Սարսափելի է տեսնել, թե ինչ են ադրբեջանցիներն արել այստեղ. շվեյցարացի պատգամավորներն այցելել են Ջերմուկ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քառօրյա աշխատանքային այցով Հայաստան այցելած Շվեյցարիայի Համադաշնության Ազգային խորհրդի պատգամավորները հոկտեմբերի 16-ին այցելել են Ջերմուկ, որը սեպտեմբերի 13-ին գնդակոծվել էր ադրբեջանական զինուժի կողմից: «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովից։
«Մեծ ցավ եմ ապրում, երբ տեսնում եմ, թե ինչ են ադրբեջանցիներն արել Ջերմուկում: Նրանք օգտագործել են այս խաղաղ վայրը՝ ժողովրդի մեջ ահաբեկչություն տարածելու համար: Ինձ համար սարսափելի է այս ամենը տեսնելը»,- ասել է Շվեյցարիայի Համադաշնության Ազգային խորհրդի պատգամավոր, Շվեյցարիա-Հայաստան պատգամավորական խմբի համանախագահ Շտեֆան Մյուլեր-Ալտերմատը:
«Ադրբեջանցիները, կիրառելով տարբեր տրամաչափի եւ հեռավորության զենքեր, վնասել են առողջարանային քաղաքի ենթակառուցվածքները: Վնասվել են Ջերմուկի առողջարանը, հյուրատներ, ճանապարհներ: Հարվածներ են հասցվել նաեւ Կեչուտի գերեզմանատանը՝ այդ ձեւով փորձելով նաեւ հոգեբանական ազդեցություն գործել տեղի բնակչության վրա: Հակառակորդը կիրառել է նաեւ կասետային ռումբեր, որոնք արգելված են միջազգային կոնվենցիաներով»,- հայտնում են ՀՀ Ազգային ժողովից:
Ըստ աղբյուրի՝ Շվեյցարիայի Համադաշնության Ազգային խորհրդի պատգամավոր Միշել Մատերն այցի ընթացքում նշել է. «Ժնեւում ընդունել ենք բանաձեւ, որտեղ դատապարտել ենք սեպտեմբերի 13-14-ի ադրբեջանական ագրեսիան: Սա առաջին մակարդակն է: Այժմ մենք պետք է առաջ գնանք՝ Դաշնային ժողով. սա կարեւոր է: Սա վերաբերում է ոչ միայն Շվեյցարիային, այլեւ՝ ամբողջ Եվրոպային, քանի որ մենք ունենք նույն արժեքները՝ ժողովրդավարություն, մարդու իրավունքներ եւ միջազգային իրավունք»:
Նշվում է, որ Շտեֆան Մյուլեր-Ալտերմատը կարեւորել է այն հանգամանքը, որ իրենք Ջերմուկում են դեպքերից շատ կարճ ժամանակ անց: Նրա խոսքով՝ իրենք կանգնած են ոչ միայն խորհրդարանական գործընկերների, այլ նաեւ՝ հայ ժողովրդի կողքին:
ՀՀ ԱԺ տեղեկացմամբ՝ Ջերմուկ համայնքի ղեկավարի առաջին տեղակալ Վարդան Սարգսյանի խոսքով՝ առանձնապես տուժել են քաղաքային լանդշաֆտն ու անտառածածկը: Նա հավելել է, որ, չնայած իրավիճակին, կարողանում են իրականացնել վերականգնողական աշխատանքներ:
Շվեյցարացի պատգամավորները կարեւորել են տեղի ունեցածը սեփական աչքերով տեսնելն ու այդ ամենի մասին տեղեկատվությունը գործընկերներին փոխանցելը:

It is terrible to see what the Azerbaijanis have done here. Swiss parliamentarians visit Jermuk
YEREVAN, OCTOBER 17, ARMENPRESS. The deputies of the National Council of the Swiss Confederation, who visited Armenia on a four-day working visit, visited Jermuk on October 16, which had been shelled by the Azerbaijani military on September 13, ARMENPRESS was informed from the National Assembly of Armenia.
"I feel great pain when I see what the Azerbaijanis did in Jermuk. They used this peaceful place to spread terror among the people. It is terrible for me to see all this," said Stephan Müller-Altermat, deputy of the National Council of the Swiss Confederation, co-chairman of the Switzerland-Armenia parliamentary group.
"The Azerbaijanis, using weapons of different calibers, damaged the infrastructure of the resort town. Jermuk sanatorium, guest houses, roads have been damaged. The Kechut cemetery was also attacked in an attempt to exert a psychological impact on the local population. The adversary also used cluster bombs, which are prohibited by international conventions," the National Assembly said.
Deputy of the National Council of the Swiss Confederation Michel Mater noted during the visit. "We adopted a resolution in Geneva, where we condemned the Azerbaijani aggression of September 13-14. This is the first level. Now we need to move forward, the Federal Council. this is important. This applies not only to Switzerland, but to the whole of Europe, because we have the same values: democracy, human rights and international law."
Stephan Müller-Altermat emphasized that they visit Jermuk little after the incident. According to him, they stand not only with their parliamentary partners, but also with the Armenian people.