Հյուսիսային պողոտայում հանդիսավորությամբ տրվեց «Մանկական Եվրատեսիլ 2022» երգի մրցույթի հետհաշվարկը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Մանկական Եվրատեսիլ-2022» երգի մրցույթի նախապատրաստական աշխատանքները բուռն փուլում են: Այս պահին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մազահամերգային համալիրում ընթանում են բեմի կառուցման աշխատանքները: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում «Մանկական Եվրատեսիլ 2022» մրցույթի գործադիր պրոդյուսեր Դավիթ Ծերունյանն ասաց, որ դիտարժան շոու է սպասվում, կլինեն նաև անակնկալներ:
«Արտերկրի մեր գործընկերներն արդեն ժամանել են Հայաստան: Հաշված շաբաթների ընթացքում կսկսվեն փորձերը, իսկ դեկտեմբերի 4-ին Հայաստան կժամանեն բոլոր պատվիրակները»,-ասաց նա:
Շուտով կմեկնարկի սպասված շոուի տոմսերի վաճառքը: Կազմակերպիչները նշում են` տոմսերի քանակը սահմանափակ է:
«Տոմսերը վաճառվելու են երկու եթերների համար. մեկը դեկտեմբերի 10-ի` ժյուրիի եթերի համար, մյուսը ` մրցույթային եթերի համար: Սա հրաշալի հնարավորություն է լինելու՝ առաջինը տեսնել շոուն»,- նշեց Ծերունյանը:
Հյուսիսային պողոտայի սկզբնամասում նոյեմբերի 11-ին տեղի ունեցավ «Մանկական Եվրատեսիլ»- ի հետհաշվարկի ժամացույցի մեկնարկի արարողությունը: Ժամացույցը միացրեցին 2021 թ.-ին Հայաստանին հաղթանակ բերած Մալենան և «Մանկական Եվրատեսիլ»-ի այս տարվա հայաստանյան պատվիրակ Նարեն:
Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը ողջունեց բոլորին, ապա շնորհակալություն հայտնեց Մալենային, ում հաղթանակի շնորհիվ Եվրատեսիլը տեղափոխվել է Հայաստան:
«Երևանն այս տարի հատուկ տոնական պատրաստություններ է տեսնում թե՛ Եվրատեսիլի, թե՛ Ամանորի կապակցությամբ, և մենք դեռևս որոշակի անակնկալներ ունենք երևանցիների համար»,- ասաց Ավինյանը:
Հանրային հեռուտաընկերության գործադիր տնօրեն Հովհաննես Մովսիսյանն էլ հավելեց, որ մրցույթի կազմակերպման ակտիվ փուլն արդեն սկսված է:
«Դեկտեմբերի 5-ին Հանրապետության հրապարակում տեղի կունենա Եվրատեսիլի բացման արարողությունը, որը մեծ տոն է լինելու»,- ասաց նա: Ի դեպ, այդ օրը կմիացվեն նաև Գլխավոր տոնածառի լույսերը:
20-րդ հոբելյանական «Մանկական Եվրատեսիլ 2022»-ին 16 երկիր է մասնակցելու: Այն կկայանա դեկտեմբերի 11-ին` Երևանում:

На Северном проспекте торжественно был открыт обратный отсчет Детского Евровидения 2022
Подготовка к песенному конкурсу «Детское Евровидение-2022» идет полным ходом. В спортивно-концертном комплексе им. Карена Демирчяна ведутся работы по оформлению сцены. В беседе с «Арменпресс» исполнительный продюсер конкурса Давид Церунян сказал, что ожидается зрелищное шоу, будут и сюрпризы.
«Наши зарубежные партнеры уже прибыли в Армению. В ближайшие недели начнутся репетиции, 4 декабря все участники прибудут в Армению», - сказал он.
Билеты на долгожданное шоу скоро поступят в продажу. Организаторы отмечают, что количество билетов ограничено.
11 ноября на Северном проспекте состоялась церемония запуска часов обратного отсчета Детского Евровидения. Часы включили Малена, которая принесла победу Армении в 2021 году, и Наре участница этого года.
Заместитель мэра Еревана Тигран Авинян приветствовал всех, поблагодарил Малену, благодаря победе которой Евровидение пришло в Армению.
«В этом году в Ереване особая праздничная подготовка как к Евровидению, так и к Новому году, и у нас много сюрпризов для ереванцев», - сказал Авинян.
Исполнительный директор Общественной телекомпании Ованнес Мовсисян добавил, что активная стадия организации конкурса уже началась.
«5 декабря на Площади Республики состоится церемония открытия Евровидения, что станет большим праздником», - сказал он и добавил, что в этот день зажгут огни и на главной елке.