Ցանկանում ենք, որ Հայաստանը լինի մեր գործընկերը Կովկասում. Դոմինիկյան Հանրապետության դեսպանի հարցարզրույցը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դոմինիկյան Հանրապետությունը Երևանում մինչև տարեվերջ կբացի գրասենյակ, որը Հայաստանի քաղաքացիների համար կհեշտացնի վիզայի ստացման գործընթացը, այժմ դեսպանի նստավայրը Մոսկվան է: Դեսպանը երկու երկրների միջև տնտեսական համագործակցության համար մեծ հեռանկարներ է տեսնում, աշխատանքներ են տարվում նաև վիզայի ռեժիմի ազատականացման ուղղությամբ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում դեսպանը անդրադարձել է երկկողմ հարաբերություններին առնչվող մի շարք հարցերի՝ ուղիղ չվերթների բացման հնարավորությունից մինչև երկկողմ առևտուր և զբոսաշրջություն:
Ուղիղ չվերթների հնարավորություն
«Շատ հայեր, որոնք հանգստի նպատակով մեկնում են Դոմինիկյան Հանրապետություն, թռչում են Մոսկվայից: Եվ, երբ Մոսկվայից չվերթները դադարեցվել են, հայերն իմ երկրում այժմ շատ քիչ են: Մենք փորձում ենք աշխատել Դոմինիկյան Հանրապետությունից Հայաստան ուղիղ չվերթներ բացելու ուղղությամբ: Բայց մենք նաև փնտրում ենք հնարավորություն, որ այդ թռիչքները կապենք Լոս Անջելեսից թռիչքների հետ: ԱՄՆ-ի հայերը կարող են հայաստանցիներին հանդիպել Կարիբյան ավազանում հանգստի ընթացքում: Մենք ուղիղ չվերթներ ունենք Կանադայից, Բրազիլիայից, Արգենտինայից և ԱՄՆ-ից, այն նույն վայրերից, որտեղ ապրում է հայկական սփյուռքի մեծ մասը։ Այսպիսով, մենք հավատում ենք, որ Դոմինիկյան Հանրապետությունը կամուրջ կդառնա Սփյուռքի և Հայաստանի միջև Կարիբյան կղզիներում»,-ասաց դեսպանը:
Նա նկատեց՝ Հայաստանը դեսպանություն ունի Բրազիլիայում, Արգենտինայում, սակայն չունի Կարիբյան կղզիներում: Այսպիսով` Դոմինիկյան Հանրապետությունը ցանկանում է Հայաստանի համար դառնալ դուռ դեպի Կարիբյան ավազան: «Դոմինիկյան Հանրապետությունն էլ ցանկանում է, որ Հայաստանը լինի մեր դուռը` դեպի Կովկաս և Կենտրոնական Ասիա»,-ընդգծեց Ֆրանկ Հանս Դանենբերգ Կաստելյանոսը:
Ըստ դեսպանի՝ հիմա աշխատում են քաղաքացիական ավիացիայի հարցերի վերաբերյալ համաձայնագրի ուղղությամբ: Չարտերային թռիչքներ կարելի է սկսել նաև առանց այդ համաձայնագրի, սակայն ցանկանում են ստեղծել իրավական հիմք:
Դոմինիկյան Հանրապետության դեսպանության նոր գրասենյակ ՝Երևանում
«Մենք Հայաստանում նաև ցանկանում ենք գրասենյակ բացել՝ որպես Մոսկվայում մեր դեսպանության ներկայացուցչություն: Թեև ես ոչ ռեզիդենտ դեսպան եմ, սակայն ցանկանում եմ մշտական գրասենյակ ունենալ այստեղ, որը ծառայություններ կմատուցի հայաստանցիներին: Այդ գրասենյակը կլինի այն դուռը, որը հնարավորություն կտա հետագայում դեսպանատուն բացել Հայաստանում»,-ընդգծեց Ֆրանկ Հանս Դանենբերգ Կաստելյանոսը՝ հավելելով, որ գրասենյակը, հավանաբար, կբացվի մինչև տարեվերջ:
Դեսպանը նշեց՝ գրասենյակի գործունեությունը հայերի համար կարագացնի վիզայի ստացման գործընթացը, այսպիսով` վիզայի համար ստիպված չեն լինի իրենց անձնագրերն ուղարկել Մոսկվա:
Նա նշեց նաև, որ դիվանագիտական հարաբերությունները երկու երկրների միջև հաստատվել են դեռ 15 տարի առաջ՝ 2007 թվականին, այս ընթացքում երկու երկրները համագործակցել են օրինակ ՄԱԿ-ի շրջանակում, բայց հարաբերություններն այնքան էլ ակտիվ չեն եղել, մինչև երկու կողմից էլ դեսպաններ նշանակվեցին: «Իմ երկրում նոր կառավարությունը, որը գործում է արդեն 2 տարի, որոշեց դիվերսիֆիկացնել դիվանագիտական հարաբերությունները և աշխատեցնել արդեն իսկ ստորագրված պայմանագրերը»,-նշեց նա:
Դոմինիկյան Հանրապետությունը Հայաստանում է նշանակել դեսպան (նստավայրը՝ Մոսկվա), Հայաստանը՝ Դոմինիկյան Հանրապետությունում (նստավայրը՝ Օտտավա): Ըստ դեսպանի՝ սա հարաբերություններ հաստատելու, զարգացնելու առաջին քայլն էր, որին պետք է հաջորդի կառավարության պաշտոնյաների ուղիղ աշխատանքը, որը թույլ կտա ավելի ու ավելի շատ ոլորտներում հարաբերություններ ունենալ: Ըստ դեսպանի՝ հիմա պետք է ստեղծել այն հենքը, որը թույլ կտա շարունակել միմյանց հետ աշխատել և երկկողմանի պտուղներ քաղել: Նա հույս հայտնեց, որ մոտ ապագայում մշտական դեսպանություն կունենան Հայաստանում:
Դեսպանը նաև շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ իշխանությանը, ՀՀ ԱԳ-ին՝ այստեղ գրասենյակ բացելու խնդրանքին արագ արձագանքելու համար:
Հայկական «Թումո»-ն՝ Դոմինիկյան Հանրապետության ուշադրության կենտրոնում
Դեսպանն ընդգծեց՝ Դոմինիկյան Հանրապետության կառավարությունը շատ է տպավորված «Թումո» -ով: «Հայաստանում այն շատ հետաքրքիր ծրագիր է և կարող է կրկնվել իմ տարածաշրջանում: Մեր նախագահը Կանադայում ձեր դեսպանի հետ զրուցել է այս ծրագրի մասին: Շատ տպավորիչ է այն, ինչ «Թումո»-ն անում է: Եվ մենք ցանկանում ենք այս հայկական նախագիծը կրկնել նաև Կարիբյան ավազանում, դրա միջոցով մենք կարող ենք շատ հնարավորություններ բացել ՏՏ ոլորտում»,-ասաց Ֆրանկ Հանս Դանենբերգ Կաստելյանոսը:
Դեսպանն այսպիսով, այլ ոլորտների բացի, երկու երկրների միջև համագործակցության հեռանկարներ է տեսնում նաև IT ոլորտում: «Դուք զարգացնում եք IT ոլորտը, մենք նույնպես IT հաբ ենք ստեղծում Կարիբյան կղզիներում: Միգուցե, ձեր և մեր ընկերությունները կարող են աշխատել միմյանց հետ: «Թումո»-ն կարող է այդպիսի համագործակցությունների համար հենք լինել»,-հավելեց նա:
Հայկական կոնյակից մինչև դոմինիկյան սիգար. տնտեսական կապեր, երկկողմ առևտուր
«Մենք տեսնում ենք, որ Հայաստանի տնտեսությունը շատ դինամիկ է դարձել, մեր տնտեսությունը Կարիբյան ավազանում ևս շատ դինամիկ է: Մեր երկու երկրները շատ նմանություններ ունեն, և մենք ցանկանում ենք, որ Հայաստանը լինի մեր գործընկեր Կովկասում: Մենք ցանկանում ենք առաջ մղել, խթանել ձեր գինին, ձեր կոնյակը, դրանք տարածել Կենտրոնական Ամերիկայում, Կարիբյան կղզիներում, ցանկանում ենք նույնն անել նաև մեր սիգարների, մեր ռոմի, մեր սուրճի և մթերքների դեպքում»,-ասաց դեսպանը:
Նա նկատեց՝ Դոմինիկյան Հանրապետությունում արտադրված սիգարը հայտնի է նաև Հայաստանում, կան հայեր, որոնք Դոմինիկյան Հանրապետությունում արտադրվող սիգարների բրենդներ ունեն:
«Այն շատ լավ համադրություն է ձեր կոնյակի հետ: Հայկական գինու որակը հիանալի է, ես վերջերս հայկական գինի եմ փորձել, կարծում եմ, որ այն Դոմինիկյան Հանրապետությունում վաճառելու հնարավորություն կա: Մենք Կենտրոնական Ամերիկայի հետ ազատ առևտրի համաձայնագրի կողմ ենք, և ձեր գինիները կարող են մեր միջոցով մուտք գործել այլ շուկաներ ևս»,-ասաց դեսպանը:
Ֆրանկ Հանս Դանենբերգ Կաստելյանոսը հավելեց՝ իրենք վաճառում են ոչ միայն ռոմ, սիգարներ, այլ նաև ավոկադո, մանգո, արքայախնձոր և շատ այլ էկզոտիկ մրգեր: Այսպիսով` ցանկանում են Հայաստանն իրենց արտադրանքի համար «դուռ» դարձնել:
«Մենք Հայաստանում հանդիպել ենք որոշ գործարարների, որոնք հետաքրքրված են մեր ապրանքներով, որոնք շատ տարածված էին Ռուսաստանում մինչև հատուկ ռազմական գործողությունները, սակայն հիմա ուղիղ չվերթների բացակայությամբ պայմանավորված՝ չեն կարողանում հասնել: Եթե մենք կարողանանք ուղիղ չվերթ բացել դեպի Հայաստան, այդ ապրանքները գուցե գան Հայաստան, կամ այլ երկրներ՝ օրինակ Վրաստան: Մենք հավատում ենք, որ Հայաստանը կարևոր դուռ է դեպի տարածաշրջան»,-շեշտեց դեսպանը:
Զբոսաշրջություն, ազատ վիզային ռեժիմի հնարավորություն
«Մեզ մոտ հայ զբոսաշրջիկներ գալիս են, մենք ցանկանում ենք նրանց թիվն ավելացնել, ցանկանում ենք հեշտացնել զբոսաշրջիկների մուտքը` վերացնելով վիզայի պահանջը կամ նվազեցնելով թղթային աշխատանքը: Մենք աշխատում ենք վիզայի ազատականացման ուղղությամբ, ինչը կհեշտացնի Դոմինիկյան Հանրապետության քաղաքացիների Հայաստան այցելությունը, և Հայաստանցիների այցելությունը՝ Դոմինիկյան Հանրապետություն»,-ասաց դեսպանը:
Նա նաև նշեց՝ ինքը, որպես դեսպան ևս փորձում է խթանել Հայաստանը Դոմինիկյան Հանրապետության տուրօպերատորների շրջանում, փաթեթներ պատրաստելու փորձ է արվում: Եվ սեպտեմբերի վերջին, հոկտեմբերի սկզբին սպասվում է Դոմինիկյան Հանրապետության տուրօպերատորների այց՝ Հայաստանը որպես զբոսաշրջային ուղղություն խթանելու համար:
«Մենք քրիստոնյաներ ենք, այսպիսով քրիստոնեական արժեքների, քրիստոնեական ժառանգության, պատմության առումով շատ հետաքրքրություններ ունենք Հայաստանում: Հիմա, երբ շատ զբոսաշրջիկներ չեն կարողանում գնալ Ռուսաստան, նրանց համար Հայաստանը լավ հնարավորություն է: Իսկ հայաստանցիները Դոմինիկյան Հանրապետությունում կարող են վայելել Կարիբյան կղզիների լողափերը, լեռները, հյուրանոցները: Դոմինիկյան Հանրապետությունը կարող է կապող օղակ հանդիսանալ սփյուռքի հետ, քանի որ մենք նաև ուղիղ թռիչքներ ունենք Կանադա, ԱՄՆ, Ֆրանսիա, Բրազիլիա»,-ասաց դեսպանը:
Ըստ նրա՝ Հայաստանի և Դոմինիկյան Հանրապետության քաղաքացիները շատ նման են միմյանց՝ մշակույթով, ընտանեկան արժեքներով: «Ես ասում եմ, որ դուք լատինաամերիկացիներ եք Կովկասում»,-հավելեց դեսպանը:

‘We want Armenia to be our partner in Caucasus’ – Ambassador of Dominican Republic gives interview to ARMENPRESS
YEREVAN, SEPTEMBER 28, ARMENPRESS. The Dominican Republic will open an office in Yerevan as a representation of its embassy in Moscow by the end of the year. The office will make visa issuance procedures for the citizens of Armenia easier and there will be no need to send all the documents to Moscow.
Ambassador of the Dominican Republic to Armenia Frank Hans Dannenberg Castellanos (residence in Moscow) sees great prospects for economic cooperation between Armenia and the Dominican Republic.
He gave an interview to ARMENPRESS, touching upon a number of issues relating to the bilateral ties, particularly the possibility of the launch of a direct flight, the bilateral trade and tourism.
Possibility of direct flights
“We identified in Armenia a number of things that we can do together. As a non-resident Ambassador you travel once or twice a year to the country to try to make some relations. But with Armenia we have identified more than normal things that we can do. We, for example, realize that many Armenians were traveling to the Dominican Republic on vacations through the flights from Moscow. And once these flights stopped from Moscow, Armenians are now very limited in my country. So we are trying to work on getting a direct flight from Dominican Republic to Armenia. We are also looking at the possibility that that flight connects to a flight to Los Angeles so that the Armenian Diaspora in Los Angeles can have an opportunity to come to Armenia via the Caribbean or Armenians in US can meet with Armenians in Armenia in the Caribbean on vacation. So we realize that we as a country have direct flights from Canada, France, Brazil, Argentina and USA, the same places where most of the Armenian Diaspora lives. So, the Dominican Republic could be a bridge between the Diaspora and Armenia in the Caribbean”, the Ambassador said.
He said that Armenia has an embassy in Brazil, in Argentina, but does not have one in the Caribbean. “So we want to become the door to the Caribbean. The Dominican Republic wants Armenia to be our door to the Caucasus and Central Asia, and Armenia to look at our country as a possible door to the Caribbean region and the Central American region”, he said.
Frank Hans Dannenberg Castellanos added that they are currently working on an agreement in civil aviation issues. Charter flights can start without this agreement, but as he says, they want to create the legal base so that this agreement can grow in the future.
Opening new office of Embassy of Dominican Republic in Yerevan
“We are also looking now to have an office as a representation of our Embassy in Moscow. Although I am non-resident Ambassador, but I want to have more permanent office here, to serve the Armenian interests, to be able to assist on trade issues, that is usually a door to looking at the future of possible embassy in Armenia”, he said, stating that very soon, maybe by the end of the following month, they will have an office in Armenia so that people can get their visas in Armenia and do not have to send their passports to Moscow.
He said that the diplomatic relations between the two countries were established in 2007, the two states have cooperated in the multilateral arena in many areas in United Nations, but it has not been very active relation until ambassadors were appointed by both sides.
“This new government in my country, that is two years now, decided to diversify their diplomatic relations and make the ones that were already signed, to make it work. They have assigned an ambassador in Moscow, we have received your ambassador in Canada. And now we are looking at how to expand that relation. The first step is usually appointing an ambassador, whether it is resident or non-resident, then there are possibilities of having honorary consuls in each country. And then start to work directly with the government officials in Armenia so that we could have the judicial, the legal background to have more and more relations”, he said. “Now we have to create a legal framework that this relation can continue working and giving positive fruits to the bilateral. This will establish the conditions for just increasing the level of our relations and hopefully in the future we can have a resident embassy in Armenia”, he added.
Armenia’s TUMO under spotlight of Dominican Republic
The Dominican government has also identified the TUMO project that exists in Armenia. “It is a very interesting project that can be repeated in our region. We want to make this Armenian project in the Caribbean.
You are also developing IT technology. We are also becoming an IT hub in the Caribbean. Maybe your companies and our companies can work together. I mean this is all the areas that we need to explore. TUMO could be the base for many of this cooperation. We are very impressed with what you have done with TUMO, and we want to replicate this program in the Caribbean. Through there we can open a lot of opportunities in the IT sector”, he stated.
From Armenian cognac to Dominican cigar: economic relations, bilateral trade
“We see that Armenia’s economy has become very dynamic. Our economy, the Caribbean, is also very dynamic. We have very synergies and similarities between the two countries. We want Armenia to be our partner in the Caucasus, and we want us to be the partner of Armenia in the Caribbean. We want to promote your wines, your cognac, and through us extend them to Central America and the Caribbean, and we hope to do the same with our cigars, our rum, our coffee and our fruits.
We have the Dominican cigars which are well famous, very popular here. We have some Armenians who have brands of cigars made in the Dominican Republic. It goes very well with cognac which is one of your biggest products. Your wine quality is amazing. I have tested some wine recently from Armenia, and I think there is a possibility of selling Armenian wines in the Dominican Republic. And as I said we are part of the free trade agreement with Central America, with the Caribbean, and your wines can enter into other markets through us, we are one of the biggest markets in that area”, the Ambassador said.
Frank Hans Dannenberg Castellanos stated that his country is looking at Armenia very closely not only for establishing tourism relations, but also making Armenia a door for Dominican products. For example, they sell a lot of Dominican rum, cigars, but also Avocado, mango, pineapples and lot of exotic fruits.
“We already met some of businessmen in Armenia where they are looking at buying our products which were very popular in Russia before the special military operation. But now they are very limited how they can get to Russia because there are no longer direct flights. If we get this direct flight to Armenia, maybe our products can come to Armenia or other countries, even also in Georgia. So, we believe that Armenia is an important door towards this region”, he said.
Tourism, possibility of free visa regime
“We are receiving Armenian tourists for some years. We want to increase the number of tourists, we want to facilitate the entrance of tourists by either eliminating visa or reducing all the paperwork to make it easier for them”, he stated.
He said that he, as an Ambassador, is already promoting Armenia into the Dominican Republic tour operators, they are trying to prepare packages, and according to him, at the end of September or early October some Dominican tour operators are expected to visit Armenia to promote the destination in the Dominican Republic.
“We are also Christians, so we have a lot of interests for Christian values and heritage, and Christian history in Armenia. And now, when a lot of tourists, who used to go to Russia, cannot go because of the expenses, Armenia is a good opportunity. For Armenians, you have going to the Dominican Republic for a while, the numbers are not very big because of the requirement of visa. I believe that once we eliminate that, it would be easier for Armenians to go on vacation to the Caribbean, to enjoy our beaches, our mountains and our sports, hotels. And I also think, as I said in the beginning, the Dominican Republic can become a connecting point with the Diaspora because we have also direct flights from Canada, US, Brazil and we can become an interesting point of connection between the Diaspora, they maybe cannot afford a trip all the way to Armenia, and Armenians, who do not have a visa or the possibility to fly all the way where their families are, they can meet in the middle, they can meet in the Dominican Republic to enjoy their vacation, enjoy our food, our sun and beaches”, he stated.
According to the Ambassador Armenia and the Dominican Republic have a very similar population, a very similar culture. “I see Armenians and I feel I see the Dominicans. I say “you are the Latinos of the Caucasus”, the Latin Americans of the Caucasus. You are very similar to us in many ways, in our family values, in the way we like to dance, we like to eat, we like to enjoy and be good friends, I think that unites us in many ways”, he concluded.