Զգալիորեն կավելանան անվտանգության ենթակառուցվածքներին հատկացումները. նախարարը ներկայացրեց 2023-ի պետբյուջեի նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում 2023 թվականի պետական բյուջեի նախագծով նախատեսվում է անվտանգային և տնտեսական ենթակառուցվածքների բարելավմանն ուղղվող կապիտալ ծախսերը զգալիորեն ավելացնել, դրանք կկազմեն 557 մլրդ դրամ, ինչը մոտ 200 մլրդ դրամով ավելի է, քան սահմանվել էր 2022-ի պետբյուջեով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝այս մասին հայտնեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը կառավարության նիստում «Հայաստանի Հանրապետության 2023 թվականի պետական բյուջեի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի նախագծի ներկայացմանը:
Նրա խոսքով՝ սեփական եկամուտների և ներգրավվող միջոցների հաշվին ֆինանսավորելու արդյունքում 2023 թվականի ծախսերի հանրագումարը կկազմի 2 տրլն 590 մլրդ դրամ կամ ՀՆԱ-ի 27.8 տոկոսը: Այն 2022 թվականի պետբյուջեով հաստատված ծախսերը կգերազանցի 18.3 տոկոսով: Դա թույլ կտա ավելացնել տնտեսական և անվտանգային ենթակառուցվածքների բարելավմանն ուղղված ծրագրերի ֆինանսավորումը:
«Անվտանգային և տնտեսական ենթակառուցվածքների բարելավմանն ուղղվող կապիտալ ծախսերը զգալիորեն կաճեն և կկազմեն 557 մլրդ դրամ, դա մոտ 200 մլրդ դրամով ավելին է, քան սահմանվել էր 2022-ի պետբյուջեով: 2023-ին այս ցուցանիշը կհասնի ՀՆԱ-ի 5.9 տոկոսին՝ այս տարվա համար սկզբնապես ծրագրված 4.5 տոկոսի դիմաց: Զգալիորեն կավելանան անվտանգության ենթակառուցվածքներին հատկացումները, կշարունակեն բարձր մնալ տնտեսական ենթակառուցվածքների բարելավման ֆինանսական հատկացումները, կավելանան սոցիալական ենթակառուցվածքների, կրթական և առողջապահական հաստատությունների կառուցման և հիմնանորոգման աշխատանքները»,-ասաց Խաչատրյանը:

Значительно увеличатся ассигнования на инфраструктуры безопасности: министр представил проект госбюджета на 2023 год
Согласно проекту государственного бюджета на 2023 год в Армении планируется значительно увеличить капитальные расходы на инфраструктуры безопасности и экономические инфраструктуры, они составят 557 млрд драмов, что примерно на 200 млрд драмов больше, чем было установлено в государственном бюджете на 2022 год.
Как передает «Арменпресс», об этом при представлении проекта Закона РА «О государственном бюджете РА на 2023 год» на заседании правительства заявил министр финансов РА Тигран Хачатрян.
По его словам, в результате финансирования за счет собственных доходов и заемных средств общая стоимость затрат 2023 года составит 2 трлн 590 млрд драмов или 27,8 % ВВП. Это превысит расходы, утвержденные в госбюджете на 2022 год, на 18,3 %. Позволит увеличить финансирование проектов, направленных на улучшение экономики и инфраструктуры безопасности.
«Капитальные затраты на улучшение инфраструктур безопасности и экономических инфраструктур значительно увеличатся и составят 557 млрд драмов, что примерно на 200 млрд драмов больше, чем было в госбюджете на 2022 год. В 2023 году этот показатель достигнет 5,9 % ВВП, против первоначально запланированных на этот год 4,5 %. Значительно увеличатся ассигнования на инфраструктуры безопасности, по-прежнему будут высокими финансовые ассигнования на улучшение экономической инфраструктуры, увеличатся строительные и капитальные работы социальной инфраструктуры, объектов образования и здравоохранения», - сказал Хачатрян.