Սարսափելի է տեսնել, թե ինչ են ադրբեջանցիներն արել այստեղ. շվեյցարացի պատգամավորներն այցելել են Ջերմուկ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քառօրյա աշխատանքային այցով Հայաստան այցելած Շվեյցարիայի Համադաշնության Ազգային խորհրդի պատգամավորները հոկտեմբերի 16-ին այցելել են Ջերմուկ, որը սեպտեմբերի 13-ին գնդակոծվել էր ադրբեջանական զինուժի կողմից: «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովից։
«Մեծ ցավ եմ ապրում, երբ տեսնում եմ, թե ինչ են ադրբեջանցիներն արել Ջերմուկում: Նրանք օգտագործել են այս խաղաղ վայրը՝ ժողովրդի մեջ ահաբեկչություն տարածելու համար: Ինձ համար սարսափելի է այս ամենը տեսնելը»,- ասել է Շվեյցարիայի Համադաշնության Ազգային խորհրդի պատգամավոր, Շվեյցարիա-Հայաստան պատգամավորական խմբի համանախագահ Շտեֆան Մյուլեր-Ալտերմատը:
«Ադրբեջանցիները, կիրառելով տարբեր տրամաչափի եւ հեռավորության զենքեր, վնասել են առողջարանային քաղաքի ենթակառուցվածքները: Վնասվել են Ջերմուկի առողջարանը, հյուրատներ, ճանապարհներ: Հարվածներ են հասցվել նաեւ Կեչուտի գերեզմանատանը՝ այդ ձեւով փորձելով նաեւ հոգեբանական ազդեցություն գործել տեղի բնակչության վրա: Հակառակորդը կիրառել է նաեւ կասետային ռումբեր, որոնք արգելված են միջազգային կոնվենցիաներով»,- հայտնում են ՀՀ Ազգային ժողովից:
Ըստ աղբյուրի՝ Շվեյցարիայի Համադաշնության Ազգային խորհրդի պատգամավոր Միշել Մատերն այցի ընթացքում նշել է. «Ժնեւում ընդունել ենք բանաձեւ, որտեղ դատապարտել ենք սեպտեմբերի 13-14-ի ադրբեջանական ագրեսիան: Սա առաջին մակարդակն է: Այժմ մենք պետք է առաջ գնանք՝ Դաշնային ժողով. սա կարեւոր է: Սա վերաբերում է ոչ միայն Շվեյցարիային, այլեւ՝ ամբողջ Եվրոպային, քանի որ մենք ունենք նույն արժեքները՝ ժողովրդավարություն, մարդու իրավունքներ եւ միջազգային իրավունք»:
Նշվում է, որ Շտեֆան Մյուլեր-Ալտերմատը կարեւորել է այն հանգամանքը, որ իրենք Ջերմուկում են դեպքերից շատ կարճ ժամանակ անց: Նրա խոսքով՝ իրենք կանգնած են ոչ միայն խորհրդարանական գործընկերների, այլ նաեւ՝ հայ ժողովրդի կողքին:
ՀՀ ԱԺ տեղեկացմամբ՝ Ջերմուկ համայնքի ղեկավարի առաջին տեղակալ Վարդան Սարգսյանի խոսքով՝ առանձնապես տուժել են քաղաքային լանդշաֆտն ու անտառածածկը: Նա հավելել է, որ, չնայած իրավիճակին, կարողանում են իրականացնել վերականգնողական աշխատանքներ:
Շվեյցարացի պատգամավորները կարեւորել են տեղի ունեցածը սեփական աչքերով տեսնելն ու այդ ամենի մասին տեղեկատվությունը գործընկերներին փոխանցելը:

Ужасно видеть, что здесь сделали азербайджанцы: швейцарские депутаты посетили Джермук
Мне очень больно, когда я вижу, что сделали азербайджанцы в Джермуке: они использовали это мирное место, чтобы сеять ужас среди людей. Мне ужасно все это видеть. Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, об этом заявил депутат Национального Совета Швейцарской Конфедерации, сопредседатель парламентской группы Швейцария-Армения Штефан Мюллер-Альтерматт.
Депутаты Национального Совета Швейцарской Конфедерации, посетившие Армению с четырехдневным рабочим визитом, 16 октября посетили Джермук, который 13 сентября был обстрелян азербайджанскими ВС.
Азербайджанцы, применяя оружие разного калибра, нанесли ущерб инфраструктуре города-курорта. Были повреждены санаторий Джермук, гостевые дома, дороги. Кечутское кладбище также подверглось нападению с целью оказания психологического воздействия на местное население. Противник также использовал запрещенные международными конвенциями кассетные бомбы.
В ходе визита депутат Национального Совета Швейцарской Конфедерации Мишель Матер отметил: «Мы приняли резолюцию в Женеве, где осудили азербайджанскую агрессию 13-14 сентября. Это первый уровень. Теперь мы должны двигаться вперед, в Федеральное Собрание. Это важно. Это касается не только Швейцарии, но и всей Европы, потому что у нас одинаковые ценности: демократия, права человека и международное право».
Штефан Мюллер-Альтерматт подчеркнул тот факт, что они находятся в Джермуке вскоре после событий. По его словам, они поддерживают не только своих коллег-парламентариев, но и армянский народ.
По словам первого заместителя главы общины Джермук Вардана Саркисяна, особенно пострадал городской ландшафт и лесной покров. Он добавил, что, несмотря на ситуацию, они проводят восстановительные работы.
Швейцарские депутаты подчеркнули, что было важно увидеть произошедшее своими глазами и рассказывать об этом своим коллегам.