Կերտելով մեդիայի ապագան. «Արմենպրես»-ը՝ Աբու Դաբիի Համաշխարհային մեդիա կոնգրեսի ինֆորմացիոն գործընկեր
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Միջազգային հեղինակավոր լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները 2022 թվականի նոյեմբերին կհավաքվեն Միացյալ Արաբական Էմիրությունների մայրաքաղաքում՝ մասնակցելու առաջին Համաշխարհային մեդիա կոնգրեսին (Global Media Congress): Հայաստանն այս բացառիկ իրադարձությանը կներկայացնի «Արմենպրես»լրատվական գործակալությունը։ Կոնգրեսը տեղի կունենա ԱՄԷ փոխվարչապետ, նախագահական հարցերով նախարար շեյխ Մանսուր բին Զայեդ Ալ Նահյանի բարձր հովանու ներքո։ Կոնգրեսի կազմակերպիչները Աբու Դաբիի Ազգային ցուցադրությունների ընկերությունն (ADNEC) ու Էմիրաթների լրատվական գործակալությունն (WAM) են։ Այն յուրօրինակ հարթակ կդառնա լրագրողների, տեխնոլոգիական ընկերությունների, թվային մարքեթինգի մասնագետների, հեռարձակման հսկաների և մեդիա ոլորտով հետաքրքրված տարբեր կողմերի համար՝ հնարավորություն տալով մասնակիցներին փոխանակվել ոլորտի համար կարևոր գիտելիքներով և նոր համագործակցությունների դռներ բացել։ Կոնգրեսի ինֆորմացիոն գործընկերությունը «Արմենպրես»-ը ստանձնել է WAM-ի հետ համագործակցության արդյունքում։ Էմիրաթների առաջատար լրատվամիջոցի հետ «Արմենպրես»-ը համագործակցության հուշագիր էր ստորագրել դեռևս 2019 թվականի մայիսի 3-ին։
«Մեդիային առնչվող նմանօրինակ խոշոր միջոցառման կազմակերպումը կարևոր է ոլորտի հրատապ հարցերն ու մարտահրավերները քննարկելու և դրանց հաղթահարման ուղիները մշակելու տեսանկյունից։ Հատուկ ուշադրության է արժանի այն փաստը, որ կոնգրեսի աշխատանքներին մասնակցելու են նաև տեխնոլոգիական ընկերություններ, քանի որ մեր ժամանակներում նորագույն տեխնոլոգիաներն ու արհեստական բանականությունը դարձել են կարևոր գործիք լրատվամիջոցների աշխատանքի կազմակերպման հարցում։ «Արմենպրես»-ի ներգրավվածությունը լավ հնարավորություն կընձեռի ծանոթանալ ոլորտում առկա համաշխարհային միտումներին, ինչպես նաև ներկայացնել մեր գործակալության փորձն ու ընդլայնել համագործակցության եզրերը»,- նշում է «Արմենպրես» գործակալության տնօրեն Նարինե Նազարյանը։
Նոյեմբերի 15-ից Աբու Դաբիում մեկնարկող եռօրյա կոնգրեսի շրջանակում տեղի կունենա համաժողով, որն իր տեսակի մեջ առաջինն է Մերձավոր Արևելքում։ «Կերտելով մեդիա ոլորտի ապագան» (Shaping the Future of the Media Industry) խորագրով համաժողովը կմիավորի տարածաշրջանի ու ողջ աշխարհի առաջնորդներին, որոշում կայացնողներին, փորձագետներին ու լրագրողներին՝ քննարկելու մեդիային առնչվող հարցեր ու խնդիրներ, փորձելով գտնել արդի մարտահրավերների լուծումներն ու այդպիսով կարևոր քայլ անելով համաշխարհային մեդիայի ապագան կանխորոշելու գործում։ Միևնույն ժամանակ համաժողովը կդառնա հարթակ՝ քննարկելու, վերլուծելու և հասկանալու Մերձավոր Արևելքում զանգվածային լրատվամիջոցների դերն ու նշանակությունը։ Ակնկալվում է, որ համաժողովի մասնակիցների թիվը կգերազանցի 2000-ը։ Դրանց շարքում են լինելու ներկայացուցիչներ ինչպես միջազգային լրատվամիջոցներից, այնպես էլ խոշոր սոցիալական մեդիաընկերություններից։

Создать будущее медиа. АРМЕНПРЕСС - информационный партнер Global Media Congress в Абу-Даби
Представители авторитетных международных СМИ соберутся в столице Объединенных Арабских Эмиратов в ноябре 2022 года — для участия в первом Всемирном Медиа Конгрессе.
На этом исключительном мероприятии Армению представит информационное агентство АРМЕНПРЕСС.
Конгресс пройдет под патронатом заместителя премьер-министра ОАЭ, министра по делам президента, шейха Мансура бен Заида Аль Нахайяна.Организаторами конгресса являются Национальная выставочная компания Абу-Даби (ADNEC) и Информационное агентство Эмиратов (WAM).Он станет уникальной платформой для журналистов, технологических компаний, специалистов по цифровому маркетингу, гигантов в сфере вещания и различных сторон, заинтересованных в медиа-секторе, что позволит участникам обмениваться важными для сектора знаниями и откроет двери для нового сотрудничества.
АРМЕНПРЕСС взял на себя информационное партнерство Global Media Congress в результате сотрудничества с WAM.3 мая 2019 года ИА «Арменпресс» подписало меморандум о сотрудничестве с ведущими СМИ Эмиратов.
«Организация столь крупного медийного мероприятия важна с точки зрения обсуждения актуальных вопросов и вызовов данной отрасли и выработки путей их преодоления.Отдельного внимания заслуживает тот факт, что в работе Global Media Congress также примут участие технологические компании, ведь в наше время новейшие технологии и искусственный интеллект стали важным инструментом в организации работы СМИ. Привлечение АРМЕНПРЕСС предоставит хорошую возможность ознакомиться с современными мировыми тенденциями в сфере, а также представить опыт нашего агентства и расширить границы сотрудничества», - говорит директор ИА АРМЕНПРЕСС Нарине Назарян.
В рамках трехдневного конгресса, который стартует 15 ноября в Абу-Даби, состоится конференция — первая в своем роде на Ближнем Востоке.Конференция под названием «Формирование будущего медиаиндустрии» (Shaping the Future of the Media Industry) соберет региональных и мировых лидеров, лиц, принимающих решения, экспертов и журналистов, чтобы обсудить вопросы и проблемы, связанные со СМИ, попытаться найти решения текущих проблем и тем самым сделать важный шаг на пути к глобальные СМИ в предвидении будущего.
В то же время конференция станет площадкой для обсуждения, анализа и понимания роли и значения СМИ на Ближнем Востоке.Ожидается, что участников конференции будет более 2000 человек.Среди них будут представители как международных СМИ, так и крупных социальных сетей.