Կերտելով մեդիայի ապագան. «Արմենպրես»-ը՝ Աբու Դաբիի Համաշխարհային մեդիա կոնգրեսի ինֆորմացիոն գործընկեր
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Միջազգային հեղինակավոր լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները 2022 թվականի նոյեմբերին կհավաքվեն Միացյալ Արաբական Էմիրությունների մայրաքաղաքում՝ մասնակցելու առաջին Համաշխարհային մեդիա կոնգրեսին (Global Media Congress): Հայաստանն այս բացառիկ իրադարձությանը կներկայացնի «Արմենպրես»լրատվական գործակալությունը։ Կոնգրեսը տեղի կունենա ԱՄԷ փոխվարչապետ, նախագահական հարցերով նախարար շեյխ Մանսուր բին Զայեդ Ալ Նահյանի բարձր հովանու ներքո։ Կոնգրեսի կազմակերպիչները Աբու Դաբիի Ազգային ցուցադրությունների ընկերությունն (ADNEC) ու Էմիրաթների լրատվական գործակալությունն (WAM) են։ Այն յուրօրինակ հարթակ կդառնա լրագրողների, տեխնոլոգիական ընկերությունների, թվային մարքեթինգի մասնագետների, հեռարձակման հսկաների և մեդիա ոլորտով հետաքրքրված տարբեր կողմերի համար՝ հնարավորություն տալով մասնակիցներին փոխանակվել ոլորտի համար կարևոր գիտելիքներով և նոր համագործակցությունների դռներ բացել։ Կոնգրեսի ինֆորմացիոն գործընկերությունը «Արմենպրես»-ը ստանձնել է WAM-ի հետ համագործակցության արդյունքում։ Էմիրաթների առաջատար լրատվամիջոցի հետ «Արմենպրես»-ը համագործակցության հուշագիր էր ստորագրել դեռևս 2019 թվականի մայիսի 3-ին։
«Մեդիային առնչվող նմանօրինակ խոշոր միջոցառման կազմակերպումը կարևոր է ոլորտի հրատապ հարցերն ու մարտահրավերները քննարկելու և դրանց հաղթահարման ուղիները մշակելու տեսանկյունից։ Հատուկ ուշադրության է արժանի այն փաստը, որ կոնգրեսի աշխատանքներին մասնակցելու են նաև տեխնոլոգիական ընկերություններ, քանի որ մեր ժամանակներում նորագույն տեխնոլոգիաներն ու արհեստական բանականությունը դարձել են կարևոր գործիք լրատվամիջոցների աշխատանքի կազմակերպման հարցում։ «Արմենպրես»-ի ներգրավվածությունը լավ հնարավորություն կընձեռի ծանոթանալ ոլորտում առկա համաշխարհային միտումներին, ինչպես նաև ներկայացնել մեր գործակալության փորձն ու ընդլայնել համագործակցության եզրերը»,- նշում է «Արմենպրես» գործակալության տնօրեն Նարինե Նազարյանը։
Նոյեմբերի 15-ից Աբու Դաբիում մեկնարկող եռօրյա կոնգրեսի շրջանակում տեղի կունենա համաժողով, որն իր տեսակի մեջ առաջինն է Մերձավոր Արևելքում։ «Կերտելով մեդիա ոլորտի ապագան» (Shaping the Future of the Media Industry) խորագրով համաժողովը կմիավորի տարածաշրջանի ու ողջ աշխարհի առաջնորդներին, որոշում կայացնողներին, փորձագետներին ու լրագրողներին՝ քննարկելու մեդիային առնչվող հարցեր ու խնդիրներ, փորձելով գտնել արդի մարտահրավերների լուծումներն ու այդպիսով կարևոր քայլ անելով համաշխարհային մեդիայի ապագան կանխորոշելու գործում։ Միևնույն ժամանակ համաժողովը կդառնա հարթակ՝ քննարկելու, վերլուծելու և հասկանալու Մերձավոր Արևելքում զանգվածային լրատվամիջոցների դերն ու նշանակությունը։ Ակնկալվում է, որ համաժողովի մասնակիցների թիվը կգերազանցի 2000-ը։ Դրանց շարքում են լինելու ներկայացուցիչներ ինչպես միջազգային լրատվամիջոցներից, այնպես էլ խոշոր սոցիալական մեդիաընկերություններից։

YEREVAN, SEPTEMBER 10, ARMENPRESS. Media executives from around the world will gather in Abu Dhabi in 2022 November for the very first edition of the Global Media Congress - organized by ADNEC Group in partnership with the Emirates News Agency (WAM).
The Global Media Congress will offer “countless networking opportunities and take part in a pivotal conference program sharing ground-breaking ideas and cutting-edge solutions shaping the future of the industry,” organizers said. “Offering a platform for journalists, tech firms, content creators, digital marketing professionals, streaming giants, entertainment executives, regulators and key media stakeholders, the Global Media Congress will facilitate critical knowledge exchange and present opportunities for business partnerships for media professionals from across the globe.”
ARMENPRESS is joining the event as a media partner in a spirit of cooperation with WAM, with whom a memorandum of understanding was signed in 2019. “Such a major media event is highly important for discussing the pressing issues and challenges of the industry and developing methods to resolve them. It is especially noteworthy that tech companies will also participate in the Global Media Congress because in present times the modern technologies and artificial intelligence are an important instrument in the work of media outlets. ARMENPRESS is proud to join the Global Media Congress as a media partner, where we look forward to present our experience to our colleagues from around the world and enhance partnership, as well as get to know the global trends of the industry,” ARMENPRESS Director Narine Nazaryan said.
The event is set to take place from 15-17 November 2022 at the Abu Dhabi National Exhibition Centre – ADNEC, Abu Dhabi. The Global Media Congress is organized under the patronage of UAE H.H. Sheikh Mansour bin Zayed Al Nahyan, Deputy Prime Minister and Minister of the Presidential Court.