Այս փուլում Արցախի կարգավիճակի հետ կապված որևէ փաստաթուղթ չի քննարկվում Արայիկ Հարությունյանը մասնակցել է ՀՀ անվտանգության խորհրդի նիստին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մասնակցել է Հայաստանի անվտանգության խորհրդի նիստին և կրկին արձանագրում է, որ այս փուլում Արցախի կարգավիճակի հետ կապված որևէ փաստաթուղթ չի քննարկվում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Արայիկ Հարությունյանն այս մասին գրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
«Ինչպես արդեն տեղյակ եք, այսօր գտնվում եմ Երևանում՝ Արցախի հարցով ՀՀ իշխանությունների հետ քաղաքական խորհրդակցություններ անցկացնելու նպատակով։
Հայտնում եմ, որ այդ նպատակով մասնակցել եմ ՀՀ Անվտանգության խորհրդի նիստին։ Տեղի ունեցած քննարկումներից հետո ցանկանում եմ մեկ անգամ ևս արձանագրել, որ այս փուլում Արցախի կարգավիճակի հետ կապված որևէ փաստաթուղթ չի քննարկվում։
ՀՀ մեր գործընկերներին ուղղված իմ խոսքում բառացիորեն փոխանցել եմ բոլորիս մտահոգությունները՝ ընդգծելով, որ ոչ մի փաստաթուղթ չի կարող ստորադասել մեր ժողովրդի ազատ և ինքնիշխան ապրելու իրավունքն ու ձգտումները։ ՀՀ իշխանությունները վերահաստատել են, որ առանց Արցախի իշխանությունների հետ քննարկելու և մեր ժողովրդի կարծիքը հաշվի առնելու Արցախին առնչվող որևէ փաստաթուղթ չի ստորագրվելու: ԱՀ Ազգային ժողովի պատվիրակությունը ևս, գտնվելով Երևանում, շարունակելու է քաղաքական խորհրդակցությունները ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի, ԱԺ նախագահի և քաղաքական դաշտի այլ դերակատարների հետ»,- գրել է Հարությունյանը:

На этом этапе не обсуждается ни один документ, связанный со статусом Арцаха: Араик Арутюнян участвовал в заседании СБ РА
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян принял участие в заседании Совета безопасности Армении и вновь констатировал, что на данном этапе не обсуждается ни один документ, касающийся статуса Арцаха. Как сообщает «Арменпресс», об этом он написал на своей странице в Facebook.
«Сегодня я нахожусь в Ереване для проведения политических консультаций с властями РА по вопросу Арцаха.
Сообщаю, что с этой целью участвовал в заседании Совета безопасности. После состоявшихся обсуждений хочу еще раз зафиксировать, что на данном этапе не обсуждается ни один документ, касающийся статуса Арцаха.
В своей речи, обращенной к нашим коллегам в РА, я передал все наши опасения, подчеркнув, что ни один документ не может превысить право и стремления нашего народа жить свободно и суверенно. Власти РА подтвердили, что без обсуждения с властями Арцаха и с учетом мнения нашего народа ни один документ, связанный с Арцахом, не будет подписан. Делегация Национального собрания Арцаха в Ереване продолжит политические консультации с министром иностранных дел РА, спикером НС и с другими лицами политического поля», - написал Арутюнян.