«Երկու կողմերին» զսպվածության կոչեր հղելու «անատամ» հայտարարությունների ժամանակը չէ. Կալյուրանդը դատապարտել է ՀՀ դեմ Ադրբեջանի ագրեսիան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրախորհրդարանում Հարավային Կովկասի հետ հարաբերությունների հարցերով պատվիրակության ղեկավար, պատգամավոր Մարինա Կալյուրանդը հայտարարություն է տարածել Հայաստանի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի ռազմական հարձակումների փաստի առնչությամբ։
«Ես խստորոն դատապարտում եմ Ադրբեջանի կողմից նախորդ գիշերվա լայնածավալ ռազմական հարձակումը Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող բազմաթիվ թիրախների դեմ։ Տեղեկություններ կան ինտենսիվ հրետակոծությունների և անօդաչու թռչող սարքերով հարձակումների մասին, որոնք թիրախավորել են Սյունիքի, Վայոց Ձորի, Գեղարքունիքի հայկական բնակավայրերը՝ պատճառ դառնալով դեռևս անհայտ թվով զոհերի»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, նշել է Կալյուրանդը՝ ընդգծելով, որ այս նոր ագրեսիան շարունակությունն է մարտին և օգոստոսին Բաքվի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծում հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտումների, որոնց ժամանակ ադրբեջանական կողմն օգտվել էր ռուս-ուկրաինական հակամարտությամբ պայմանավորված համաշխարհային և տարածաշրջանային իրադրությունից։
«Կոչ եմ անում միջազգային հանրությանն ու մասնավորապես Եվրամիությանը հստակորեն կերպով պատասխանել այս անընդունելի ուժի կիրառմանը։ Սա «երկու կողմերին» զսպվածության կոչեր հղելու «անատամ» հայտարարությունների ժամանակը չէ։ Ընդամենը երկու շաբաթ առաջ էր, որ Ադրբեջանն ու Հայաստանը Բրյուսելում համաձայնության եկան՝ մեկ ամսվա ընթացքում սկսելու աշխատել խաղաղության համաձայնագրի տեքստի վրա։ Կոչ եմ անում Բաքվին չվատնել այս պատմական հնարավորությունը և առանց հապաղման վերադառնալ բանակցային սեղան»,- հայտարարել է Կալյուրանդը։

Not a time for toothless statements calling for restraint from “both sides” – MEP Kaljurand condemns Azeri attack
YEREVAN, SEPTEMBER 13, ARMENPRESS. The European Parliament’s Chair of the Delegation for relations with the South Caucasus MEP Marina Kaljurand issued a statement on the military aggression of Azerbaijan against the Republic of Armenia.
“I strongly condemn last night’s large-scale military attack by Azerbaijan against multiple targets in the territory of the Republic of Armenia. Intensive artillery shelling and UAV attacks have been reported, targeting the Armenian provinces of Syunik, Vayots Dzor and Gegharkunik and leaving an as yet unknown number of casualties,” the MEP said, noting that this new aggression follows Baku’s serious breaches of the ceasefire on the Nagorno Karabakh line of contact in March and August, taking advantage of the global and regional situation created by the Russian-Ukrainian conflict.
“I call on the international community, and in particular the European Union, to meet this unacceptable use of force with an unequivocal response. This is not a time for toothless statements calling for restraint from “both sides”. I recall that only two weeks ago, Azerbaijan and Armenia agreed in Brussels to start working on a draft peace treaty within a month. I urge Baku not to waste this historic opportunity and to return to the negotiating table without delay.”