Ադրբեջանը պատրաստվում է սահմանազատման, սահմանագծման համատեքստում որոշակի խնդիրներ բարձրաձայնել. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը պատրաստվում է սահմանազատման, սահմանագծման գործընթացի համատեքստում որոշակի խնդիրներ բարձրաձայնել՝ իր ձևակերպմամբ իբր Հայաստանին հանձնված որոշ տարածքների առնչությամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում՝ ներկայացնելով ներկայիս սահմանային լարվածության համատեքստը:
«Ի՞նչ նկատի ունենք տարածքային ամբողջականություն ասելով. օրինակ Ադրբեջանը Հայաստանի տարածքային ամբողջականություն ասելով՝ արդյոք նաև նկատի՞ է ունենում այն տարածքները, որոնք կամ 2021 թվականի մայիսի 12-ի իրադարձությունների արդյունքում կամ Ղարաբաղյան առաջին պատերազմի ընթացքում օկուպացվել են Ադրբեջանի կողմից: Արդյոք Ադրբեջանը նաև նկատի ունի՞ ՀՀ այս տարածքները: Այս հարցը, համենայնդեպս, մեր տպավորություններով և քննարկումներով միանշանակ արձագանք չի ստանում Ադրբեջանի կողմից»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ հաջորդ խնդիրն այն է, որ Ադրբեջանն ակնկալում է , որ Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղը ճանաչի որպես Ադրբեջանի մաս:
Վարչապետի խոսքով՝ հաջորդ հարցը հետևյալն է՝ եթե տեսականորեն լինի այդպիսի ըմբռնում և արձանագրում, արդյոք դա նշանակո՞ւմ է, որ Ադրբեջանը Հայաստանի նկատմամբ որևէ տարածքային պահանջ չունի և չի ունենալու:
«Խոսակցության և քաղաքական դիրքորոշումների արձանագրման համատեքստում հնչում է, որ Ադրբեջանը ՀՀ նկատմամբ տարածքային պահանջներ չունի, բայց, երբ խոսակցություն է գնում օրինակ սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացի մասին, ակնհայտ է դառնում, որ Ադրբեջանը պատրաստվում է դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի գործընթացների համատեքստում որոշակի խնդիրներ բարձրաձայնել՝ իր ձևակերպմամբ իբր «ապօրինի ձևով ՀՀ-ին հանձնված որոշ տարածքների վերաբերյալ»: Եվ այդ տարածքների անունները նրանք իրենց հրապարակային ելույթներում արձանագրում են, ասում են, խոսում են այդ տարածքների մասին: Երբ նման բովանդակությամբ հարցազրույցներ, հայտարարություններ են հնչում, նրանք երբեմն սկսում են Նռնաձորից, շարունակում են Զանգեզուրով, Սյունիքի մարզով, ավարտում Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանով: Ուզում եմ ընդգծել՝ եթե սրանք լինեին պարզապես հարցազրույցներ և հայտարարություններ, կարելի էր դրան նույնիսկ չանդրադառնալ, սակայն բոլոր փաստերը՝ այդ թվում բանակցային, դիվանագիտական փաստերը վկայում են, որ սա հետևողական քաղաքականություն է Ադրբեջանի կողմից»,-ասաց Փաշինյանը:
Իսկ ինչ վերաբերում է ԼՂ հիմնախնդրին՝ Փաշինյանն ասաց՝ ադրբեջանական կողմի դիրքորոշումը գնալով ավելի ու ավելի հստակ է դառնում, թե ԼՂ խնդիր չկա, այն լուծվածն է, հետևաբար ՀՀ-ի հետ քննարկելու անհրաժեշտություն չկա, իրենք այդ հարցը կարող են քննարկել միջազգային կազմակերպությունների հետ՝ չի բացառվում նաև իրենց ձևակերպմամբ ԼՂ-ի հայերի ներկայացուցիչների հետ՝ Ադրբեջանի սահմանադրության շրջանակներում:

YEREVAN, SEPTEMBER 13, ARMENPRESS. Azerbaijan is preparing to raise some issues in context of the delimitation and demarcation process in relation to what they describe as ‘so-called territories handed over to Armenia’, PM Nikol Pashinyan said in parliament.
“What do we mean by saying territorial integrity: for example, when saying territorial integrity of Armenia does Azerbaijan also mean the territories which it occupied as a result of the May 12, 2021 events or during the First Karabakh War? Does Azerbaijan also mean these Armenian territories? This issue doesn’t receive a definite response from Azerbaijan in our perceptions and discussions,” Pashinyan said.
The other issue is that Azerbaijan expects Armenia to recognize Nagorno Karabakh as part of Azerbaijan, the PM said.
According to the PM, the other issue is the following: if hypothetically such an understanding or record would exist, would this mean that Azerbaijan doesn’t have and won’t have any territorial demands against Armenia?
“In context of conversations and recording of political positions it is voiced that Azerbaijan doesn’t have territorial demands against Armenia, but for example when there is a conversation about the delimitation and demarcation process it becomes obvious that Azerbaijan is preparing to raise some issues during this process regarding what they describe as ‘so-called territories illegally handed over to Armenia’. And they are noting the names of these territories in their public speeches, they are talking about these territories. When interviews or statements with such content are voiced, they sometimes begin with Nrnadzor, continue with Zangezur, Syunik Province, and end with the capital of Armenia, Yerevan. I want to emphasize that if these were simply interviews and statements we could even not address them, but all facts, including the negotiations and diplomatic facts show that this is a consistent policy of Azerbaijan,” Pashinyan said.
Regarding the NK conflict, Pashinyan said that Azerbaijan’s position is becoming clearer when they say that there is no NK issue and it is resolved.