Հայաստանը և Իրանը մտադիր են խորացնել երկկողմ տնետեսական կապերը և ավելացնել առևտրաշրջանառությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն ու Իրանը պատրաստվում են երկկողմ տնտեսական հարաբերությունները ավելի բարձր մակարդակի հասցնել, ավելացնել առևտրաշրջանառության ծավալները, խթանել երկու երկրների գործարարների միջև կապերը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Երևանում սեպտեմբերի 1-ին անցկացվեց Հայ-իրանական գործարար համաժողով:
Իրանի Արևելյան Ատրպատականի նահանգապետ Աբեդին Խորամի գլխավորած պատվիրակությունը Երևան է ժամանել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանի հրավերով: Պատվիրակության կազմում են ինչպես պետական հատվածի ներկայացուցիչներ, այնպես էլ առևտրականներ, տարբեր ոլորտների իրանցի գործարարներ, որոնք հանդիպումներ են ունենալու հայ գործարարների հետ:
«Ակնկալում ենք, որ այդ հանդիպումները արգասաբեր կլինեն: Կկազմվեն նոր գործարար պայմանագրեր, ինչը կարող է շատ կարևոր խթան լինել առրևտրաշրջանառության համար»,-ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Արմեն Արզումանյանը:
Երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառությունը աճում է: 2022 թվականի առաջին 6 ամիսներին 2021-ի նույն ժամանակի համեմատ բավականին մեծ աճ է գրանցվել: «307 միլիոն դոլարի կարգի եղել է 2022 թվականին, 224 միլիոնի կարգի՝ 2021-ի նույն շրջանում: Մենք ակնկալում ենք, որ տարվա երկրորդ կիսամյակում կունենանք ավելի ինտենսիվ աճ»,-ասաց Արզումանյանը:
Պաշտոնյան վստահեցնում է՝ նախարարությունը, կառավարությունը, դեսպանատունը, Իրանում Հայաստանի առևտրային կցորդը միասին փորձում են դրա համար բոլոր նախադրյալները ստեղծել: Այսպիսով, երկու երկրները փորձելու են շատ ոլորտներում համագործակցության շրջանակները լայնացնել: Նաև քայլեր են իրականացվում Հայաստանում Իրանից ներդրումներ ներգրավելու, Հայաստանի արտադրողների, արտահանողների համար նոր շուկաներ գտնելու ուղղությամբ:
Հայաստանում Իրանի արտակարգ և լիազոր դեսպանԱբբաս Բադախշան Զոհուրին էլ ընդգծեց, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը կարևորում է իր հարևան երկրների հետ կայուն հարաբերությունների զարգացումը: «Արևելյան Ատրպատականը Իրանի տնտեսապես հզոր նահանգներից է: Նահանգապետի գլխավորած պատվիրակության այցը խոսում է Իրանի կամքի մասին՝ Հայաստանի հետ տնտեսական հարաբերությունները զարգացնելու համար»,-ասաց դեսպանը:
Նա նկատեց, որ համաժողովը կօգնի երկու կողմին ծանոթանալ միմյանց տնտեսական և առևտրային ներուժին և երկկողմ հարաբերություններին տրամաբանական զարգացում տալ:
Իրանի Արևելյան Ատրպատականի նահանգապետ Աբեդին Խորամին ևս ընդգծեց. «Այստեղ ենք, որ կարողանանք երկկողմ հարաբերություններն առավել զարգացնել: Մեր կարևորագույն նպատակն է զարգացնելու Արևելյան Ատրպատական նահանգի հարաբերությունները հայկական կողմի հետ, որպեսզի որպես սահմանակից նահանգ կարողանանք այդ համագործակցությունը, արտահանման ծավալները մեծացնել»:
Նա հավելեց՝ հաշվի առնելով, որ Արևելյան Ատրպատականը հանդիսանում է Իրանի արդյունաբերական նահանգներից մեկը, իրենց նպատակն է նպաստել երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառության ծավալներն ավելի բարձր մակարդակի հասցնելուն: Նահանգապետը խոսեց նաև մաքսային ոլորտում առկա որոշակի խնդիրների մասին՝ նշելով, որ պետք է ջանքեր գործադրել դրանք վերացնելու համար:
Նա հույս հայտնեց, որ այցի ընթացքում կգրանցվեն լուրջ ձեռքբերումներ: «Հաշվի առնելով երկու երկրների պատմամշակութային անցյալը, կապերը՝ փորձենք երկրների հարաբերությունները նաև տնտեսական ոլորտում բարձր մակարդակի հասցնել»,-ասաց նա:
Նահանգապետի խոսքով՝ որպես Հայաստանին սահմանակից նահանգ՝ մտադիր են ԵԱՏՄ շուկա, ԵՄ շուկա դուրս գալ՝ Հայաստանի միջոցով:

Армения и Иран намерены углубить двусторонние экономические связи и увеличить товарооборот
Армения и Иран готовятся довести двусторонние экономические отношения до более высокого уровня, увеличить объемы товарооборота, стимулировать связи между предпринимателями двух стран:
Как передает Арменпресс, в Ереване 1 сентября состоялся армяно-иранский бизнес-форум.
Делегация во главе с губернатором Восточного Атрпатакана Ирана Абедином Хорами прибыла в Ереван по приглашению министра экономики РА Ваана Керобяна.В состав делегации входят как представители государственного сектора, так и иранские бизнесмены из различных сфер, которые проведут встречи с армянскими бизнесменами.
«Рассчитываем, что эти встречи будут плодотворными.Будут оформлены новые деловые контракты, что может стать очень важным стимулом для товарооборота», - сказал заместитель министра экономики РА Армен Арзуманян.
Товарооборот между двумя странами растет.За первые 6 месяцев 2022 года по сравнению с тем же периодом 2021 года произошел достаточно большой рост.«Это было порядка 307 миллионов долларов в 2022 году, порядка 224 миллионов долларов за тот же период 2021 года.Мы ожидаем, что во второй половине года у нас будет более интенсивный рост", - сказал Арзуманян.
Чиновник уверяет, что министерство, правительство, посольство, торговый атташе Армении в Иране вместе пытаются создать для этого все предпосылки.Таким образом, две страны постараются расширить сферу сотрудничества во многих областях.Также предпринимаются шаги по привлечению инвестиций из Ирана в Армению, поиску новых рынков сбыта для армянских производителей и экспортеров.
Чрезвычайный и полномочный посол Ирана в Армении Аббас Бадахшан Зохури также подчеркнул, что Исламская Республика Иран ценит развитие стабильных отношений с соседними странами.«Восточный Атрпатакан — одна из экономически мощных провинций Ирана.Визит делегации во главе с губернатором говорит о желании Ирана развивать экономические отношения с Арменией", - сказал посол.
Он отметил, что форум поможет обеим сторонам познакомиться с экономическим и торговым потенциалом друг друга и придаст логическое развитие двусторонним отношениям.
Об этом заявил губернатор Восточного Атрапатакана Ирана Абедин Хорами.«Мы здесь для того, чтобы иметь возможность дальнейшего развития двусторонних отношений.Нашей самой важной целью является развитие отношений провинции Восточный Атрапатан с армянской стороной, чтобы, как приграничная провинция, мы могли увеличить это сотрудничество и объемы экспорта.
Он добавил, что, принимая во внимание, что Восточный Атрапатан является одной из промышленных провинций Ирана, их цель - способствовать увеличению объема торговли между двумя странами на более высокий уровень.Губернатор также рассказал об определенных проблемах в таможенной сфере, отметив, что необходимо приложить усилия для их устранения.
Он выразил надежду, что в ходе визита будут отмечены серьезные достижения."Учитывая историко-культурное прошлое и связи двух стран, постараемся вывести отношения между странами на высокий уровень и в экономической сфере", - сказал он.
По словам губернатора, как государство, граничащее с Арменией, они намерены выйти на рынок ЕАЭС и рынок ЕС через Армению.