Նիկոլ Փաշինյանը դրական առաջընթաց է նկատում եռակողմ աշխատանքային խմբի աշխատանքներում
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետերի համանախագահությամբ գործող՝ տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերն ապաշրջափակելու հարցով եռակողմ աշխատանքային խմբի աշխատանքներում դրական առաջընթաց է արձանագրել: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Արևելյան տնտեսական 7-րդ համաժողովի լիագումար նստաշրջանի ժամանակ իր ելույթում Փաշինյանը հիշեցրեց, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի անձնական ջանքերի շնորհիվ Հայաստանի և Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև ստորագրվել է եռակողմ հայտարարություն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում բոլոր ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին, որի 9-րդ կետում խոսք է գնում տարածաշրջանում բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական ուղիների ապաշրջափակման մասին:
«Դրանից հետո 2021 թվականի հունվարի 11-ին այս անգամ Մոսկվայում Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ադրբեջանի նախագահի հետ ստորագրել ենք հայտարարություն եռակողմ աշխատանքային խումբ ստեղծելու մասին՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետերի գլխավորությամբ, որը զբաղվում է մեր տարածաշրջանում կոմունիկացիաների բացման հարցով:
Այդ նախագծի գաղափարն այն է, որ Հայաստանը կստանա տրանսպորտային ուղիները Ադրբեջանի տարածքով, Ադրբեջանը կստանա ուղիներ Հայաստանի տարածքով, բայց գլոբալ առումով դա նոր միջազգային առևտրային ուղիների բացում է»,- ասաց վարչապետը:
Փաշինյանը նշեց, որ Հայաստանը հետաքրքրված է տրանսպորտային և տնտեսական ուղիների ապաշրջափակման հարցով:
«Հուսով եմ, որ մոտ ապագայում Ռուսաստանի օգնությամբ կկարողանանք լուծել այդ հարցը: Այստեղ, իհարկե, ամեն ինչ լուծված չէ: Կա դրական առաջընթաց եռակողմ աշխատանքային խմբի աշխատանքներում, բայց ամեն ինչ լուծված չէ, որովհետև պետք է լուծել իրավական հարցերը, թե ինչպիսի իրավական կարգավորումներով պետք է աշխատեն այդ ճանապարհները: Ընդհանուր դիրքորոշումը հստակ է, որ բացվող ճանապարհները պետք է գործեն այն երկրների լիակատար ինքնիշխանության ներքո, որոնց տարածքներով այդ ճանապարհներն անցնում են: Այդ սկզբունքի հիման վրա մենք կկարողանանք իրականացնել այդ նախագիծը, որը, ի դեպ, տրամաբանորեն անվանում ենք հայկական խաչմերուկ»,- ասաց վարչապետը:
Փաշինյանը հուսով է, որ Հայաստանի տարածքով կանցնեն ճանապարհները, որոնք կապում են Արևելքը Արևմուտքի և Հարավը Հյուսիսի հետ:
«Կարծում եմ, որ այդ նախագիծը ոչ միայն կարևոր է տարածաշրջանային երկրների՝ Հայաստանի, Իրանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի, այլ նաև Ռուսաստանի Դաշնության, Հեռավոր Արևելքի երկրների և Արևելքի, Աֆրիկայի երկրների համար»- ասաց Փաշինյանը:

Pashinyan says “positive progress ” recorded in trilateral task force for unblocking
YEREVAN, SEPTEMBER 7, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan says there’s been positive progress in the work of the Armenia-Russia-Azerbaijan deputy prime ministerial trilateral task force on unblocking of economic and transport connections in the region.
Speaking at the 7th Eastern Economic Forum, PM Pashinyan noted that on November 9, 2020, thanks to the personal efforts of Russian President Vladimir Putin, a trilateral statement was signed between Armenia, Azerbaijan and Russia on cessation of hostilities in Nagorno Karabakh conflict zone, and the agreement also stipulates unblocking of all transport and economic connections.
“After that, on January 11 of 2021 in Moscow, we signed a statement with the President of Russia Vladimir Putin and the Azerbaijani President on creating a trilateral working group led by the deputy prime ministers of Armenia, Russia and Azerbaijan which deals with the opening of connections in the region. The idea of this project is that Armenia will get transport routes through Azerbaijani territory and Azerbaijan will get routes through Armenian territory, but globally this is the opening of new international trade routes,” the PM said.
PM Pashinyan said that Armenia is interested in unblocking. “I hope that in the nearest future we will be able to solve this issue with Russia’s help. Of course, not everything is resolved here. There is positive dynamic in the work of the trilateral working group, but not everything is solved because we must resolve legal issues as to the legal regulations of these roads. The general position is clear, the roads must function under the complete sovereignty of the countries through which they pass. Based on this principle we were able to implement the project, which we logically call Armenian crossroad,” the PM said.
He said he is hopeful that the roads linking East to West and South to North will pass through territory of Armenia. “I think this project is important not only for regional countries – Armenia, Iran, Azerbaijan and Turkey, but also for Russia, countries of the Far East and East, African countries,” he said.