ԵՄ տեխնիկական առաքելության պատվիրակությունն այցելեց Վարդենիսի սահմանամերձ բնակավայրեր
ԳԱՎԱՌ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ։ ԵՄ տեխնիկական առաքելության պատվիրակության անդամները Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանի, ՀՀ ԶՈւ բանակային երկրորդ կորպուսի հրամանատար գնդապետ Վահրամ Գրիգորյանի, Վարդենիս համայնքի ղեկավար Ահարոն Խաչատրյանի ուղեկցությամբ այցելեցին Վարդենիս համայնքի բնակավայրերի սահմանամերձ գոտիներ։
«Արմենպրես»-ի տեղեկացմամբ՝ ՀՀ ԶՈւ բանակային երկրորդ կորպուսի հրամանատար Վահրամ Գրիգորյանը ԵՄ պատվիրակության անդամներին տեղում ռազմական քարտեզի, ինչպես նաեւ դիտարկող սարքերի օգնությամբ ներկայացրեց 2021 թվականի մայիսի 12-ին եւ 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի զինուժի կողմից Հայաստանի Հանրապետության սահմաններին առաջացած իրավիճակը եւ ադրբեջանական զինուժի՝ Հայաստանի հանրապետության տարածք ներխուժելու իրական փաստերը։ «Ադրբեջանը ինչպես 2021, այնպես էլ 2022 թվականներին մի քանի ուղղություններով խախտել է Հայաստանի սահմանները եւ մի քանի ուղղություններով մեր տարածք մխրճվել մի քանի կիլոմետրով։ Ադրբեջանի զինուժի ներկայությունը ահաբեկում է սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչներին, խաթարում նրանց բնականոն կյանքը եւ կենսագործունեությունը»-ներկայացրեց Վահրամ Գրիգորյանը։
Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանի հավաստմամբ` ԵՄ առաքելության պատվիրակության դիտորդական աշխատանքներին կցուցաբերվի մշտական աջակցություն։

Техническая миссия ЕС посетила приграничные общины Вардениса
Члены делегации технической миссии ЕС в сопровождении губернатора Гегаркуникской области Карена Саркисяна, командира 2-го армейского корпуса ВС Армении, полковника Ваграма Григоряна, главы общины Варденис Агарона Хачатряна посетили приграничные зоны близ населенных пунктов общины Варденис.
Как сообщает Арменпресс, командир второго армейского корпуса ВС Ваграм Григорян представил членам делегации ЕС на военной карте и с помощью приборов наблюдения ситуацию, которая сложилась вследствие вторжения азербайджанских вооруженных сил 12 мая 2021 г. и 13 сентября 2022 г. на территорию Республики Армения.
«Азербайджан нарушил границы Армении в нескольких направлениях как в 2021, так и в 2022 году, и вторгся на нашу территорию на несколько километров в нескольких направлениях. Присутствие азербайджанских вооруженных сил терроризирует жителей приграничных населенных пунктов, нарушает их нормальную жизнь и деятельность», - сказал Ваграм Григорян.
По словам губернатора Гегаркуникской области Карена Саркисяна, будет оказываться постоянная поддержка наблюдательной деятельности делегации миссии ЕС.