Լեմկինի ինստիտուտը սատարում է Արցախի ինքնորոշման իրավունքին՝ ցեղասպանությունից խուսափելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ցեղասպանության կանխարգելման Լեմկինի ինստիտուտը կանգնած է Արցախի Հանրապետության ժողովրդի կողքին, որը հոկտեմբերի 30-ին Ստեփանակերտում հայտնել է ինքնորոշման իր կամքը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Ցեղասպանության կանխարգելման Լեմկինի ինստիտուտը հայտարարություն է տարածել՝ «Ցեղասպանության միջոցով «խաղաղություն» կամ «բարեկեցություն» գոյություն չունի» խորագրով:
«Լեմկինի ինստիտուտն իր համերաշխությունն է հայտնում Արցախի Հանրապետության ժողովրդին, որը բարձրաձայնել է ինքնորոշման իր կամքի մասին: Ադրբեջանը հավակնություններ ունի Արցախի նկատմամբ՝ չնայած այդ տարածքում հազարամյակներ շարունակ բնակչության մեծամասնությունը հայեր են եղել», - գրված է հայտարարությանը կից թվիթերյան գրառման մեջ:
Ինստիտուտը հիշեցնում է, որ ինքնորոշման իրավունքը միջազգային իրավական համակարգի հիմնարար իրավունքներից մեկն է, և Արցախի ժողովուրդն արժանի է այն բանին, որ միջազգային հանրությունը լրջորեն վերաբերվի ինքնորոշման նրանց պահանջներին:
Հայտարարությունում նաև հակիրճ ներկայացվում է Արցախի կարգավիճակի փոփոխության պատմությունը, Արցախյան երկու պատերազմները և դրանց հետևանքով ստեղծված իրավիճակը:
Ցեղասպանության կանխարգելման Լեմկինի ինստիտուտը նաև շեշտում է, որ միջազգային հանրությունը չպետք է անտեսի տարածաշրջանում Հայոց ցեղասպանության հետևանքները, որն «Արևմտյան Հայաստանում լիովին ոչնչացրեց հայկական ներկայությունը», ինչպես նաև «հայերի նկատմամբ ադրբեջանցի ազգայնականների անզուսպ ցեղասպանական թշնամանքը»:
«Արևմտյան աշխարհը և հատկապես ՆԱՏՕ-ն չեն հասկանում, Արցախը «զիջելը» կնշանակի հայերի դեմ ցեղասպանության թողտվություն՝ հայերի բռնի տեղահանում և հալածանքներ, համատարած ոճրագործություններ, մշակութային ժառանգության ոչնչացում և վերջին տասնամյակների ընթացքում կովկասյան տարածաշրջանում ամենամեծ հումանիտար ճգնաժամերից մեկը, այդ թվում՝ փախստականների մեծ հոսք դեպի Հայաստանի Հանրապետություն: Եվ որ կարևոր է, հաշվի առնելով Թուրքիայում և Ադրբեջանում ցեղասպանության ներկայիս կարմիր դրոշները, ինչպես նաև այն, ինչ մենք գիտենք ցեղասպանության գործընթացի մասին ընդհանրապես, աներևակայելի է, որ Արցախի «զիջումը» վերջ կդնի հակամարտություններին տարածաշրջանում, առավել ևս՝ կհանգեցնի «խաղաղության» և «բարեկեցության», - գրված է հայտարարությունում:
Լեմկինի Ինստիտուտը նաև կոչ է անում ստեղծել անկախ միջազգային հանձնաժողով, որը կուսումնասիրի Արցախում առկա խնդիրներն արդար արդյունք և կայուն խաղաղություն հաստատելու նպատակով:

Lemkin Institute expresses support to Artsakh’s right to self-determination in order to avoid genocide
YEREVAN, NOVEMBER 25, ARMENPRESS. The Lemkin Institute for Genocide Prevention voiced its solidarity with and support for the people of the Republic of Artsakh in a statement released on November 24.
“The Lemkin Institute voices its solidarity with and support for the people of the Republic of Artsakh, who turned out in Stepanakert on October 30th in historic numbers to rally for the self-determination of the territory”, the statement titled “Self-Determination of Armenians in Artsakh (South Caucasus): There is No Peace or Prosperity through Genocide”, said.
The Institute reminds that the right to self-determination is one of the most important fundamentals of the international legal system along with the equal sovereignty and territorial integrity of states, stating that “the people of Artsakh deserve to have their calls for self-determination heard and taken seriously by the international community”.
The statement also briefly presents the history of the change in status of Artsakh, the two Artsakh Wars and the resulting situation.
The Institute also says that the international community should not ignore “the consequences of the Armenian genocide in the region, which completely eradicated the Armenian presence in Western Armenia”, as well as “the ongoing and unchecked genocidal hostility of Azeri nationalists towards Armenians”.
“What the Western world, and particularly NATO, fails to understand is that “giving up” Artsakh would mean condoning genocide against Armenians: the forced displacement and persecution of Armenians, widespread atrocity crimes, destruction of cultural heritage, and one of the largest humanitarian crises in the Caucasus region in the past decades, involving a huge influx of refugees to Armenia proper. Importantly, given the current red flags for genocide in Turkey and Azerbaijan, as well as what we know about the genocidal process in general, it is inconceivable that “giving up” Artsakh will put an end to conflict in the region, much less lead to “peace” and “prosperity””, the statement says.
The Lemkin Institute calls for the creation of an independent international commission to study the issues involved in Artsakh, with the aim of establishing a just outcome and a stable peace.