Հաջորդ տարի նախատեսվում է մոտ 20 գյուղական ամբուլատորիաների ամբողջական վերանորոգում. Ավանեսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի 12 բժշկական կենտրոնում իրականացվում են նախագծման կամ շինարարական աշխատանքներ, իսկ հաջորդ տարվա համար նախատեսվում է մոտ 20 գյուղական ամբուլատորիաների ամբողջական վերանորոգում: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին հայտնեց Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
«Հաջորդ տարի էլ բյուջեով արդեն իսկ նախատեսվել են նոր ծրագրեր՝ կապված ամբուլատոր հատվածի բարեկարգման հետ: Կարծում եմ, որ սա շատ կարևոր ուղղություն է: Եթե Հայաստանում հիվանդանոցային օղակն իր ենթակառուցվածքների, սարքավորումների հագեցվածության առումով բավարար կետի է հասնում, նույնը չենք կարող արձանագրել առաջնային օղակի մասին: Եվ սա մեր կարևոր բարեփոխումներից է, որ կապիտալ ներդրումները հաջորդիվ պետք է ուղղվեն առաջնային օղակի բարեկարգումներին», -ասաց Ավանեսյանը:
Առողջապահության նախարարը հավելեց, որ աբմուլատորիաների բարեկարգումը բավականին լավ ազդեցություն է ունենալու ընդհանուր առողջապահական համակարգի վրա:

В будущем году намечено отремонтировать полностью около 20 сельских амбулаторий: Анаит Аванесян
В 12 медицинских центрах Армении ведутся проектные или строительные работы, на будущий год запланировано отремонтировать полностью около 20 сельских амбулаторий. Как сообщает «Арменпресс», об этом на брифинге с журналистами после заседания правительства сообщила министр здравоохранения Анаит Аванесян.
«На следующий год в бюджете уже запланированы новые проекты, связанные с благоустройством амбулаторного сектора. Я считаю, что это очень важное направление. Если больничный сектор в Армении достиг удовлетворительного уровня с точки зрения своей инфраструктуры и оборудования, то же самое мы не можем сказать о первичном секторе. И это одна из наших важных реформ, капитальные вложения должны быть направлены на улучшение первичного звена», - заявила Анаит Аванесян.
Министр здравоохранения добавила, что улучшение амбулаторно-поликлинических учреждений окажет хорошее влияние на систему здравоохранения в целом.