Էքսկուրսիա է կազմակերպվում այն տարածքներ, որտեղ տեղի են ունեցել Հայրենական մեծ պատերազմի թեժ մարտերը. ՀՀ-ն միացել է ԵԱՏՄ երկրների ծրագրին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 28-ին Սամարղանդում մասնակցել է ԵԱՏՄ անդամ պետությունների խորհրդարանների ղեկավարների հանդիպմանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ ԱԺ-ից, հանդիպման նպատակը երիտասարդության շրջանում մշակույթի ոլորտում համագործակցության եւ փորձի փոխանակման կազմակերպումն էր:
ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահ, ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն եւ Բելառուսի Ազգային ժողովի Հանրապետության խորհրդի նախագահ Նատալյա Կոչանովան ներկայացրել են երիտասարդության շրջանում հաջողությամբ իրականացված պիլոտային ծրագիրը եւ առաջարկել ԵԱՏՄ անդամ մյուս երկրներին միանալ նախաձեռնությանը: Ծրագրով երիտասարդների համար էքսկուրսիա է կազմակերպվում այն տարածքներ, որտեղ տեղի են ունեցել Հայրենական մեծ պատերազմի թեժ մարտերը:

Экскурсии по местам, где шли ожесточенные бои Великой Отечественной войны: Армения присоединилась к программе стран ЕАЭС
Председатель Национального собрания Армении Ален Симонян 28 октября в Самарканде принял участие во встрече глав Парламентов стран-членов ЕАЭС.
Как сообщили «Арменпресс» в Национальном собрании РА, цель встречи заключалась в организации сотрудничества и обмена опытом в сфере культуры между молодыми людьми государств ЕАЭС.
Председатель Совета Федерации Федерального Собрания России Валентина Матвиенко и председатель Совета Национального собрания Республики Беларусь Наталья Кочанова представили успешно реализованную пилотную программу для молодежи и предложили и другим государствам-членам ЕАЭС присоединиться к этой инициативе. В рамках этой программы молодые люди посещают места, где шли ожесточенные бои Великой Отечественной войны.