Հերթագրվել բժշկի մոտ առանց զանգի և հերթում սպասելու. հայկական Doctor Yan ստարտափը լուծում է այս և մի շարք այլ խնդիրներ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ընտրել բժիշկ՝ հիմնվելով ներկայացված տեղեկատվության և այցելուների իրական կարծիքների վրա, հերթագրվել բժշկի մոտ՝ առանց զանգի և հերթում սպասելու. հայկական Doctor Yan հարթակը ապահովում է այս հարմարավետությունները: Բժիշկների համար հավելվածն ապահովում է առցանց գրանցումներ, ճկուն և հեշտ օգտագործվող օրացույց, տեսանելիություն հանրության լայն շրջանակում, հեղինակության առաջխաղացում:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ստարտափի համահիմնադիր Իրինա Ղազարյանը նշեց՝ ստարտափը Հայաստանում արդեն ունի 10 հազար գրանցված պացիենտ-օգտատեր, համագործակցում է մոտ 600 բժշկի հետ։
Ղազարյանը պատմեց՝ մասնագիտությամբ ճարտարապետ է, մեծացել է բժիշկների ընտանիքում ու ծանոթ է եղել ոլորտի ներքին խոհանոցին, ինչ-որ պահի նաև զբաղվել է UI\UX դիզայնով, ինչը նույնպես նպաստել է հարթակի ստեղծման գաղափարին։
«Բժիշկներն օրվա տարբեր ժամերի անվերջ հեռախոսազանգեր են ստանում, և պացիենտները հիմնականում խնդրում են այցելության ժամ ամրագրել կամ ինչ-որ արագ այց կազմակերպել: Խնդիրը լուծելու համար միտք առաջացավ ստեղծել հավելված, որը և՛ բժիշկների, և՛ պացիենտների համար օգտակար կլինի։ Մի կողմից պացիենտները կկարողանան բժշկի գնալ առանց զանգի ու ծանոթի, մյուս կողմից էլ բժիշկների կյանքը կթեթևանա անվերջ հեռախոսազանգերից ու հերթերից»,- նշեց նա:
Հարթակը բաղկացած է երկու հավելվածից ու մեկ կառավարման պանելից։ Այն հասանելի է հայերենով, անգլերենով և ռուսերենով։
Պացիենտների համար նախատեսված հավելվածը թույլ է տալիս տարբեր մասնագիտացում ունեցող բժիշկների շարքում գտնել ու ընտրել բժիշկ: Բժիշկ ընտրելուց հետո պացիենտը տեսնում է բժշկի մոտ ազատ ժամերը և ամրագրում այց՝ իրեն հարմար օրվա և ժամի համար։
Բժիշկներն էլ իրենց հավելվածի միջոցով ստանում են ծանուցում նոր ամրագրված այցի մասին և, ըստ իրենց հարմարության, ընդունում կամ մերժում հայտը։
Ցանկացող բժիշկները կարող են ներբեռնել և երեք քայլով գրանցվել հավելվածում. լրացնում են կոնտակտային տվյալները, կրթության և աշխատավայրի մասին տեղեկությունը: Կարող են նշել նաև ծառայությունների արժեքը։
«Պացիենտ-օգտատերերի համար հավելվածն անվճար է: Բժիշկներն հավելվածից որոշ ժամանակ կարող են անվճար օգտվել, այնուհետև կարող են վճարել ամսական կամ տարեկան փաթեթների համար, որը հնարավորություն կտա ակտիվացնել հավելվածում առկա այս կամ այն գործառույթները»,- ասաց համահիմնադիրը:
Ղազարյանը նշեց՝ իրականացրել են 2500-ից ավելի այցի ամրագրում, ունեն 1000-ից ավելի ստուգված կարծիք։ Ներկայում, երբ շատ օտարերկրացիներ են տեղափոխվել Հայաստան, նկատում են, որ նրանք նույնպես օգտվում են այս գործիքից ու իրենց միջոցով բավականին շատ այցեր են գրանցում:
«Հարթակը ունի նմանօրինակները Եվրոպայում և ԱՄՆ-ում, սակայն այդ տարբերակները պացիենտ-օգտատերերի հարմարավետության վրա են կառուցված: Մեր տարբերակը մատչելի է և՛ պացիենտ-օգտատերի, և՛ բժիշկների համար: Օրինակ, բժիշկները 5 տարում պետք է հավաքեն 200 կրեդիտ, որպեսզի կարողանան շարունակել իրենց մասնագիտական գործունեությունը։ Նրանք պետք է անընդհատ մասնակցեն տարբեր միջոցառումների, որոնք կրեդիտավորված են, որպեսզի հավաքեն այդ միավորները։ Հավելվածում մենք ունենք այդ միջոցառումների հատվածը, որտեղ բժիշկները կարող են տեսնել ու տեղեկանալ համապատասխան միջոցառումների մասին ու մասնակցեն»,- մանրամասնեց Ղազարյանը:
Ստարտափը մասնակցել է Armenia Startup Academy-ի ծրագրին, GIZ-ից ստացել 10 հազար եվրո դրամաշնորհ, ինչպես նաև FAST հիմնադրամի հրեշտակների ցանցից ներգրավել է ֆինանսավորում: Այն դարձել է նաև «Գաղափարից բիզնես» հեռուստահաղորդման հաղթողը և դրամաշնորհ ստացել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարարությունից։
«Որոշակի եկամուտ մենք ինքներս գեներացնում ենք, դրամաշնորհները օգնում են հավելվածում նոր գործառույթներ ավելացնելու և թիմը պահելու համար: Ընդլայնում ենք նաև համագործակցությունների շրջանակը: Փորձում ենք գործակցել ապահովագրական, դեղագործական ընկերությունների, ոլորտում այլ խաղացողների հետ: Նախատեսում ենք նաև Armed հարթակի հետ գործակցել»,- նշեց Ղազարյանը:
Հարթակի համահիմնադիրը նշեց՝ ծրագրում են մուտք գործել այն շուկաներ, որոնք նման է Հայաստանի շուկային և ունեն նմանատիպ խնդիրներ։ Աստիճանաբար ավելացնելու են գործիքները, որոնք կհեշտացնեն բժիշկների և պացիենտ-օգտատերերի առօրյան։

Doctor appointment app offers effective and convenient schedule management for patients and medics in Armenia
YEREVAN, NOVEMBER 23, ARMENPRESS. A doctor appointment app launched in Armenia is helping patients manage and schedule their appointments with the doctors, offering flexibility, convenience, and transparency for both the medics and patients.
The app called Doctor Yan is already used by around 600 doctors and 10,000 registered patient-users, according to Doctor Yan co-founder Irina Ghazaryan.
Speaking to ARMENPRESS, Ghazaryan said that she is an architect by profession, but growing up in a family of doctors has led her to learn about the doctor-patient relations. At one point in her career Ghazaryan also worked in UI/UX design, which then helped her in advancing her idea of launching Doctor Yan.
“Doctors are getting endless phone calls at various hours during the day, and patients are mostly asking for appointments or some fast-tracked visits. To solve this issue I came up with the idea to create an app that would be useful for both doctors and patients. On one hand patients will be able to visit their doctor without a phone call or an acquaintance, and on the other hand the work of the doctors will be a lot easier without the endless phone calls and queues,” Ghazaryan told ARMENPRESS.
Doctor Yan is currently available in Armenian, English and Russian.
Doctors who want to join the app simply download it and register. “The app is free for patient-users. Doctors can use the app for free for some time, but then they can pay for the monthly or yearly packages which would allow them to activate additional functions,” Ghazaryan said.
Patients simply have to choose a doctor by their profession in the app and select an available day and time for appointment. Opinions and reviews about the doctors by patient-users are also meant to help patients in choosing a doctor.
Ghazaryan said they’ve made over 2500 appointments so far and have more than 1000 verified reviews.
Many foreigners who’ve recently moved to Armenia are also using Doctor Yan, she added.
“There are similar apps in Europe and the US, but they are built on the convenience of patient-users. Our option is convenient for both patient-users and the doctors. For example, doctors must garner 200 credits in five years to be able to continue their professional work. They must constantly participate in various accreditation events to garner the credits. We have that section in the app where the doctors can see and get notified about the events,” Ghazaryan said.
Doctor Yan participated in the Armenia Startup Academy program, won a 10,000 euro grant from GIZ and attracted funding from the FAST angels network. Furthermore, Doctor Yan won the Idea to Business TV project and won a grant from the Ministry of High Tech Industry.
“We are generating some income on our own, the grants help in adding new functions in the app and keeping the team. We are also expanding the circle of cooperation. We try to partner up with insurance and pharmaceutical companies and other actors in the area. We will gradually add new instruments that would make the daily life of doctors and patient-users a lot easier,” Ghazaryan said.