Հայ-ադրբեջանական սահմանին ԵՄ դիտորդական առաքելության տեղակայումը կողմերի միջև վստահություն ստեղծելու ներուժ ունի. ԱՄՆ պետդեպի ներկայացուցիչ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ պետդեպարտամենտի փոխխոսնակ Վեդանթ Պատելը հույս է հայտնել, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի երկայնքով ԵՄ դիտորդական առաքելության տեղակայումը կողմերի միջև վստահություն կարող է ստեղծել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նա այս մասին ասել է լրագրողների հետ ճեպազրույցում՝ անդրադառնալով Պրահայում հանդիպման վերաբերյալ հարցին:
Նա նշել է, որ ոգևորված են Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի հանդիպումից:
«Մենք ողջունում ենք նախագահ Մակրոնի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի՝ համապարփակ խաղաղ գործընթացը խթանելու համար ներդրված ջանքերը : Եվ մենք հատկապես գոհ ենք տարածաշրջանում ԵՄ դիտորդական առաքելության հարցում առաջընթացից: Այս առաքելությունը երկու կողմերի միջև վստահություն ստեղծելու ներուժ ունի և կշարունակի խթանել բանակցությունները Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև»,-նշել է նա:
Վարչապետ Փաշինյանի, նախագահ Ալիևի, նախագահ Մակրոնի և նախագահ Միշելի՝ 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին կայացածհանդիպման արդյունքով ընդունվել է հայտարարություն։ Ըստ դրա՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանը հաստատել են իրենց հանձնառությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և 1991թ.Ալմա-ԱթայիՀռչակագրին, որոնց միջոցով երկու կողմերն էլճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը:Հայաստանն իր համաձայնությունն է հայտնելխրախուսելուԵՄ քաղաքացիական առաքելությունն Ադրբեջանի հետ սահմանի երկայնքով: Ադրբեջանը համաձայնել է համագործակցել նշյալ առաքելության հետ այնքանով, որքանով որառնչություն կունենա:

Гражданская миссия ЕС на армяно-азербайджанской границе может создать доверие между сторонами. ГД США
Гражданская  миссия ЕС на армяно-азербайджанской границе  может  создать доверие между сторонами. ГД США
Вице-спикер Госдепартамента США Ведант Патель выразил надежду, что размещение гражданской миссии ЕС вдоль границы между Арменией и Азербайджаном может создать доверие между сторонами.
Как передает Арменпресс, об этом он заявил на брифинге в Белом доме, коснувшись вопроса о встрече в Праге.
Он отметил, что они воодушевлены встречей премьер-министра Армении и президента Азербайджана.
«Мы приветствуем усилия президента Макрона и президента Европейского совета Шарля Мишеля по продвижению всеобъемлющего мирного процесса. И мы особенно довольны прогрессом в миссии наблюдателей ЕС в регионе. Эта миссия имеет потенциал для укрепления доверия между двумя сторонами и будет и впредь способствовать переговорам между Арменией и Азербайджаном", - отметил он.
По итогам встречи премьер-министра Пашиняна, президента Алиева, президента Макрона и президента Мишеля 6 октября 2022 года было принято заявление, согласно которому Армения и Азербайджан подтвердили свою приверженность Уставу ООН и в Алма-Атинской декларации1991г., посредством которой обе стороны признают территориальную целостность и суверенитет друг друга. Армения выразила свое согласие на поощрение гражданской миссии ЕС вдоль границы с Азербайджаном. Азербайджан согласился сотрудничать с этой миссией в той мере, вкакойэтобудетего касаться.