«Հայատոմ»-ի տնօրենը անհրաժեշտ է համարում հայկական ատոմակայանի նոր էներգաբլոկի կառուցումը
ՍՈՉԻ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ատոմային էլեկտրակայանների շահագործման հայկական գիտահետազոտական ինստիտուտի («Հայատոմ») տնօրեն, Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի տնօրենների խորհրդի նախագահ Վահրամ Պետրոսյանը Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության ապահովման տեսանկյունից կարևորում է ատոմակայանի նոր էներգաբլոկ կառուցելը, քանի որ գործող՝ երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը հնարավոր չէ անվերջ երկարաձգել, նա ցանկանում է, որ Հայաստանը 2036-ից հետո ունենա նոր էներգաբլոկ: Պետրոսյանը նման տեսակետ հայտնեց «Արմենպրես»-ի թղթակցի հարցին ի պատասխան՝ Սոչիում «Ատոմէքսպո» միջազգային ֆորումի շրջանակում լրագրողների հետ զրույցում:
«Ռոսատոմ»-ն առաջարկում է 1000 ՄՎտ և 1000-ից բարձր միջուկային էներգաբլոկներ: Իմ կարծիքով՝ մեր ցանցերի համար ամենալավը միջին հզորության էներգաբլոկներն են»,-ասաց Պետրոսյանը:
Նրա կարծիքով՝ 1000, 1200 ՄՎտ հզորության էներգաբլոկը Հայաստանի համար այս պահի համար շատ է, բայց, եթե կառավարությունը կարողանա գտնել ելք՝ այդ արտադրված էլեկտրաէներգիայի կեսը վաճառելու, օրինակ՝ հարավային հարևանին, ապա լավ տարբերակ կլինի: Ըստ Պետրոսյանի՝ այդ դեպքում Իրանն էլ կարող է գումարով մասնակցություն ունենալ կառուցման գործընթացին, որպեսզի Հայաստանը հենց սկզբից իմանա, որ, օրինակ, կեսը կարող է արտահանել: Այնուամենայնիվ, նա կարծում է, որ 1200 ՄՎտ հզորությամբ կայան կառուցելիս պետք է լավ մտածել, կա հովացման ջրի խնդիր:
«Մենք այսպես թե այնպես պետք է ունենանք դա, որովհետև մեր երկրի էներգետիկ անվտանգությունն ապահովված կլինի, եթե մենք ունենանք միջուկային էներգաբլոկ: Երկրորդ էներգաբլոկի կյանքի տևողությունը կարող ենք մեկ անգամ ևս երկարաձգել մինչև 2036 թվական, հետո՝ ենթադրենք 5 տարի, բայց ոչ ավել: Ես կուզենայի, որ 2036 թվականից հետո ունենայինք նոր էներգաբլոկ»,-ասաց Պետրոսյանը՝ նշելով ռեսուրսի սպառմանը մոտենալու ռիսկի մասին:
Այնուամենայնիվ, «Հայատոմ»-ի տնօրենը նկատեց, որ նոր էներգաբլոկ կառուցելը, իհարկե, թանկ հաճույք է, կախված է նրանից, թե Հայաստանն ինչ հարաբերություններ կունենա, աշխարհաքաղաքական իրավիճակն ինչպիսին կլինի, երկիրը կկարողանա՞ այդ ներդրված գումարները հետ վերադարձնել, ի՞նչ գումարներով կկարողանա դա անել:
Նրա գնահատմամբ՝ էներգաբլոկի կառուցումը կպահանջի 10-ից ոչ պակաս տարի: Այսպիսով, ըստ Պետրոսյանի՝ Հայաստանն արդեն 2026 թվականից կարող է սկսել կառուցումը, իսկ մինչև այդ էլ շատ կարևոր հարցեր կան, շատ կարևոր խնդիրներ կան՝ գնահատելու, ճշտելու, թե ինչ միջոցներով է դա լինելու:
Անդրադառնալով «Ատոմէքսպո 2022»-ին՝ նա նշեց, որ համաժողովը հնարավորություն է տալիս կարճ ժամկետում շփվել բնագավառի տարբեր մարդկանց հետ: «Մենք ծանոթացանք, թե ինչ է կատարվում աշխարհում, «Ռոսատոմ»-ն ինչ բլոկներ է կառուցում, որտեղ է կառուցում, ինչ փուլերում են գտնվում այդ աշխատանքները, քանի որ մենք շահագրգռված ենք՝ լավ ուսումնասիրելու և հասկանալու նոր միջուկային էներգաբլոկի կառուցման հարցերը»,-ընդգծեց Պետրոսյանը:
Համաժողովը նաև հնարավորություն է տալիս հասկանալ, թե ինչպես կարելի է համագործակցել ռուսական տարբեր ձեռնարկությունների հետ: Պետրոսյանը նշեց՝ կա արագ նեյտրոնների բազմաֆունկցիոնալ հետազոտական ռեակտորի (МБИР) ծրագիր: Ռուսաստանում արագ նեյտրոնների հիմքի վրա կառուցվում է նոր հետազոտական ռեակտոր: Ըստ նրա՝ «Հայատոմ»-ը կարող է միանալ այդ ծրագրին, և այդ արդյունքները կիրառելի դարձնել նաև Հայաստանում: «Դա նշանակում է ունենալ նոր նյութագիտություն: Այդտեղ կարելի է մշակել, ստանալ բժշկության մեջ օգտագործվող նոր իզոտոպներ: Նման հետազոտական ռեակտոր կառուցելը դժվար բան է: Այդպիսի ծրագրին միանալը, սակայն, մեծ հնարավորություն կտա»,-նշեց նա:
Պետրոսյանը կարծում է, որ, եթե հայ մասնագետները կարողանան գնալ, մասնակցություն ունենալ, իմանալ, ապա այդ գիտելիքները կարող են ծառայեցնել նաև Հայաստանի համար:

Директор «Арматома» считает необходимостью строительство нового энергоблока Армянской АЭС
Ваграм Петросян, директор Армянского научно-исследовательского института эксплуатации атомных электростанций, «Арматома», председатель Совета директоров Армянской АЭС, подчеркивает важность строительства нового энергоблока АЭС с точки зрения обеспечения энергобезопасности Армении, поскольку срок эксплуатации существующего второго энергоблока не может быть продлен до бесконечности, он желает, чтобы Армения после 2036 года имела бы новый энергоблок. Такую точку зрения, высказал Ваграм Петросян, отвечая на вопрос корреспондента «Арменпресс», в разговоре с журналистами в рамках международного форума «Атомэкспо», проходящего в Сочи.
««Росатом» предлагает атомные энергоблоки мощностью в 1000 МВт и более 1000. На мой взгляд, для наших сетей лучше всего подходят энергоблоки средней мощности», - сказал Ваграм Петросян.
По его мнению, мощности энергоблока в 1000, 1200 МВт для Армении на данный момент слишком много, но если правительство найдет способ продавать половину произведенной электроэнергии, например, южному соседу, то это будет хорошим вариантом. По словам Петросяна, если Армения с самого начала будет знать, что половину энергии сможет экспортировать, в таком случае и Иран материально принял бы участие в строительстве. Однако, строя станцию мощностью в 1200 МВт нужно хорошо обдумать и вопрос охлаждающей воды.
«Так или иначе, у нас должен быть атомный энергоблок, так как он обеспечит энергетическую безопасность нашей страны. Мы можем еще раз продлить срок службы второго энергоблока до 2036 года, потом - скажем, еще на 5 лет, но не более. Я бы хотел, чтобы у нас после 2036 года был бы новый энергоблок», - сказал Петросян, отметив риск приближения к завершению ресурса.
Директор «Арматома» отметил, что строительство нового энергоблока - это, конечно, дорогое удовольствие, оно зависит от того, какие отношения будут у Армении, какова будет геополитическая ситуация, сможет ли страна вернуть вложенные деньги, и на какие средства можно будет построить станцию?
По его оценке, строительство энергоблока займет не менее 10 лет. Таким образом, по словам Петросяна, Армения должна будет начать строительство уже с 2026 года, но тех пор есть много важных вопросов, есть много важных проблем, которые нужно оценить, определить, на какие средства это будет осуществляться.
Касаясь «Атомэкспо 2022», он отметил, что форум дает возможность пообщаться с разными людьми в сфере. «Мы узнали, что происходит в мире, какие блоки строит «РосАтом», где они строятся, на каких стадиях находятся эти работы. Нам нужно хорошо изучить все это и определить вопросы строительства нового атомного энергоблока», - подчеркнул Ваграм Петросян.
Конференция также поможет понять, как сотрудничать с различными российскими предприятиями. Петросян отметил, что существует программа многофункционального исследовательского реактора на быстрых нейтронах (МБИР). В России строится новый исследовательский реактор на быстрых нейтронах. Он думает, что «Арматома» может присоединиться к этой программе и пользоваться ее результатами и в Армению. «Это означает наличие новой науки о материалах. Там могут быть разработаны новые изотопы, используемые и в медицине. Строительство такого исследовательского реактора – непростое дело. Однако присоединение к такой программе даст прекрасные возможности», - заключил он.
Ваграм Петросян считает, что участие армянских специалистов в таких форумах, поможет им приобретать знания, и эти знания послужат Армении.