Ադրբեջանի հարձակման հետևանքով Հայաստանում վնասվել է 192 բնակելի տուն. գույքագրումը շարունակվում է
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական գործողությունների հետևանքով, նախնական տվյալներով, Գեղարքունիքի, Սյունիքի, Վայոց ձորի մարզերում վնասվել է 192 բնակելի տուն: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը տեղեկացրեց, որ դրանցից 60-ն ամբողջությամբ վնասվել է:
«Վնասվել են բնակելի տներ, օժանդակ կառույցներ, անասնապահական շինություններ, գյուղատնտեսական նշանակության գույք, վարչական շենքեր, հյուրատներ և այլն: Վնասվել են նաև ավտոմեքենաներ, այդ թվում, շտապօգնության ծառայության: Որոշ տեղերում ունեցել ենք հոսանքազրկումներ, որոնք շատ արագ վերականգնվել են: Այս պահին էլեկտրականության հետ կապված խնդիր ունենք Ներքին Շորժայի հատվածում: Հասկանալի պատճառով էլեկտրականության, կապի մատակարարումը այդ հատվածում դեռ չի վերականգնվել, սակայն առաջին իսկ հնարավորության դեպքում կվերականգնվի»,-ասաց Վաչե Տերտերյանը:
Այլ կարգի ենթակառուցվածքային խնդիրներ՝ ճանապարհների փլուզում, ջրամատակարարման խափանումներ, չկան: Կան տարբեր խնդիրներ, որոնք ընթացքում շատ արագ կարգավորվում են: Վաչե Տերտերյանը նշեց, որ երեք մարզերում էլ ղեկավարությունը հետևում է իրավիճակին, համակարգում են աշխատանքները շուրջօրյա ռեժիմով: Որոշակի հնարավորության դեպքում ամբողջական գույքագրումը կիրականացվի շատ արագ:
«Կստեղծվեն մասնագիտական հանձնախմբեր, որոնք տեղում ավելի մանրակրկիտ կհաշվառեն վնասները: Մեր քաղաքացիներն այդ առումով կարող են հանգիստ լինել: Եթե նույնիսկ որևէ բան բաց է մնացել, ապա համայնքների աշխատակազմերի միջոցով պատշաճ կարվի այդ աշխատանքը»,-ասաց Վաչե Տերտերյանը:
Նա վստահեցրեց, որ ռազմական գործողությունների հետևանքով տուժած յուրաքանչյուր քաղաքացի լինելու է կառավարության ուշադրության կենտրոնում:

В результате нападения Азербайджана в Армении повреждены 192 жилых дома: инвентаризация продолжается
В результате военных действий, развязанных Азербайджаном против Армении, по предварительным данным, в Гегаркуникской, Сюникской, Вайоцдзорской областях повреждено 192 жилых дома. На пресс-конференции, состоявшейся в пресс-холле «Арменпресс», заместитель министра территориального управления и инфраструктуры РА Ваче Тертерян сообщил, что 60 из них полностью повреждены.
«Повреждены жилые дома, подсобные строения, хлева, сельскохозяйственное имущество, административные здания, гостевые дома и т. д. Пострадали и автомобили, в том числе машины скорой помощи. В некоторых местах были перебои с электричеством, которые очень быстро были восстановлены. Есть проблема с электроснабжением в районе Неркин Шоржи. По понятным причинам подача электроэнергии и связь в этом районе пока не восстановлена, но в ближайшее время они будут восстановлена», - сказал Ваче Тертерян.
Также повреждены дороги, перебоев с водоснабжением нет. Ваче Тертерян отметил, что руководство всех трех областях круглосуточно следит за ситуацией, координируя работу. Полная инвентаризация потерь будет проведена по возможности быстро.
«Будут созданы профессиональные комиссии, которые на месте тщательно подсчитают ущерб». Наши граждане в этом отношении могут быть спокойны», - сказал Ваче Тертерян.