4 դպրոցի հիմնանորոգում, 80 մանկապարտեզի ստեղծում․ ՎԶՄԲ-ը ՀՀ-ին 22,6 միլիոն եվրոյի վարկ կտրամադրի
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկը Հայաստանի Հանրապետությանը 22,6 միլիոն եվրո գումարի չափով լրացուցիչ վարկ կտրամադրի կրթության ոլորտը բարելավելու համար։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ազգային ժողովի նիստում Հայաստանի Հանրապետության ու Վերակառուցման եւ զարգացման միջազգային բանկի միջեւ «Կրթության բարելավման ծրագրի լրացուցիչ ֆինանսավորում» վարկային համաձայնագիրը վավերացնելու մասին նախագիծը ներկայացրեց ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը։
Նախարարի տեղակալը նշեց, որ վարկային համաձայնագրի միջոցով նախատեսվում է ընդլայնել «Կրթության բարելավում» վարկային ծրագրի շրջանակներում եղած ուղղությունները՝ 5 փունջ գործողություններ, որոնք լիովին համահունչ են Հայաստանի Հանրապետության ՀՀ կառավարության 2021-2026 թվականների ծրագրին։
«Առաջին գործողությամբ՝ 4 ավագ դպրոց կհիմնանորոգվի և կվերակառուցվի, կհամալարվի անհրաժեշտ գույքով։ Խոսքը Երևանի թիվ 139 ավագ դպրոցին,Աշտարակի, Արտաշատի և Վանաձորի ավագ դպրոցների մասին է։
Երկրորդ գործողությամբ՝ կարիքների գնահատման հիման վրա 200 հանրակրթական կրթական հաստատություններում նոր լաբորատորիան կհիմնվեն։ Կառավարության ծրագրով՝ մինչև 2026 թվականը հանրապետության բոլոր 1400 դպրոցներում պետք է ստեղծել ժամանակակից բնագիտական և ինժեներական լաբորատորիաներ։ Նախորդ ծրագրով 107 դպրոցներում այդպիսի լաբորատորիներ ստեծվել են։
Երրորդ գործողությամբ պետք է ստեղծվի 80 նախակրթարան։ Նախատեսվում է նախակրթարանների տարածքի վերանորոգում, անհրաժեշտ գույքի և սարքավորումների ձեռքբերում, նախակրթարանում ընդգրկված դաստիարակի վերապատրաստում։ Նախակրթարանները հարմարեցվելու են ներառական կրթության պահանջներին։
Չորրորդ գործողությամբ՝ նույնականացվի և կփորձարկվի տվյալների վիզուալիզացիայի գործիքները և առանձնահատկությունները։ Խոսքը կրթության կառավարման տեղեկատվական համակարգի արդյունավետության բարձրացման մասին է։
Հինգերորդ խումբ գործողությունները ուղղված են բարձրագույն կրթության համակարգին։ Նախատեսվում են, որ ԳՏՃՄ(STEM) հինգ ծրագրեր կիրականցվեն, որը կնպաստի բուհերի կրթական գործունեության որակի եւ արդյունավետության բարձրացմանը, կառավարման համակարգի զարգացմանը, մասնագիտական կրթական ծրագրերի ու դասավանդման մեթոդների արդիականացմանը, կրթական գործընթացում գիտահետազոտական աշխատանքների ներդրմանը, ինչպես նաեւ աշխատաշուկայի հետ կապերի զարգացմանը»,- ասաց Մարտիրոսյանը։

Капитальный ремонт 4 школ, строительство 80 детских садов, 200 лабораторий: кредит ЕБРР Армении в размере 22,6 млн евро
Международный банк реконструкции и развития предоставит Республике Армения дополнительный кредит в размере 22,6 млн евро для улучшения сферы образования.
Как сообщает «Арменпресс», на заседании Национального собрания заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Артур Мартиросян представил проект ратификации кредитного договора между Республикой Армения и Международным банком реконструкции и развития «Дополнительное финансирование Программы развития образования».
Замминистра отметил, что посредством кредитного соглашения предусматривается расширение направлений кредитной программы «Улучшение образования» - 5 пакетов мероприятий, что полностью соответствует плану правительства РА на 2021-2026 годы.
«Первое действие - капитальный ремонт и реконструкция зданий 4 средний школ, их оснащение всем необходимым имуществом. Речь о средней школе №139 Еревана, средних школах Аштарака, Арташата и Ванадзора.
В рамках второго действия, основанного на оценке потребностей, в 200 государственных образовательных учреждениях будут созданы новые лаборатории. Согласно плану правительства, к 2026 году во всех 1 400 школах страны должны быть современные научно-технические лаборатории. По предыдущей программе такие лаборатории были созданы в 107 школах.
Третьим действием будет реконструировано 80 дошкольных учреждений. Планируется отремонтировать помещения дошкольных учреждений, приобрести необходимое имущество и оборудование, переобучить воспитателей дошкольных учреждений. Дошкольные учреждения будут адаптированы к требованиям инклюзивного образования.
Четвертое действие будет определять и тестировать инструменты и функции визуализации данных. Речь идет о повышении эффективности информационной системы управления образованием.
Пятая группа действий направлена на систему высшего образования. Планируется, что будет реализовано пять программ STEM, которые будут способствовать повышению качества и эффективности образовательной деятельности вузов, развитию системы управления, модернизации профессиональных образовательных программ и методов обучения, внедрению научных научно-исследовательские работы в образовательный процесс, а также развитие отношений с рынком труда», - представил Артур Мартиросян.