ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Եթովպիայի Դիռե Դավա քաղաքում Ադիս Աբեբայում ՀՀ դեսպանության ևԴիռե Դավայի քաղաքապետարանի մասնակցությամբ hոկտեմբերի 11-ին տեղի է ունեցել տեղի Հայ Առաքելական եկեղեցու Սուրբ Մինաս մատուռի (կառուցվել է 1928թ. հայ համայնքի կողմից) հուշատախտակի բացման արարողությունը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Դիռե Դավայի քաղաքապետարանի աշխատակազմի ղեկավար Գեբեյհու Թիլահունը և Հայաստանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Արտեմ Ազնաուրյանն իրենց խոսքում արժևորեցին Եթովպիայում, մասնավորապես Դիռե Դավայում, հայկական ժառանգության պահպանման կարևորությունը, որպես երկու երկրների միջև դարավոր բարեկամության դրսևորում:
Պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել հետագա համագործակցության և երկկողմ մշակութային միջոցառումների իրականացման շուրջ:

В Эфиопии на часовне Святого Минаса Армянской Апостольской Церкви была установлена мемориальная доска
11 октября в городе Дыре-Дауа, в Эфиопии, при участии сотрудников посольства Республики Армения в Аддис-Абебе и муниципалитета Дыре-Дауа состоялась церемония открытия мемориальной доски на местной часовне Святого Минаса Армянской Апостольской церкви (построена армянской общиной Эфиопии в 1928 г.).
Как сообщает «Арменпресс», глава муниципалитета Дыре-Дауа Гебейу Тилахун и временный поверенный в делах Армении Артем Азнаурян в своем выступлении оценили важность сохранения армянского наследия в Эфиопии, в частности в Дыре-Дауа, как проявление многовековой дружбы между двумя странами.
Была достигнута договоренность о дальнейшем сотрудничестве и проведении двусторонних культурных мероприятий.