստանին և խոստացել, որ շարունակական ջանքեր կգործադրի տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման համար:

French Foreign Ministry confirms need to extend mandate of EU monitoring mission deployed in Armenia
YEREVAN, DECEMBER 7, ARMENPRESS. French Minister for Europe and Foreign Affairs Catherine Colonna highlighted the necessity to extend the mandate of the EU monitoring mission deployed in Armenia since October 20, 2022.
“Through the monitoring of the border this mission has really restricted the danger of escalation”, the French FM said during a Q&A session in the parliament.
She stated that the tension between Armenia and Azerbaijan has not eased. Catherine Colonna reaffirmed the support of France and the European Union to Armenia and vowed to make constant efforts for the establishment of peace in the region.