Կոնդը ներկայանում է նոր շնչով. Երևանի հնագույն թաղմասերից մեկում կանցկացվի մշակութային փառատոն
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի հնագույն թաղամասերից մեկը՝ Կոնդը, մի քանի օր ներկայանալու է նոր շնչով: Սեպտեմբերի 10-ին, 17-ին, 24-ին կանցկացվի «Կոնդի փառատոն»: Այն մշակութային, երաժշտական փառատոն է՝ հիմքում ունենալով իրազեկման, կրթական հարցեր, ժամանց, թաղամասի խնդիրների բարձրաձայնում:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում Գյոթե կենտրոնի երևանյան գրասենյակի մշակութային ծրագրերի համակարգող Մարիամ Գուրզադյանը տեղեկացրեց, որ եռօրյա փառատոնի ընթացքում փորձելու են ներկայացնել Կոնդի եզակի պատմական և մշակութային նշանակությունը։ Ըստ փառատոնային օրերի՝ ներկայացվելու են դրվագներ անցյալից, ներկայից, և խոսվելու է թաղամասի ապագայի մասին։
«Մեր նպատակն է համաքաղաքացիներին, հյուրերին, միջազգային գործընկերներին ներկայացնել Կոնդի եզակի պատմական նշանակությունը, ինչպես նաև բնակիչների ուշադրությունը հրավիրել առօրյա խնդիրների վրա: Ասեմ, որ մենք հյուրընկալելու ենք Համբուրգից ժամանած արվեստագետների խմբի: Նրանք կիրականացնեն տարատեսակ աշխատարաններ փողոցային արվեստի շրջանակում: Լինելու է խումբ Վրաստանից: Նրանք բանկիչների հետ աշխատելու են նրանց երազած տների մակետների վրա»,- ասաց Մարիամ Գուրզադյանը:
Փառատոնը յուրաքանչյուր նշված օրերին մեկնարկելու է ժամը 18:30-ին թաղամասի երեք տարբեր՝ Սբ․ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցի, Աբբաս-Ղուլու խանի մզկիթ, Շ․ Ռուսթավելու դպրոց հատվածներում: Հյուրերին կդիմավորի փահլևանը: Այնուհտև նրանք հնարավորություն կունենան ունկնդրել երգչախմբային երաժշտություն «Նաիրիան» խմբի կատարմամբ։ Կլինեն ազգագրական պարեր «Վան» խմբի կատարմամբ, որին կկարողանան մասնակցել նաև փառատոնի այցելուները։ Եկեղեցու բակում կլինի նաև «Կէան» խմբի կարպետագործության աշխատանոցը։
«Թեք տեղ» թատրոնի անդամ, երաժիշտ Տիգրան Ալեքսանյանի խոսքով, իրենց դռներն են բացելու Կոնդ թաղամասի բնակիչները: Կբացվեն Կոնդի բակերը, և այցելուները կկարողանան ներս մտնել, ծանոթանալ բնակիչների նիստ ու կացին, համտեսել նրանց պատրաստած խմիչքները, ուտեստներն ու անուշեղենը։
«Մենք այս միջոցառումներով փորձում ենք հասարակության ուշադրությունը սևեռել Երևանի հնագույն թաղամասերից մեկի վրա: Այն կանգուն է այնպիսին, ինչպիսի եղել է: Մենք փորձում ենք վեր հանել ազգային, մշակութային շերտերը, ներգրավում ենք տեղում ստեղագործող արվեսագետներին: Լինելու են բակային խաղեր, հետաքրքիր համերգային ծրագրեր: Ներգարվելու ենք տեղի բնակիչներին: Իրականում Կոնդը մեծ զբոսաշրջային ներուժ ունի, ինչը փորձում ենք վեր հանել: Որոշակի աշխատանքի արդյունքում հնարավոր է հասնել նրան, որ բակային հատվածներում ստեղծվեն այնպիսի պայմաններ, միջավայր, որ զբոսաշրջիկները սուրճ վայեն, հաճելի ժամանակ անցկացնեն: Կոնդեցիները շատ գեղեցիկ բակեր ունեն: Եթե ճիշտ աշխատանք տարվի, ապա Կոնդը կարող է դառնալ քաղաքի ակտիվ վայրերից մեկը»,-ասաց Տիգրան Ալեքսանյանը:
Այս մասշտաբով փառատոնն անցկացվում է առաջին անգամ: Կազմակերպիչներն ականկալում են, որ այն կդառնա ավանդական:

Конд предстанет в новом свете: в одном из старейших районов Еревана пройдет художественный фестиваль
![Конд предстанет в новом свете: в одном из старейших районов Еревана пройдет художественный фестиваль](http://armenpress.am/resized/480/static/news/b/2022/09/1091900.jpg)
Конд, один из старейших районов Еревана, через несколько дней предстанет в новом свете. «Фестиваль Конда» пройдет 10, 17, 24 сентября. Это художественный музыкальный фестиваль, в основе которого лежат вопросы информированности, образования, развлечений и проблемы этого района.
На пресс-конференции, состоявшейся в пресс-холле «Арменпресс» координатор программ по культуре ереванского офиса Центра Гёте Мариам Гурзадян сообщила, что в ходе трехдневного фестиваля они постараются представить уникальное историческое и культурное значение Конда. Будут представлены эпизоды из прошлого и настоящего и будущее района.
«Наша цель - представить уникальное историческое значение Конда жителям, гостям и международным партнерам, а также привлечь внимание к повседневным проблемам. Приедут артисты из Гамбурга. Они проведут семинары уличного искусства. Будет группа из Грузии. Они представят жителям района модели домов их мечты», - рассказала Мариам Гурзадян.
Фестиваль в каждый из указанных дней будет начинаться в 18:30 в трех разных местах района: у церкви Ованнеса Мкртыча, у мечети Аббас-Гула-хана, школы Ш. Руставели. Будет возможность послушать хоровую музыку в исполнении группы «Наириан». Будут этнографические танцы в исполнении группы «Ван», в которых смогут принять участие и гости фестиваля. Во дворе церкви будет работать ковровая мастерская группы «Кеан».
По словам музыканта Тиграна Алексаняна, артиста театра «Тек тех», жители Конда откроют свои двери. Дворы Конда будут открыты, гости смогут заходить, знакомиться с жителями, с их бытом, пробовать приготовленные ими напитки, блюда и сладости.
«Этим мероприятием мы пытаемся привлечь внимание общественности к одному из старейших районов Еревана. Он сохранился таким, каким был. Мы стараемся выявить национальный и культурный пласты, привлекаем местных креативных людей. Будут дворовые игры, интересные концертные программы. На самом деле Конд имеет большой туристический потенциал, что мы и попытаемся представить. В результате определенной работы можно создать такие условия и обстановку на дворовых территориях, чтобы туристы могли выпить кофе и приятно провести время. В Конде очень красочные дворы. При должной работе Конд может стать одним из активных мест города», - сказал Тигран Алексанян.
Фестиваль в таком масштабе проводится впервые. Организаторы рассчитывают, что он станет традиционным.