Հայ դատի հանձնախումբը ԱՄՆ Կոնգրեսին կոչ է արել Արցախին 50 մլն դոլարի օգնություն հատկացնել
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը ԱՄՆ-ի օրենսդիրներին կոչ է անում քննարկվող տարեվերջյան ծախսերի փաթեթում ընդգրկել Արցախին 50 միլիոն դոլարի օգնության փաթեթը: Այս մասին հայտնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Հայ դատի հանձնախմբին:
Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Բոբ Մենենդեսին հասցեագրված նամակում Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի նախագահ Րաֆֆի Համբարյանը ամերիկահայ համայնքի և կոալիցիոն գործընկերների անունից շնորհակալություն է հայտնել նրան Կովկասում ԱՄՆ քաղաքականության վերաբերյալ վերջին լսումների համար:
Լսումների ընթացքում Բոբ Մենենդեսն անընդունելի էր անվանել Վաշինգտոնի ռազմական աջակցությունն Ադրբեջանին և արցախահայերին օգնություն չուղարկելը:
Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Մենենդեսին ուղղված նամակում նաև նշվում է հետևյալը. «Ինչպես ցավալիորեն երևաց Ձեր լսումների ժամանակ, ԱՄՆ-ի ներկայիս ներգրավվածությունը տարածաշրջանում ղեկավարվում է նավթով հարուստ Ադրբեջանի կողմից՝ կոռումպացված բռնապետություն, որին Բայդենի վարչակազմը թույլ է տվել թելադրել ԱՄՆ-ի քաղաքականությունը»։
Կոնգրեսի հայկական հանձնախմբի հիմնադիր համանախագահ Ֆրենկ Փալոնին հղած նամակում Համբարյանը շեշտել է. «Ինչպես գիտեք, Բայդենի վարչակազմը, ինչպես և նախկինում Թրամփի վարչակազմն Ադրբեջանի ճնշման տակ Արցախին ԱՄՆ մարդասիրական օգնությունն արգելափակելու անխոհեմ և անպատասխանատու քաղաքականություն են վարել՝ չնայած այնտեղ դրա լուրջ կարիքին, ինչպես նաև երկու կուսակցությունների լայն աջակցությանը, որն այս օգնության ծրագիրը վայելում է Կոնգրեսի երկու պալատներում։ Արցախին ԱՄՆ-ի օգնության դեմ Ադրբեջանի վետոյի վերացումը Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի և մեր համայնքի և կոալիցիոն գործընկերների համար օրենսդրական գերակայություն է»:
Սեպտեմբերին կոնգրեսական Փալոնը և Նևադայի կոնգրեսական Դինա Տիտուսը Կոնգրեսի ավելի քան 45 անդամների աջակցությամբ դիմել էին ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենին և ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) ադմինիստրատոր Սամանթա Փաուերին` կոչ անելով «անհապաղ քայլեր ձեռնարկել՝ հատկացնելով զգալի ռեսուրսներ» վտանգի տակ գտնվող Արցախի հայ բնակչությանն աջակցելու համար:

ANCA presses U.S. Congress to appropriate $50 million for Artsakh in end-of-year spending package
YEREVAN, NOVEMBER 30, ARMENPRESS. As the U.S. House and Senate wrap up the 117th Congress, the Armenian National Committee of America (ANCA) is urging legislative leaders to adopt a $50 million aid package for Artsakh in the end-of-year spending package they are currently considering, ANCA reports.
In a letter to Senate Foreign Relations Committee Chair Bob Menendez (D-NJ), ANCA Chairman Raffi Hamparian expressed the appreciation of the Armenian American community and coalition partners for his recent hearing on U.S. policy in the Caucasus, a session characterized by vigorous congressional oversight. Sen. Menendez was direct throughout the course of the hearing, stating: “It seems to me that the United States is in bed with Azerbaijan. In question after question, Chairman Menendez pressed Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Karen Donfried and State Department Senior Advisor for Caucasus Negotiations Philip Reeker on circumventing Section 907 restrictions on U.S. aid to Azerbaijan and failing to send assistance to Artsakh Armenians displaced by Azerbaijani and Turkish aggression.
The ANCA correspondence to Chairman Menendez went on to state, “As was so painfully put on display during your hearing, our current U.S. engagement in the region is driven by oil-rich Azerbaijan, a corrupt dictatorship that the Biden Administration has allowed to hijack U.S. policy. This must end, with Congress reclaiming U.S. policy – in the same spirit as the noble effort you led in 2019 to break Turkey’s gag-rule against honest American remembrance of the Armenian Genocide.”
In a letter to Congressional Armenian Caucus founding Co-Chair Frank Pallone (D-NJ), Hamparian stressed, “As you know, the Biden Administration, like the Trump Administration before it, has – under pressure from Azerbaijan – pursued a reckless and irresponsible policy of blocking U.S. humanitarian aid to Artsakh – despite the desperate needs there and the broad, bipartisan support this aid program enjoys in both houses of Congress. Overriding Azerbaijan’s veto against U.S. aid to Artsakh is a top legislative priority for the Armenian National Committee of America (ANCA) and our community and coalition partners.” The text of the ANCA letter isavailable here.
In September, Rep. Pallone and Nevada Congresswoman Dina Titus (D-NV) led a bi-partisan effort supported by over 45 Members of Congress, calling on Secretary of State Antony Blinken and U.S. Agency for International Development (USAID) Administrator Samantha Power to “take immediate steps dedicating significant resources” to support the at-risk Armenian population of Artsakh.