Արցախի ԱԳ նախարարը մասնակցել է Մարտունի և Գլենդեյլ քաղաքների միջև բարեկամության հռչակագրի ստորագրման արարողությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը սեպտեմբերի 28-ին հանդիպել է Գլենդեյլի քաղաքապետ Արտաշես Քասախյանի և քաղաքային իշխանության ներկայացուցիչների հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Արցախի ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, նախարարը մասնակցել է Մարտունի և Գլենդեյլ քաղաքների միջև բարեկամության հռչակագրի ստորագրման հանդիսավոր արարողությանը։
Դավիթ Բաբայանը կարևորել է Մարտունու և Գլենդեյլի միջև համագործակցությունը՝ սոցիալ-տնտեսական, մարդասիրական և բարոյական տեսանկյուններից։ Նախարարը հավելել է, որ Գլենդեյլի հետ փոխգործակցությունը, միանշանակ, դրական ազդեցություն կունենա շրջկենտրոն Մարտունու զարգացման գործում։
Հանդիպմանն ու հռչակագրի ստորագրման արարողությանը մասնակցել են նաև Արցախի ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Լեռնիկ Հովհաննիսյանը և ԱՄՆ-ում ու Կանադայում Արցախի Մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը։

Artsakh FM participates in ceremony of signing Declaration of Friendship between cities of Martouni and Glendale
YEREVAN, SEPTEMBER 29, ARMENPRESS. On September 28, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh David Babayan met with Mayor of Glendale Ardashes (Ardy) Kassakhian and representatives of the City Council, the Foreign Ministry reported.
Minister Babayan expressed his gratitude to the citizens of Glendale and the city authorities for always keeping Artsakh in the focus of attention and emphasized that it was highly appreciated by the people of Artsakh.
On the same day, Minister Babayan participated in the ceremony of signing the Declaration of Friendship between the cities of Martouni and Glendale.
David Babayan noted the importance of cooperation between Martouni and Glendale in social-economic, humanitarian and moral terms. The Minister added that the cooperation with Glendale would definitely have a positive impact on the development of the regional center of Martouni.
Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Artsakh Lernik Hovhannisyan and Permanent Representative of the Republic of Artsakh to the USA and Canada Robert Avetisyan also participated in the meeting and the ceremony of signing the Declaration.