Հնդկաստանը 260 մլն դոլարի զենք է վաճառել Հայաստանին. հնդկական հեռուստաալիքը մանրամասներ է պատմել գործարքի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը հնդկական «Պինակա» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերի (ՀԿՌՀ) առաջին օտարերկրյա գնորդն է:
Ինչպես «Արմենպրես»-ի թղթակիցն է հաղորդում՝ հնդկական India Today հեռուստաալիքը ծավալուն ռեպորտաժ է հրապարակել հայ-հնդկական ռազմական գործարքի թեմայով՝ նշելով, որ Հնդկաստանը մոտ 260 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք զենք և զինամթերք է վաճառել Հայաստանի Հանրապետությանը:
Հնդկական հեռուստաընկերությունը կարևոր հաջողություն է համարում Հայաստանի հետ գործարքը հնդկական ռազմարդյունաբերության համար: Վաճառված զինատեսակներից India Today-ն առաջին հերթին առանձնացրել է հնդկական արտադրության ռեակտիվ հրետանին՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը «Պինակա» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերի առաջին օտարերկրյա գնորդն է:
«Հնդկական զենքի արտահանումը տեղի է ունենում հայ-ադրբեջանական հակամարտության լույսի ներքո», - նկատել է հեռուստաալիքը:
Խոսելով «Պինակա»-ի տակտիկատեխնիկական բնութագրի մասին՝ հնդիկ հաղորդավարուհին նշում է, որ «Պինակա» ՀԿՌՀ-ն 44 վայրկանում կարող է 12 հրթիռ կրակել: «Պինակա»-ի հրթիռի հեռահարությունը 60 կիլոմետր է, հրթիռի երկարությունը 4950 մմ է, տրամաչափը՝ 214 մմ: «Պինակա»-ի նախագծումը սկսվել է 1981 թվականին, իսկ Հնդկաստանի զինված ուժերում այն սպառազինության է ընդունվել 1999 թվականին։
Ի դեպ, նշված ռեակտիվ համակարգերի անվանումն էլ խորհրդանշական իմաստ ունի: Ըստ հնդկական դիցաբանության՝ «Պինակա»-ն Շիվա աստծո երկնային աղեղն է:
Ավելի վաղ հնդկական The Economic Times օրաթերթը հաղորդել էր, որ Հնդկաստանը մեծ քանակությամբ հրթիռներ, ռեակտիվ համակարգեր և զինամթերք կմատակարարի Հայաստանին: Նշվում է, որ Հայաստանի և Հնդկաստանի կառավարությունները զենք-զինամթերք մատակարարելու մասին մի շարք պայմանագրեր են ստորագրել սեպտեմբերի սկզբին: Ըստ հնդկական օրաթերթի՝ ստորագրված գործարքների արժեքը կազմում է ավելի քան 20 մլրդ հնդկական ռուփի կամ՝ մոտ 244 մլն ԱՄՆ դոլար:

Индия продала Армении оружие на 260 млн долларов: индийский телеканал представил подробности сделки
Армения стала первым иностранным покупателем индийских ЗРК «Пинака».Как передает Арменпресс, индийский телеканал India Today сделал большой репортаж на тему армяно-индийской военной сделки, отметив, что Индия продала Республике Армения оружия и боеприпасов на сумму около 260 млн долларов США.
Индийская телекомпания считает сделку с Арменией важным успехом индийской военной промышленности. Среди проданного оружия India Today в первую очередь выделила РСЗО индийского производства, подчеркнув, что Армения является первым иностранным покупателем реактивных систем залпового огня «Пинака».
«Экспорт индийского оружия происходит в свете армяно-азербайджанского конфликта», - отметил телеканал.
Говоря о тактико-технических характеристиках «Пинака», индийский телеканал отмечает, что ЗРК «Пинака» может выпустить 12 ракет за 44 секунды. Дальность ракеты «Пинака» — 60 километров, длина ракеты — 4950 мм, калибр — 214 мм. Проектирование «Пинака» началось в 1981 году, а на вооружение ВС Индии он был принят в 1999 году.
Кстати, название упомянутых реактивных систем имеет и символическое значение: согласно индийской мифологии, Пинака — это небесный лук бога Шивы.
Ранее индийская газета The Economic Times сообщила, что Индия поставит в Армению большое количество ракет, реактивных систем и боеприпасов. Отмечается, что правительства Армении и Индии в начале сентября подписали ряд соглашений о поставках оружия и боеприпасов. По данным Indian daily, стоимость подписанных сделок составляет более 20 млрд индийских рупий, или около 244 млн долларов США.