ԵՄ-ն կշարունակի ներգրավվածությունը կարգավորման հասնելու համար. Բորելը հիշեցրել է՝ Ադրբեջանին կոչ են արել հետ քաշել զինված ուժերը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական միությունը ամենաբարձր մակարդակներում կշարունակի իր ներգրավվածությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության համապարփակ կարգավորման հասնելու համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին վստահեցրել է Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ արտաքին հարաբերությունների գծով բարձր հանձնակատար Ժոզեպ Բորելը՝ պատասխանելով ԵԽ պատգամավորների նամակին:
«Ես լիովին կիսում եմ իրավիճակի լրջության վերաբերյալ ձեր մտահոգությունները։ Օգոստոսի սկզբին և սեպտեմբերի 13-14-ին տեղի ունեցած զինված բախումները ցույց են տալիս, որ իրավիճակը տարածաշրջանում շարունակում է մնալ չափազանց փխրուն։ ԵՄ-ն ամենաբարձր մակարդակով կոչ է արել դադարեցնել ռազմական գործողությունները»,-նշել է Բորելը:
Նա ընդգծել է, որ Եվրոպական խորհրդի նախագահը շարունակում է սերտ կապի մեջ լինել ինչպես Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ, և ինքն էլ կապ է հաստատել երկու երկրների արտգործնախարարների հետ, հանձնարարել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցչին անհապաղ խորհրդակցություններ անցկացնել Երևանում և Բաքվում:
«ԵՄ-ն երկու կողմերին հորդորել է խստորեն պահպանել հրադադարը և կոչ է արել ադրբեջանական ուժերին անհապաղ վերադառնալ իրենց դիրքերը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախկին Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունների վերջին վարչական սահմաններին համապատասխան: ԵՄ-ն երկու կողմերին նաև խրախուսում է առաջընթաց գրանցել սահմանազատման և սահմանագծման հարցում, որը կարևոր է հետագա բախումների ռիսկը նվազեցնելու առումով»,-նշել է Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ, Արտաքին հարաբերությունների գծով բարձրագույն հանձնակատար Ժոզեպ Բորելը:
Նա նաև նշել է, որ այս տարի ավելի վաղ կայացած նախնական հանդիպումներից հետո սահմանային հարցերով հանձնաժողովների հաջորդ նիստը պետք է տեղի ունենա Բրյուսելում նոյեմբերին։
ԵՄ-ն կոչ է անում բոլոր կողմերին հնարավորինս շուտ վերադառնալ բանակցությունների սեղանի շուրջ՝ հատկապես հիմնվելով ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ Բրյուսելում կայացած քառակողմ հանդիպումների ընթացքում ձեռք բերված արդյունքների վրա: Բորելը հիշեցրել է, որ երկրների ղեկավարները Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ հանդիպել են նաև հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում և պայմանավորվել Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության տեղակայման հարցում:
«Ես կարող եմ ձեզ վստահեցնել, որ ԵՄ-ն կշարունակի իր ներգրավվածությունը ամենաբարձր մակարդակներում՝ այս հակամարտության համապարփակ կարգավորման հասնելու համար»,-եզրափակել է Բորելը:
Ավելի վաղ՝ սեպտեմբերի 13-ին Եվրախորհրդարանի մեկ տասնյակից ավելի պատգամավորներ նամակով դիմել են Եվրոպական Միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելին, որպեսզի ԵՄ-ն անհապաղ քայլեր ձեռնարկի և պաշտպանի Հայաստանին Ադրբեջանի ագրեսիայից: Նամակում ԵԽ պատգամավորները շեշտել էին՝ 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի դեմ չարդարացված ագրեսիան հանդիսանում է Ադրբեջանի կողմից ՄԱԿ-ի կանոնադրության, Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի և 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության հերթական կոպտագույն խախտումը՝ ԵՄ բարձր ներկայացուցչին խնդրելով հնարավորինս շուտ տեղեկացնել իրենց, թե ինչ կոնկրետ քայլեր են ձեռնարկելու՝ երաշխավորելու, որ ԵՄ-ն կարող է պատասխանատվությամբ և արդյունավետ կերպով պաշտպանել Հայաստանին։

ЕС продолжит свое участие в достижении урегулирования: Жозеп Боррель напомнил о призыве к Азербайджану вывести свои ВС
Европейский союз продолжит свое участие на самом высоком уровне для достижения всеобъемлющего урегулирования конфликта между Арменией и Азербайджаном. Как сообщает «Арменпресс», в этом заверил вице-президент Еврокомиссии, Верховный представитель ЕС по иностранным делам Жозеп Боррель, отвечая на письмо делегатов Европарламента.
«Я полностью разделяю Ваши опасения по поводу серьезности ситуации. Вооруженные столкновения, имевшие место в начале августа и 13-14 сентября, показывают, что ситуация в регионе остается крайне нестабильной. ЕС на самом высоком уровне призвал прекратить боевые действия», - ответил Боррель.
Он подчеркнул, что председатель Европейского совета продолжает поддерживать тесные контакты с лидерами Армении с Азербайджана. Он сам в контакте с министрами иностранных дел обеих стран, а спецпредставителю ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии поручил провести немедленные консультации в Ереване и Баку.
«ЕС призвал обе стороны строго соблюдать режим прекращения огня и призвал азербайджанские силы немедленно вернуться на свои позиции в соответствии с последними административными границами бывших советских социалистических республик Армении и Азербайджана. ЕС также призывает обе стороны добиться прогресса в делимитации и демаркации границ, что важно с точки зрения снижения риска дальнейших столкновений», - заявил Жозеп Боррель.
Он также отметил, что по итогам предварительных встреч, проведенных в этом году, следующее заседание комиссий по пограничным вопросам должно состояться в ноябре в Брюсселе.
ЕС призывает все стороны как можно скорее вернуться за стол переговоров, опираясь, в частности, на результаты, достигнутые в ходе четырехсторонних встреч, состоявшихся в Брюсселе при содействии председателя Совета Европы Шарля Мишеля. Боррель напомнил, что лидеры стран встречались и с президентом Франции Эммануэлем Макроном 6 октября в Праге в рамках саммита Европейского политического сообщества и согласовали вопрос направления гражданской миссии ЕС в Армению.
«Могу заверить Вас, что ЕС продолжит свое участие на самом высоком уровне для достижения всеобъемлющего урегулирования этого конфликта», - заключил Боррель.
Ранее, 13 сентября, более десятка депутатов Европарламента направили письмо Верховному представителю Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Жозепу Боррелю с тем, чтобы ЕС предпринял немедленные шаги для защиты Армении от агрессии Азербайджана. В письме депутаты подчеркнули, что необоснованная агрессия против суверенной территории Армении с 13 сентября 2022 года является очередным грубым нарушением Азербайджана Устава ООН, Хельсинкского Заключительного акта и трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. Деппутаты также попросили Верховного представителя ЕС как можно скорее сообщить, какие конкретные шаги будут предприняты, чтобы гарантировать, что ЕС может с ответственностью и эффективно защитить Армению.