Կործանված ինքնաթիռը «Զվարթնոց» օդանավակայանից ուղևորվում էր Աստրախան. ԱԻՆ-ը մանրամասներ է հայտնում
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոտայքի մարզի Ջրաբեր գյուղում դեկտեմբերի 1-ին կործանված ինքնաթիռը «Զվարթնոց» օդանավակայանից ուղևորվում էր Աստրախան: «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրեց ԱԻՆ Մամուլի խոսնակ Հայկ Կոստանյանը:
Նրա խոսքով` Քաղաքացիական ավիացիայից ԱԻՆ-ին տեղեկացրել են, որ B55 տիպի ինքնաթիռն անհետացել է ռադարներից: «Մեր խմբերը գնացել են դեպքի վայր և Ջրաբեր գյուղի մոտակայքում հայտնաբերել այրված ինքնաթիռը»,-ասաց Կոստանյանը՝ հավելելով, որ բացի երկու այրված դիերից, այլ դիեր չեն հայտնաբերվել:
ԱԻՆ խոսնակն ասաց, որ ինքնաթիռն ընկել է բաց դաշտում, և որևէ այլ ենթակառուցվածք չի վնասվել:
Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոն դեկտեմբերի 1-ին ժամը 14:20-ին տեղեկություն է ստացվել, որ Կոտայքի մարզի Ջրաբեր գյուղի տարածքում B55 տիպի ինքնաթիռն ընկել է և բռնկվել;
Դեպքի վայր են մեկնել ԱԻՆ ՓԾ Երևան քաղաքի փրկարարական վարչության հրշեջ-փրկարարական ջոկատներից երկու մարտական հաշվարկ, Փրկարարական ուժերի վարչության հատուկ նշանակության փրկարարական աշխատանքների իրականացման կենտրոնի փրկարարական երեք խումբ և Բժշկական ապահովման վարչության հերթապահ խումբը։

Самолет, потерпевший аварию, из аэропорта «Звартноц» направлялся в Астрахань: МЧС сообщает подробности
Самолет, разбившийся 1 декабря в районе села Джрабер Котайкской области, из аэропорта «Звартноц» следовал в Астрахань. Об этом «Арменпресс» сообщил пресс-секретарь МЧС Айк Костанян.
По его словам, Гражданская авиация проинформировала МЧС о том, что самолет B55 пропал с радаров. «Наши группы выехали на место происшествия и недалеко от села Джрабер обнаружили сгоревший самолет», - сказал Костанян, добавив, что никаких других тел, кроме двух обгоревших, обнаружено не было.
Представитель МЧС сообщил, что самолет разбился в поле, никакие инфраструктуры при этом не пострадали.
В 14:20 1 декабря в Национальный центр кризисного управления поступила информация, что в районе села Джрабер Котайкской области разбился и загорелся самолет В55.
На место выехали две боевые части из состава пожарно-спасательных отрядов Ереванского спасательного управления МЧС, три спасательных отряда Специального спасательно-оперативного центра Управления спасательных сил и дежурная группа Управления медицинского обеспечения.