ՌԴ խաղաղապահ զորակազմը կատարում է իր առաքելությունը, ինչպես և պետք է կատարի. Պուտինը՝ Ալիևին
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սոչիում կայանալիք եռակողմ հանդիպման նպատակն է ապահովել 2020 և 2021 թվականներին բոլոր պայմանավորվածությունների կատարումը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
«Հանդիպումը կարևոր է։ Այս հանդիպման նպատակը, ինչպես տեսնում եմ, 2020 և 2021 թվականներին ձեռք բերված մեր բոլոր պայմանավորվածությունների կատարումն ապահովելն է։ Դուք բազմիցս նշել եք, որ Ռուսաստանը զգալի, կարեւոր դեր է խաղացել հակամարտության կարգավորման գործում,և այժմ մեր խաղաղապահ զորակազմը կատարում է իր առաքելությունը, ինչպես և պետք է անի, և այդ գնահատականների համար շնորհակալ եմ ձեզ»,- նշել է Պուտինը:
Սակայն, ըստ ՌԴ նախագահի, ներկայումս պետք է խոսել այսօրվա դրությամբ ստեղծված իրավիճակի մասին, փնտրել հարցերի լուծման ուղիներ, որոնք դեռ լուծված չեն:
« Այդ կապակցությամբ ես կցանկանայի նշել տնտեսական բնույթի կարևոր բաղադրիչը։ Մենք ստեղծել ենք եռակողմ աշխատանքային խումբ, որը գլխավորում են երեք երկրների փոխվարչապետերը: Նրանք բավական հեռու են գնացել այն հարցերի լուծման տեսանկյունից, որոնց մասին մենք խոսել ենք երկու տարի առաջ։ Այստեղ, ըստ երեւույթին, պետք է լրացուցիչ ազդակ հաղորդել։ Գիտեմ, որ ադրբեջանական կողմն այդ ուղղությամբ բավականին ակտիվ է աշխատում։ Հարցերի շրջանակը բավականին մեծ է:»,- հայտարարել է Պուտինը:

Миротворческий контингент РФ выполняет свою миссию так, как и должен это делать: Путин на встрече с Алиевым
Цель трехсторонней встречи в Сочи – обеспечить выполнение всех договорённостей лидеров Армении, Азербайджана и РФ, которые были достигнуты в 2020 и 2021 годах. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на официальный сайт Кремля, об этом на встрече с президентом Азербайджана сказал президент РФ Владимир Путин.
«Встреча, на мой взгляд, имеет значение, важная. Цель этой встречи, как я её вижу, – обеспечить выполнение всех наших договорённостей, которые были достигнуты в 2020 и 2021 годах. Вы неоднократно указывали на то, что Россия сыграла заметную, важную роль в урегулировании конфликта. И сейчас наш миротворческий контингент выполняет свою миссию так, как и должен это делать. За эти оценки я Вам благодарен», - отметил Путин.
Однако, по словам президента РФ, сейчас надо будет поговорить о ситуации, которая сложилась на сегодняшний день, поискать пути решения вопросов, которые ещё не решены.
«И в этой связи отметил бы и важную составляющую экономического характера: нами создана трёхсторонняя рабочая группа, которая возглавляется вице-премьерами. Они продвинулись достаточно далеко с точки зрения решения тех вопросов, о которых мы говорили раньше, ещё два года назад. Здесь тоже, видимо, необходимо придать дополнительный импульс. Знаю, что азербайджанская сторона работает в этом ключе достаточно активно. Круг вопросов достаточно большой», - заявил Путин.