Վերահաստատում եմ մեր հավատարմությունը Պրահայի և Սոչիի պայմանավորվածություններին. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վերահաստատում է հավատարմությունը Պրահայում եւ Սոչիում Ադրբեջանի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածություններին. այն է՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրության, 1991 թվականի Ալմաթայի հռչակագրի եւ արձանագրության հիման վրա փոխադարձաբար միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը եւ սահմանների անխախտելիությունը ճանաչելու հիման վրա Ադրբեջանի հետ սահմանների դելիմիտացիա եւ դեմարկացիա իրականացնելու եւ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու վերաբերյալ: ՀՀ վարչապետն այս մասին ասել է ՀՀ կառավարության նիստի ընթացքում ունեցած ելույթում:
«Մենք մեզնից կախված ամեն ջանք կգործադրենք Հայաստան-Ադրբեջան սահմանների դելիմիտացիան հնարավորինս արագ ավարտին հասցնելու, տարածաշրջանային բոլոր տրանսպորտային եւ տնտեսական կապերի ապաշրջափակման, օր առաջ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու համար, որովհետև մենք իրապես եւ անկեղծ նվիրված ենք խաղաղության օրակարգին»,- ասաց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ եթե որեւէ մեկը մտածում է, թե խաղաղության օրակարգը Հայաստանի Հանրապետության կամ Լեռնային Ղարաբաղի հայության «խաղաղ ոչնչացումն է, չարաչար սխալվում է: «Խաղաղության օրակարգը Հայաստանի Հանրապետության եւ տարածաշրջանի խաղաղ զարգացման եւ համակեցության մասին է, ու մենք հասնելու ենք մեր նպատակին»,- եզրափակեց Նիկոլ Փաշինյանը:

PM reaffirms Armenia’s commitment to Prague and Sochi agreements
YEREVAN, NOVEMBER 10, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan reaffirms Armenia’s commitment to the agreements reached with Azerbaijan during the meetings in Prague and Sochi: that is to conduct border delimitation and demarcation and sign a peace treaty with Azerbaijan on the basis of mutual recognition of sovereignty, territorial integrity and inviolability of borders, in accordance with the UN Charter and the 1991 Alma-Ata Declaration and protocol.
“We will make every effort within our power to complete the Armenia-Azerbaijan border delimitation as soon as possible, to unblock all regional transportation and economic communications, sign a peace treaty with Azerbaijan because we are really and sincerely dedicated to the peace agenda”, he said in a statement during today’s Cabinet meeting.
Pashinyan stated that if anyone thinks that the peace agenda is the “peaceful elimination” of Armenians of Armenia or Nagorno Karabakh, they are terribly mistaken. “The peace agenda is about the peaceful development and coexistence of Armenia and the region, and we will achieve our goal”, he concluded.