ՀՀ վարչապետի տիկինն ու Իսլանդիայի առաջին տիկինը քննարկել են Հայաստանի և Իսլանդիայի միջև գործակցության հնարավորությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը Իսլանդիա կատարած այցի ընթացքում հանդիպել է Իսլանդիայի առաջին տիկին Էլիզա Ռիդին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Աննա Հակոբյանի գրասենյակից, վերջինս Իսլանդիայի նախագահական նստավայրում նախ գրություն է թողել հյուրերի համար նախատեսված գրանցամատյանում, ինչից հետո կայացել է տիկինների առանձնազրույցը:
Աննա Հակոբյանը և Էլիզա Ռիդը խոսել են այս օրերին Ռեյկյավիկում անցկացվող՝ «Ռեյկյավիկի գլոբալ Ֆորում. կին առաջնորդներ» խորագրով ամենամյա համաժողովի, դրա կարևորության մասին, քննարկել են նաև առաջիկայում համաժողովը Հայաստանում անցկացնելու հնարավորությունները:
Վարչապետի տիկինը Էլիզա Ռիդին տեղեկացրել է, որ երկրորդ անգամ է «Ռեյկյավիկի գլոբալ Ֆորում. կին առաջնորդներ» խորագրով համաժողովի շրջանակներում այցելել Իսլանդիա: Մատնանշել է՝ ֆորումը հանդիսանում է լավ հարթակ համաշխարհային կարևոր հարցերին անդրադառնալու տեսանկյունից:
Քննարկվել են նաև առաջին տիկնանց ձևաչափով հանդիպում կազմակերպելու հնարավորությունները, ինչը թույլ կտա նոր լուծումներ փնտրել կանանց, գենդերային հավասարության ու այլ հարցերի շուրջ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձել են հասարակությունում կանանց դերի բարձրացման անհրաժեշտությանը, իրավունքների պաշտպանությանը ինչպես նաև տարբեր պաշտոններում կանանց ներգրավվածության ընդլայնմանը:
Վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը Էլիզա Ռիդին է ներկայացրել «Կանայք հանուն խաղաղության» նախաձեռնության մանրամասները, դրա առաջ ծառացած մարտահրավերները, կարևորվել է խաղաղության հաստատումը, ինչը տարածաշրջանում կբերի կայունություն և բարեկեցություն:
Աննա Հակոբյանը ներկայացրել է նաև 2018 թվականին Հայաստանում իրականացված թավշյա հեղափոխությունից հետո արձանագրված ժողովրդավարական ձեռքբերումները:
Էլիզա Ռիդը ներկայացրել է իր գործունեությունը, ընդծել, որ հանդիսանում է զբոսաշրջության հարցերով ՄԱԿ-ի հատուկ դեսպան ինչպես նաև գործակցում է «Բիզնես Իսլանդիայի» հետ, որը միտված է բարձրացնելու Իսլանդիայի մասին տեղեկացվածությունը:
Կողմերը քննարկել են նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում Հայաստանի և Իսլանդիայի միջև գործակցության հնարավորությունները:

Супруга премьер-министра Армении и первая леди Исландии обсудили возможности сотрудничества между Арменией и Исландией
Супруга премьер-министра Армении Анна Акопян в ходе визита в Исландию встретилась с первой леди Исландии Элизой Рейд.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса Анны Акопян, супруга премьер-министра Армении сначала оставила запись в Книге почетных гостей резиденции президента Исландии, после чего состоялась беседа тет-а-тет.
Анна Акопян и Элиза Рейд поговорили о важности ежегодного мероприятия «Глобальный форум Рейкьявика: женщины-лидеры», а также обсудили возможности проведения конференции в Армении.
Супруга премьер-министра сообщила Элизе Рейд, что второй раз посещает Исландию в рамках форума, подчеркнув, что форум является хорошей площадкой для решения важных глобальных вопросов.
Также были обсуждены возможности организации встречи в формате первых леди, что позволит искать новые решения по женщинам, гендерному равенству и другим вопросам.
В ходе встречи была подчеркнута необходимость повышения роли женщин в обществе, защиты их прав, а также расширения участия женщин на различных должностях.
Супруга премьер-министра Анна Акопян представила Элизе Рейд детали инициативы «Женщины за мир», а также проблемы, с которыми она сталкивается, была подчеркнута важность установления мира, который принесет стабильность и процветание в регион.
Анна Акопян также представила демократические достижения, зафиксированные после бархатной революции в Армении в 2018 году.
Элиза Рейд рассказала о своей деятельности, подчеркнув, что она является специальным послом ООН по туризму, а также работает с организацией Business Iceland, целью которой является повышение осведомленности об Исландии.
Стороны также обсудили возможности сотрудничества между Арменией и Исландией в представляющих двусторонний интерес сферах.