ՌԴ-ն շահագրգռված է հետագայում ևս Հայաստանի հետ զարգացնել փոխադարձ առևտուրը և ներդրումները. ՌԴ փոխվարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2016-2021 թվականներին Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունն աճել է գրեթե երկու անգամ ՝ 1,35 միլիարդ դոլարից հասնելով 2,6 միլիարդի։ Ընդ որում, այդ աճը շատ հավասարակշռված է. գրեթե կրկնապատկվել է ինչպես Ռուսաստանի արտահանումը Հայաստան, այնպես էլ Ռուսաստանի ներկրումը Հայաստանից։ Առևտրի նման աճը հնարավոր է դարձել 2015 թվականին Հայաստանի ՝ Եվրասիական տնտեսական միությանը միանալու շնորհիվ։ Ինչպես տեղեկացնում է«Արմենպրես»-ը, «Российская газета» օրաթերթին տված հարցազրույցում այս մասին ասել է Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
«Հայաստանում աշխատում են ավելի քան 40 խոշոր ռուսական ընկերություններ: Նրանք նաև խոշոր հարկատուներ են, այսինքն ՝ զգալի չափով ապահովում են երկրի բյուջեի եկամտային մասը։
Մենք շահագրգռված ենք հետագայում ևս զարգացնել փոխադարձ առևտուրը և ներդրումները։ Ռուսական բիզնեսը պատրաստ է զարգացման արդյունավետ լուծումներ առաջարկել տրանսպորտային, էներգետիկ, սոցիալական ենթակառուցվածքների, թվային տնտեսության ոլորտներում: Հայաստանի համար կարող են հետաքրքրություն ներկայացնել քաղաքացիներին թվային պետական ծառայությունների մատուցման ոլորտում մեր որոշումները»,- նշել է Օվերչուկը:

Russia interested in further developing mutual trade, investments with Armenia – deputy PM
YEREVAN, SEPTEMBER 30, ARMENPRESS. The trade turnover between Russia and Armenia during 2016-2021 has increased by almost two times, from 1,35 billion dollars to 2,6 billion dollars, Russian Deputy Prime Minister Alexei Overchuk said in an interview to Rossiyskaya Gazeta daily.
He said that this growth is very balanced as both the export from Russia to Armenia and vice versa has almost doubled. This growth in trade became possible thanks to Armenia’s joining the Eurasian Economic Union in 2015, he stated.
“More than 40 Russian major companies work in Armenia. They are also large taxpayers, in other words, they ensure the revenue part of the country’s budget to a great extent.
We are interested in developing the mutual trade and investments also in the future. The Russian business is ready to propose effective development solutions in transportation, energy, social infrastructure and digital economy fields. For Armenia, our decisions in the field of providing digital public services to the citizens could be interesting”, he said.