Հայտնի է, թե երբ կանցկացվի հետաձգված DigiTec 2022-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԱՏՁՄ) հայտնում է, որ օրերս հետաձգված DigiTec 2022 ցուցահանդեսն ու վեհաժողովը տեղի կունենան Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում 2023 թվականի մարտի 10-ից 12-ը։
«Հետաձգումը չի ենթադրում հաջորդ տարվա միջոցառման չեղարկում։ Մենք պլանավորել և նախատեսում ենք գալիք տարվա աշնանը բնականոն կերպով իրականացնել նաև DigiTec 2023 միջոցառումը։ Մեր ցանկությունն է Հայաստանում ԲՏ ոլորտի ընկերությունների և աշխատակիցների առավելագույն մասնակցությունը երկրի համար կարևոր նշանակություն ունեցող գործընթացներում, ինչպես նաև կազմակերպությունների կայունությունը և զարգացումը, որպեսզի մեր առջև դրված մարտահրավերները կարողանանք հաղթահարել», - «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշել է ԱՏՁՄ գործադիր տնօրեն Հայկ Չոբանյանը։
Կազմակերպիչները հայտնում են, որ մարտին DigiTec Summit 2022-ը կանցկացվի «Ինչպե՞ս են տեխնոլոգիաները նպաստում ժողովրդավարության դիմակայունությանն անկայուն աշխարհաքաղաքական իրավիճակում» խորագրով:
«DigiTec 2022-ը կհետազոտի առողջ թեք ոլորտի, աճի և ժողովրդավարական զարգացման անվտանգ հարթակների միջև փոխկապվածությունը։ Թեման տեսակետների բազմազանությամբ կներկայացնեն խոսնակներ Հայաստանից, Էստոնիայից, Իսրայելից, Լիտվայից, Սինգապուրից, Թայվանից և այլ երկրներից», - նշել է վեհաժողովի նախագահ Րաֆֆի Քասարջյանը։
DigiTec Expo ամենամյա ցուցահանդեսն ԱՏՁՄ կողմից կազմակերպվում է 2005 թվականից ի վեր: Յուրաքանչյուր տարի ցուցադրվում են Հայաստանի տեխնոլոգիական ոլորտի ձեռքբերումներն ու զարգացման ներուժը: DigiTec 2022 ցուցահանդեսում այս տարի ներգրավված է 125 տեղական և արտասահմանյան ընկերություն։ 2021 թվականից ի վեր ցուցահանդեսին զուգահեռ տեղի է ունենում DigiTec Summit, որը Երևանում է համախմբում բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի առաջնորդներին։
Կազմակերպիչն է Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԱՏՁՄ)։ Հովանավորներն են Fastex, Sada, Team Telecom Armenia, AMD, Giz EU4Business, Sensyan LLC, գործընկերները՝ VEXPO, HackTech, P-Art, InfoCom, Lratvakan radio 106.5, RTVI։
ԱՏՁՄ-ն սեպտեմբերի 30-ից հոկտեմբերի 2-ը նախատեսում էր Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում անցկացնել տարածաշրջանում ոլորտային ամենածավալուն «ԴիջիԹեք 2022» միջոցառումը, որի ընթացքում միաժամանակ կընթանային DigiTec 2022 ամենամյա տեխնոլոգիական ցուցահանդեսը եւ DigiTec Summit միջազգային վեհաժողովը:Հաշվի առնելով Ադրբեջանի ագրեսիայով պայմանավորված Հայաստանում ստեղծված իրավիճակը՝ միջոցառումը հետաձգվել էր։

Известно, когда состоятся перенесенные выставка и конференция DigiTec 2022
Ассоциация предприятий передовых технологий (АППТ) сообщает, что перенесенные выставка и конференция DigiTec 2022 состоится 10 - 12 марта 2023 года в Спортивно-концертном комплексе им. Карена Демирчяна.
«Отсрочка не означает отмену мероприятия в следующем году. Мы планировали и планируем провести мероприятие DigiTec 2023 осенью будущего года. Нашим стремлением является максимальное участие компаний и сотрудников ИТ-сектора Армении в важных для страны процессах, а также стабильность и развитие организаций, чтобы мы могли преодолевать стоящие перед нами вызовы», - как сообщает «Арменпресс», сказал Айк Чобанян, исполнительный директор АППТ.
Организаторы сообщают, что DigiTec Summit 2022 будет под названием: «Каким образом технологии способствуют устойчивости демократии в нестабильной геополитической ситуации».
«DigiTec 2022 рассмотрит взаимосвязь между сектором, безопасными платформами и демократическим развитием. Спикеры из Армении, Эстонии, Израиля, Литвы, Сингапура, Тайваня и других стран представят эту тему с разных точек зрения», - сказал председатель ассамблеи Раффи Касарджян.
Ежегодная выставка DigiTec Expo проводится с 2005 года. На ней демонстрируются достижения и потенциал развития технологического сектора Армении. С 2021 года вместе с выставкой проводится и конференция DigiTec Summit, которая собирает в Ереване лидеров индустрии высоких технологий.
Организатор DigiTec - Ассоциация предприятий передовых технологий (ATJM). Спонсоры: Fastex, Sada, Team Telecom Armenia, AMD, Giz EU4Business, Sensyan LLC, партнеры: VEXPO, HackTech, P-Art, InfoCom, Лратвакан радио 106.5, RTVI.
АППТ планировала провести крупнейшее в регионе отраслевое мероприятие «DigiTec 2022» с 30 сентября по 2 октября. В его рамках в Спортивно-концертном комплексе им. Карена Демирчяна должны были пройти ежегодная технологическая выставка DigiTec 2022 и международная конференция DigiTec Summit. Учитывая ситуацию в Армении, вызванную агрессией Азербайджана, мероприятие было отложено.