Սա դեռ առաջին քայլն է. Կարեն Գիլոյանն ընդունել է ձյուդոյի աշխարհի պատանեկան առաջնության հաղթող Գոռ Կարապետյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանն ընդունել է Հայաստանի ձյուդոյի ֆեդերացիայի ներկայացուցիչներին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ԿԳՄՍ նախարարությունից, հանդիպմանը ներկա են եղել ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Թաթուլ Հովհաննիսյանը, հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հովհաննես Դավթյանը, մարզիչ Վահե Թորոսյանը և ձյուդոիստ Գոռ Կարապետյանը, որը Բոսնիա և Հերցեգովինայի մայրաքաղաք Սարաևոյում անցկացված աշխարհի պատանեկան առաջնությունում դարձել էր ոսկե մեդալակիր:
Կարեն Գիլոյանը գրանցած վերջին հաջողության առթիվ շնորհավորել է Գոռ Կարապետյանին և հույս հայտնել, որ վերջինս կշարունակի քրտնաջան աշխատել մեծահասակների պայքարում ևս հաջողությունը զարգացնելու ուղղությամբ.
«Ձյուդոյում երբեք այսպիսի հաջողություն չէինք ունեցել: Ձյուդոն այսօր շատ է բարդացել, 81 կգ-ն էլ ինքնին բարդ քաշային կարգ է: Շատ ուրախ եմ, որ հասաք այսպիսի նվաճման, բայց սա դեռ առաջին քայլն է: Պետք է չբավարարվել ունեցածով և ձգտել ավելիին: Գիտեմ, թե որքան կիրթ, նպատակամղված մարզիկ ես և շատ նվիրված ես քո մարզաձևին: Վստահ եմ՝ մեծերի տատամիում ևս մեծ նվաճումներ կունենաս»:
Oգոստոսի 24-28-ն անցկացված աշխարհի առաջնությանը ձյուդոյի պատանեկան հավաքականը մասնակցել է 5 մարզիկով` Հովհաննես Դավթյանի գլխավորությամբ: Հայաստանի մարզական պատիվը պաշտպանել են նաև Գոռ Սաֆարյանը (50 կգ), Վահե Աղասյանը (55 կգ), Էրիկ Սաղաթելյանը (55 կգ) և Արսեն Հայրապետյանը (90 կգ), որոնք, սակայն, մեդալ չեն ապահովել:
Գոռ Կարապետյանը Երևանի օլիմպիական հերթափոխի պետական մարզական քոլեջի սան է, նրա անձնական մարզիչը Վահե Թորոսյանն է: Ավելի վաղ այս մրցաշրջանում Գոռ Կարապետյանը դարձել էր նաև Եվրոպայի փոխչեմպիոն և օլիմպիական մանկապատանեկան փառատոնի բրոնզե մեդալակիր:
Պատանեկան մրցաշարերում ձյուդոիստներն այս տարի արդեն 8 մեդալ են նվաճել՝ 2-ը Եվրոպայի առաջնությունից, 2-ը՝ Եվրոպայի գավաթից, 3-ը՝ Եվրոպական օլիմպիական փառատոնից և 1-ը՝ աշխարհի պատանեկան առաջնությունից: Սա աննախադեպ արդյունք է հայկական ձյուդոյի համար:
Հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հովհաննես Դավթյանն այս հաջողությունը կապում է ֆեդերացիայի ճիշտ և նպատակաուղղված գործունեության, մարզիչների ու մարզիկների քրտնաջան աշխատանքի և թիմային ջանքերի հետ: Մարզչի խոսքով՝ իրենք արդեն կոտրել են այն կարծրատիպը, թե Հայաստանում ձյուդոն չի կարող հաջողություն ունենալ:
Հայ ձյուդոիստներն այժմ նախապատրաստվում են սեպտեմբերի 15-17-ը Չեխիայի մայրաքաղաք Պրահայում կայանալիք Եվրոպայի երիտասարդների առաջնությանը: Հովհաննես Դավթյանի խոսքով՝ թիմի կազմը գրեթե որոշված է, իսկ առաջնությունից սպասելիքները մեծ են:
Գոռ Կարապետյանն աշխարհի պատանեկան առաջնության 1/16 եզրափակչում 1 րոպե 12 վայրկյանում հաղթանակի էր հասել Խորվաթիայի ներկայացուցչի նկատմամբ, 1/8 եզրափակչում հայ մարզիկը հաղթել էր Նիդեռլանդների ներկայացուցչին, քառորդ եզրափակչում Գոռը դարձյալ ժամանակից շուտ հաղթանակ էր տարել ադրբեջանցի մարզիկի նկատմամբ, իսկ կիսաեզրափակչում ուժեղ էր գտնվել սերբ մրցակցից: Եզրափակչում էլ Գոռ Կարապետյանը մրցել էր Ուզբեկստանի ներկայացուցիչ Ալիշեր Սամանովի հետ և տպավորիչ հաղթանակի հասել՝ նվաճելով հաղթողի տիտղոսը:

Это только первый шаг: Карен Гилоян принял победителя юношеского чемпионата мира по дзюдо Гора Карапетяна
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Карен Гилоян принял представителей Федерации дзюдо Армении.
Как сообщили «Арменпресс» в федерации, на встрече присутствовали генеральный секретарь Федерации дзюдо Армении Татул Ованнисян, главный тренер сборной Ованнес Давтян, тренер Ваге Торосян и дзюдоист Гор Карапетян, который стал золотым призером юношеского чемпионата мира, проходившего в столице Боснии и Герцеговины - Сараево.
Карен Гилоян поздравил Гора Карапетяна с успехом и выразил надежду, что он продолжит усердно работать, чтобы добиться успеха и в борьбе среди взрослых.
«У нас не было таких успехов в дзюдо. Дзюдо сегодня стало очень сложным, 81 кг - сама по себе сложная весовая категория. Я очень рад, что ты добился такого достижения, но это только первый шаг. Ты не должен довольствоваться тем, что имеешь, и должен стремиться к большему. Я знаю, какой ты образованный, целеустремленный спортсмен и как предан своему виду спорта. Я уверен, что у тебя будут большие достижения и на татами для взрослых».
Молодежная сборная по дзюдо под руководством Ованнеса Давтяна приняла участие в чемпионате мира, который проходил с 24 по 28 августа в столице Боснии и Герцеговины - Сараево. В сборной Армении были Гор Сафарян (50 кг), Ваге Агасян (55 кг), Эрик Сагателян (55 кг) и Арсен Айрапетян (90 кг.
Гор Карапетян - воспитанник Ереванского государственного спортивного колледжа, его личный тренер - Ваге Торосян. Ранее в этом сезоне Гор Карапетян стал вице-чемпионом Европы и бронзовым призером Олимпийского фестиваля молодежи.
В этом году наши дзюдоисты завоевали уже 8 медалей на юношеских турнирах: 2 - на чемпионате Европы, 2 - на розыгрыше Кубка Европы, 3 - на Европейском Олимпийском фестивале и 1 - на молодежном чемпионате мира. Это беспрецедентный результат для армянского дзюдо.
Главный тренер национальной сборной Ованнес Давтян связывает этот успех с правильной и целенаправленной деятельностью федерации, упорным трудом и командными усилиями тренеров и спортсменов. По словам тренера, они уже сломали стереотип, что дзюдо в Армении не может быть успешным.
Армянские дзюдоисты сейчас готовятся к молодежному чемпионату Европы, который пройдет 15-17 сентября в столице Чехии Праге. По словам Ованнеса Давтяна, состав команды почти определен, а ожидания от чемпионата большие.
В 1/16 финала молодежного чемпионата мира Гор Карапетян победил представителя Хорватии за 1 минуту и 12 секунд, в 1/8 финала армянский спортсмен победил представителя Нидерландов, в четвертьфинале снова Гор Карапетян одержал досрочную победу над азербайджанским спортсменом, но в полуфинале серб оказался сильнее соперника. В финале Гор Карапетян состязался с представителем Узбекистана Алишером Самановым и добился впечатляющей победы, завоевав титул победителя.