Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն կոչ է արել պատասխանատվության ենթարկել ռազմական հանցագործություն թույլ տված ադրբեջանցի զինծառայողներին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել, որում անդրադարձել է ադրբեջանցի զինծառայողների կողմից հայ ռազմագերիներին գնդակահարելու տեսանյութին:
«Ադրբեջանական բանակի կողմից հայ գերիների կամայական մահապատիժները ներկայացնող տեսանյութերը խորապես ցնցող են: Ֆրանսիան ի գիտություն է ընդունում Ադրբեջանի կողմից հայտարարված գործողությունների վերաբերյալ հետաքննությունը և կոչ է անում պատասխանատվության ենթարկել դրանց մեղավորներին։ Ֆրանսիան կոչ է անում ազատ արձակել դեռևս անազատության մեջ գտնվող բոլոր հայ գերիներին»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասված է հայտարարության մեջ:
Հոկտեմբերի 2-ին սոցիալական ցանցերում տեսանյութ տարածվեց, որում երևում է, թե ինչպես են ադրբեջանցին զինծառայողները դաժանաբար գնդակահարում մի խումբ հայ ռազմագերիների:

МИД Франции призвал привлечь к ответственности азербайджанских военнослужащих, совершивших военное преступление
Министерство Европы и иностранных дел Франции распространило заявление, в котором обратилось к видеозаписи, на которой видно, как азербайджанские военнослужащие расстреливают армянских военнопленных.
«Видеозаписи произвольных казней армянских пленных азербайджанской армией глубоко шокируют. Франция принимает к сведению расследование, объявленное Азербайджаном по поводу этих действий, и призывает привлечь виновных к ответственности. Франция призывает к освобождению всех армянских пленных, которые все еще находятся в заключении», - сообщает «Арменпресс».
2 октября в социальных сетях распространилась видеозапись, на которой видно, как военнослужащие-азербайджанцы жестоко расстреливают группу армянских военнопленных.