Հայ-ռուսական համալսարանում կայացավ առաջին գլոբալ ֆորումը իրավաբանների մասնակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայ-ռուսական համալսարանի Իրավագիտության ֆակուլտետի տարբեր տարիների շրջանավարտների մասնակցությամբ դեկտեմբերի 4-ին կայացավ իրավունքի թեմայով առաջին գլոբալ ֆորումը։ Համալսարանի շրջանավարտներին և հյուրերին ուղղված ողջույնի խոսքում Հայ-ռուսական համալսարանի ռեկտոր Արմեն Դարբինյանը նախ շնորհակալություն հայտնեց ֆորումի կազմակերպիչներին, նախկին և ներկա շրջանավարտներին՝ ընդգծելով, որ ՀՌՀ-ի սաները Հայաստանում արդեն իսկ լայն ճանաչում ունեցող իրավագետներ են․փաստաբաններ, դատախազներ, դատավորներ, որոնք ծառայում են Հայաստանի Հանրապետությանը։
«Շատ եմ կարևորում այն, որ դուք օժտված եք քաղաքացիական անկեղծ դիրքորոշմամբ, երկրի նկատմամբ պատասխանատվության զգացումով, որով տարբերվում եք մյուս համալսարանների շրջանավարտներից։ Շնորհակալություն եմ հայտնում և երախտապարտ եմ ձեզ, որ դուք կրում եք այն գեղեցիկ արժեքները, որոնք այս համալսարանի ստեղծման հիմքն են հանդիսացել»,- ընդգծեց Դարբինյանը։
Ակադեմիական ազատություն, սեր, արդարություն, համերաշխություն, ստեղծարարություն, արժանապատվություն, իմացություն և անհատական զարգացու. ահա այս արժեքներն են, ըստ ռեկտորի, որոնք Հայ-ռուսական համալասարանի համար սկզբունքային են։
«Ուրախ եմ, որ այդ ամենը կյանքի է կոչվել, և մեր առօրյա կյանքում արդեն իսկ կան այդ արժեքների դրսևորումները։ Շատ կցանկանայի, որ մեծամասնություն լինեինք, բայց, խնդրում եմ չհիասթափվել, մենք չենք լինի մեծամասնություն, այլ կլինենք հաղթող փոքրամասնություն, որովհետև հենց փոքրամասնությունն է համարվում հասարակության սոցիալական կառուցվածքի զարգացման գործոնն այն հասարակությունում, որտեղ նոր է պետականություն կառուցվում և որը բազմաթիվ փորձություններով է անցնել»,- ասաց Դարբինյանը։
Ռեկտորը ուրախությամբ արձանագրեց, որ այսօր Հայ-ռուսական համալսարանը դարձել է փառահեղ գիտահետազոտական կենտրոն և առաջատար դիրք է զբաղեցնում բուհերի շարքում։
«Համալսարանն ունի փառահեղ գիտական նվաճումներ, որոնք մեր առաջատար դիրքի հիմք են հանդիսանում ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև տարածաշրջանում և հետխորհրդային երկրներում։ Մենք 5 տարի է առաջատար ենք, և դա ակնառու նվաճում է»,- ընդգծեց Դարբինյանը։
Միջոցառման գլխավոր բանախոս, Սահմանադրական դատարանի նախկին նախագահ, իրավաբանական գիտություններիդոկտոր, պրոֆեսոր Գագիկ Հարությունյանը իր հերթին շնորհակալություն հայտնեց հրավերի համար և առաջարկեց նման ձևաչափով հաճախակի ֆորումներ, գիտաժողովներ և քննարկումներ կազմակերպել օրհասական խնդիրներին լուծում տալու նպատակով։ Գիտնականը «Իմունային անբավարարությունը որպես ժամանակակից պետությունների ձախորդությունների գլխավոր համախտանիշ» թեմայով դասախոսություն կարդաց՝ ներկայացնելով հասարակության և պետական համակարգի խոչընդոտները դինամիկ զարգացման ճանապարհին։
«Հաճախ եմ ինձ բռնում այն մտքի վրա, որ մեր ժամանակի զգալի մասը կորցնում ենք առօրեական տարբեր խնդիրներ քննարկելով և հաճախ չենք էլ ափսոսում, թե ժամանակը և էներգիան ինչպես է կորչում։ Կան գլոբալ խնդիրներ, որոնց ուշադրություն չի դարձվում, սակայն դրանք մարտահրավերներ են, որոնք համամարդկային բնույթի են, լրջագույն խնդիրներ են, որոնք նույն վտանգը ունեն, որն այսօր ունի, ենթադրենք, ատոմային պատերազմը։ Իմ դասախոսության թեման լրջագույն խնդիր է, և իսկապես հասարակությունը և պետական համակարգը այսօր չունի բավարար իմունային համակարգ, որպեսզի կարողանա դինամիկ զարգացում երաշխավորել։ Սա նշանակում է, որ հիմնախնդիրները կուտակվում են, կրիտիկական զանգված են հավաքում և բերում են տարաբնույթ պայթյունների։ Եթե դա չկանխվի, վիճակը շատ ավելի է բարդանալու»,- ասաց Հարությունյանը։
Ֆորումի ժամանակ տեսաուղերձով հանդես եկան ՀՌՀ-ի տարբեր տարիների շրջանավարտները։ Նրանք կիսվեցին իրենց մասնագիտական հաջողության պատմությամբ և ընդգծեցին, որ համալսարանում ստացած գիտելիքները առանձնահատուկ նշանակություն են ունեցել կարիերայի զարգացման գործում։
Միջոցառման շրջանակներում վարպետաց դաս վարեցին իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, «Մ-Լոգոս» իրավաբանական ինստիտուտի տնօրեն Արտյոմ Կարապետովը, Ռուսաստանի Դաշնության գիտության վաստակավոր գործիչ, իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Վլադիմիր Յարկովը և Հայ-ռուսական համալսարանի իրավունքի տեսության և սահմանադրական իրավունքի ամբիոնի վարիչ, իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ՀՀ վաստակավոր իրավաբան Արթուր Ղամբարյանը. նրանք պատասխանեցին նաև ուսանողներին հետաքրքրող հարցերին։
Ֆորումի ժամանակ անցկացվել են նաև իրավունքի հետ առնչվող խնդիրների հետ կապված կլոր սեղաններ և քննարկումներ։

В Российско-Армянском университете прошел первый глобальный форум с участием выпускников юридического факультета
4 декабря в Российско-Армянском университете состоялся первый глобальный форум на тему права с участием выпускников юридического факультета РАУ. В приветственном слове к выпускникам и гостям университета ректор Армяно-Российского университета Армен Дарбинян в первую очередь поблагодарил организаторов форума, выпускников РАУ, подчеркнув, что воспитанники Армяно-Российского университета уже известные в Армении юристы: адвокаты, прокуроры и судьи, которые служат Республике Армения.
«Я придаю большое значение тому, что Вы наделены искренней гражданской позицией, чувством ответственности перед страной, что отличает Вас от выпускников других вузов. Выражаю Вам свою признательность и благодарность за то, что Вы несете в себе прекрасные ценности, которые явились основой для создания этого университета», - подчеркнул Дарбинян.
Академическая свобода, любовь, справедливость, солидарность, творчество, достоинство, знания и развитие личности - по словам ректора, именно эти ценности являются основополагающими для РАУ.
«Я рад, что все это присутствует и в нашей повседневной жизни, и уже есть проявления этих ценностей. Я бы очень хотел, чтобы мы были большинством, но, прошу не разочароваться, мы не будем большинством, а будем победившим меньшинством, потому что именно меньшинство считается фактором развития социальной структуры общества, в котором только строится государственность, и которое прошло множество испытаний», - сказал Дарбинян.
Ректор с гордостью отметил, что сегодня РАУ стал прославившимся исследовательским центром и занимает лидирующие позиции среди вузов.
«У университета есть прекрасные научные достижения, которые являются основой нашего лидирующего положения не только в Армении, но и в регионе и в странах постсоветского пространства. Мы лидируем уже 5 лет, и это выдающееся достижение», - подчеркнул Армен Дарбинян.
Главный спикер форума, бывший председатель Конституционного суда, доктор юридических наук, профессор Гагик Арутюнян поблагодарил за приглашение и предложил для решения повседневных проблем чаще организовывать подобные форумы, конференции и дискуссии в таком формате. Он выступил с лекцией «Иммунодефицит как главный синдром несостоятельности современных государств», представив препятствия, встающие перед обществом и государственной системой на пути динамичного развития.
«Я часто ловлю себя на мысли, что мы тратим значительную часть своего времени на обсуждение различных бытовых вопросов и даже не жалеем о потраченном времени и силах. Есть глобальные проблемы, на которые не обращают внимания, но это вызовы общечеловеческого характера, это серьезные проблемы, которые имеют такую же опасность, как, скажем, ядерная война. Тема моей лекции - серьезная проблема, да и общество и государственная система сегодня не имеют достаточного иммунитета, чтобы гарантировать динамичное развитие. Это означает, что проблемы накапливаются, набирают критическую массу и приводят к различным взрывам. Если это не предотвратить, ситуация осложнится значительнее», - сказал Гагик Арутюнян.
В ходе форума выпускники РАУ разных лет выступили с видеообращением. Они поделились своими историями профессионального успеха и подчеркнули, что знания, полученные в университете, имеют особое значение для их карьерного роста.
В рамках форума мастер-классы провели доктор юридических наук, директор Юридического института «М-Логос» Артем Карапетян, заслуженный деятель науки Российской Федерации, доктор юридических наук, профессор Владимир Ярков и заведующий кафедрой теории права и конституционного права Российско-Армянского университета, доктор юридических наук, профессор, заслуженный юрист РА Артур Гамбарян. Они ответили и на вопросы студентов.