Որևէ ակնարկ կամ թաքնված ենթատեքստ փնտրել պետք չէ. ՊՆ մամուլի քարտուղարը՝ ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալի հայտարարության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Արամ Թորոսյանը պարզաբանել է Հայաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ Առաքել Մարտիկյանի հայտարարությունը, որ ԶՈւ-ն ունի Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելու հրաման և պարտավոր է կատարել վերադասի հրամանը: Արամ Թորոսյանը պատասխանել է թեմայի վերաբերյալ «Արմենպրես»-ի հարցերին:
Հարց -Ի՞նչ էր ակնարկում ԶՈւ ԳՇ պետի տեղակալ Առաքել Մարտիկյանը, երբ ասուլիսի ընթացքում ասաց, որ ԶՈւ-ն ունի Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելու հրաման և պարտավոր է կատարել վերադասի հրամանը։
Պատասխան -ԳՇ պետի տեղակալը տվել է Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր առաքելության ընդհանրական բնութագիրը, այն է՝ պաշտպանել Հայաստանի սուվերեն տարածքն արտաքին սպառնալիքներից։ Այդ ձևակերպման մեջ որևէ արտառոց կամ նոր բան չկա։
Հարց -Այսինքն տվյալ ձևակերպումը որևէ գործողության մասին ակնարկ չէ՞ր։
Պատասխան -Որևէ ակնարկ կամ թաքնված ենթատեքստ փնտրել պետք չէ։ ԳՇ պետի տեղակալ Առաքել Մարտիկյանը խոսել է զինված ուժերի գլխավոր առաքելության՝ Հայաստանի սուվերեն տարածքի պաշտպանության մասին։ ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական ստորաբաժանումների դուրսբերման ուղղությամբ այս պահին գործի է դրված դիվանագիտական ողջ գործիքակազմը:

No need to look for any hint or hidden subtext: Defense Ministry spox clarifies remarks of Deputy Chief of General Staff
YEREVAN, SEPTEMBER 30, ARMENPRESS. Spokesperson of the Armenian Defense Ministry Aram Torosyan made clarifications over the statement made by Deputy Chief of the General Staff of Armed Forces Arakel Martikyan who said that the Armed Forces have an order to restore Armenia’s territorial integrity and must fulfill the order of the supreme commander.
ARMENPRESS: What was Deputy Chief of the General Staff of the Armed Forces Arakel Martikyan referring to when he said during a press conference that the Armed Forces have an order to restore the territorial integrity of Armenia and are obliged to fulfill the order of the supreme commander?
ARAM TOROSYAN: The Deputy Chief of the General Staff gave the general description of the main mission of the Armed Forces of Armenia, that is to protect Armenia’s sovereign territory from external threats. There is nothing extraordinary or new in that statement.
ARMENPRESS: In other words, that statement wasn't a hint about any action?
ARAM TOROSYAN: There is no need to look for any hint or hidden subtext. Deputy Chief of the General Staff Arakel Martikyan talked about the main mission of the Armed Forces – the protection of the sovereign territory of Armenia. At this moment all the diplomatic tools are put in action for the withdrawal of Azerbaijani units from Armenia’s sovereign territory.