2023 թվականին նախատեսվում է էականորեն ավելացնել հարկային եկամուտները․ Տիգրան Խաչատրյան
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ինչպես 2022 թվականի, այնպես էլ 2023 թվականի պետական բյուջեի նախագիծը կառուցված է այն սկզբունքից ելնելով, որ պետք է երաշխավորվի մակրոտնտեսական կայունություն։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2023 թ. պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծիքննարկման ժամանակ այս մասին ասաց Ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը։
«Ի՞նչ է նշանակում մակրոտնտեսական կայունություն հարկաբյուջետային քաղաքականության և մասնավորապես պետական բյուջեի մասին օրենքի կիրառության սկզբունքների տեսանկյունից։ Առաջին հերթին դա նշանակում է, որ մենք պետք է էականորեն, ինչպես և Կառավարության գործունեության ծրագիրն է նախատեսում, ավելացնենք հարկային եկամուտները, որովհետև դրանք են այն երաշխիքը, որոնք պետք է ապահովեն միջնաժամկետ հատվածում կառավարության ծրագրերի հուսալի ֆինանսավորում»,- ասաց Խաչատրյանը։
Նա հիշեցրեց, որ 2021-2026 թվականների Կառավարության գործունեության ծրագրով նախատեսվում է հարկային եկամուտները համախառն ներքին արդյունքի նկատմամբ ցուցանիշի հավակնոտ աճ։
«Մենք 2026 թվականին՝ Կառավարության գործունեության ծրագրային ժամանակահատվածի վերջին տարում, պետք է հասնենք հարկերը համախառն ներքին արդյունքի նկատմամբ 25 տոկոս ցուցանիշի»,- եզրափակեց Խաչատրյանը։

В 2023 году намечено существенное увеличение налоговых доходов: Тигран Хачатрян
Проект государственного бюджета на 2023 год, как и проект 2022 года, основан на принципе обеспечения макроэкономической стабильности.
Как сообщает «Арменпресс», на совместном заседании постоянных комиссий НС при обсуждении законопроекта о государственном бюджете на 2023 г. об этом заявил министр финансов Тигран Хачатрян.
«Что означает макроэкономическая стабильность с точки зрения фискальной политики и, в частности, принципов применения закона о государственном бюджете? Прежде всего, это то, что мы должны значительно увеличить налоговые поступления, как это предусмотрено планом деятельности правительства, потому что они являются той гарантией, которая должна обеспечить надежное финансирование государственных программ в среднесрочной перспективе», - отметил Хачатрян.
Он напомнил, что план деятельности правительства на 2021-2026 годы предусматривает амбициозное увеличение соотношения налоговых поступлений к валовому внутреннему продукту.
«В 2026 году, последнем году программного периода деятельности правительства, мы должны довести ставку налогов до 25 % от валового внутреннего продукта», - заключил Тигран Хачатрян.