Տիեզերագնացները ժամանել են Չինաստանի տիեզերակայան՝ նոր ժամանակաշրջանի սկիզբ դնելով
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինացի երեք տիեզերագնացները բարեհաջող կերպով հասել են Չինաստանի տիեզերակայան՝ փոխարինելու այնտեղ գտնվող անձնակազմին: Սա Չինաստանի տիեզերագնացության պատմության մեջ անձնակազմի առաջին ռոտացիան է, որով մեկնարկում է Երկրի ցածր ուղեծրում երկրորդ տիեզերակայանի գործունեությունը: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Reuters գործակալությանը:
«Շենչժոու-15» (Աստվածային նավ) տիեզերանավը և նրա երեք ուղևորներին ուղեծիր է հասցրել Long March-2F հրթիռը, որը մեկնարկել է Ցզյուցյուան կոսմոդրոմից երեքշաբթի երեկոյան՝ տեղի ժամանակով ժամը 23:08-ին: Թռիչքը տևել է 6 ժամից ավելի: «Շենչժոու-15»-ը 11 առաքելություններից վերջինն է: Նախորդ 3 առաքելությունները ուղեծիր էին ուղարկվել՝ կառուցելու «Երկնային պալատը». այսպես է չինարենից թարգմանվում բազմամոդուլ կայանի անվանումը: Առաջին առաքելությունը մեկնարկել էր 2021 թ.-ի ապրիլին:
«Շենչժոու-15»-ի տիեզերագնացներին գրկաբաց ողջունել է տիեզերակայանում գտնվող «Շենչժոու-14»-ի անձնակազմը, որը ժամանել է հունիսին և մեկ շաբաթից կվերադառնա Երկիր:
«Երկնային պալատը» մոտ երկու տասնամյակի ընթացքում Չինաստանի կողմից տիեզերք ուղարկվող օդաչուավոր առաքելությունների գագաթնակետն էր: Չինաստանի օդաչուավոր տիեզերական թռիչքները սկսվել են 2003 թվականին:
Չինաստանի հաջորդ առաքելությունը տիեզերակայան կմեկնի 2023 թ.-ին: Նոր անձնակազմը կընտրվի երրորդ սերնդի տիեզերագնացներից, որոնք ունեն գիտական կոչումներ տարբեր բնագավառներում, այդ թվում՝ կենսաբանության, ֆիզիկայի, քիմիայի, կենսաբժշկական ճարտարագիտության և աստղագիտության: Ակնկալվում է, որ տիեզերագնացները Երկրի ուղեծրում գտնվելու ընթացքում հազարից ավելի գիտափորձեր կկատարեն:
CNN-ն իր հերթին հաղորդում է, որ Շենչժոու-15»-ը կավարտի ուղեծրային կայանի կառուցումը մինչև դեկտեմբերի վերջը, և կմեկնարկի դրա կիրառման և զարգացման առաջին փուլը: Կառուցման ավարտից հետո տիեզերակայանն, ըստ գնահատումների, կծառայի 15 տարի: Չինաստանը նախատեսում է տարեկան 2 օդաչուավոր և երկու բեռնատար առաքելություններ ուղարկել տիեզերակայան:
ՆԱՍԱ-ի (ԱՄՆ Օդագնացության և տիեզերական տարածության հետազոտությունների ազգային գործակալություն) պաշտոնյաները հայտարարել են, որ 2030 թ.-ից գործածությունից կհանեն Միջազգային տիեզերակայանը, որի շրջանակներում համագործակցում են ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանը, Ճապոնիան, Կանադան և Եվրոպական տիեզերական գործակալությունը:

Космонавты прибыли на китайскую космическую станцию, чтобы положить начало новому этапу космонавтики
Три китайских космонавта прибыли на китайскую космическую станцию, чтобы заменить бывший там экипаж. Это первая ротация экипажа в истории освоения космоса Китаем, который запускает вторую космическую станцию на низкую околоземную орбиту. «Арменпресс» сообщает об этом, со ссылкой на агентство «Reuters».
Космический корабль «Шэньчжоу-15» («Корабль Бога») и три космонавта на его борту были выведены на орбиту ракетой-носителем «Чанчжэн-2F Y15» (Long March-2F), стартовавшей с космодрома Цзюцюань во вторник вечером в 23:08 по местному времени. Полет длился более 6 часов. «Шэньчжоу-15» - последняя из 11 миссий. Предыдущие 3 миссии были отправлены на орбиту для постройки «Небесного Дворца». Так на китайском языке была названа многомодульная станция. Первая миссия стартовала в апреле 2021 года.
Космонавтов «Шэньчжоу-15» встретил экипаж космической станции «Шэньчжоу-14», прибывший в июне и через неделю возвратится на Землю.
«Небесный дворец» стал кульминацией пилотируемых космических полетов Китая на протяжении почти двух десятилетий. Китайские пилотируемые космические полеты начались в 2003 году.
Следующая миссия Китая на космическую станцию состоится в 2023 году. В новый экипаж войдут космонавты третьего поколения, имеющие степени в различных областях, включая биологию, физику, химию, биомедицинскую инженерию и астрономию. Ожидается, что космонавты во время своего пребывания на околоземной орбите проведут более тысячи научных экспериментов.
CNN, в свою очередь, сообщает, что «Шэньчжоу-15» завершит строительство орбитальной станции к концу декабря и начнет первый этап ее применения и развития. После завершения строительства космическая станция, по некоторым оценкам, прослужит 15 лет. Китай планирует ежегодно отправлять на космическую станцию две пилотируемые и две грузовые миссии.
Представители НАСА (Национального управления по аэронавтике и исследованию космического пространства) объявили, что в 2030 году они выведут из эксплуатации Международную космическую станцию, созданную в сотрудничестве США, России, Японии, Канады и Европейского космического агентства.