Հայաստանի հետ կապը օգոստոսի 30-ից կիրականացվի Շուշիի շրջանի Բերդաձորի ենթաշրջանի տարածքով. Արցախի ԱԽ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ օգոստոսի 29-ին կայացել է Անվտանգության խորհրդի հերթական նիստը: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Արցախի նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, օրակարգում Արցախի Հանրապետությունը Հայաստանի Հանրապետության հետ կապող նոր երթուղու շահագործմանը վերաբերող հարցերն էին:
Զեկույցներով հանդես են եկել Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը, ներքին գործերի նախարար Կարեն Սարգսյանը և տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը:
Նշվել է, որ 2020 թ. -ի նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի Հանրապետության, Ադրբեջանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության ղեկավարների ստորագրած հայտարարության 6-րդ կետի համաձայն նոր երթուղին պահպանելու է միջանցքային տրամաբանությունը: Երթուղին Գորիս- Ստեփանակերտ մայրուղուն ժամանակավորապես կապող մոտ 4,7 կմ ճանապարհի ասֆալտապատման աշխատանքներն ավարտված են:
Նիստի մասնակիցներն իրենց ելույթներում ընդգծել են նոր ճանապարհի անվտանգային հարցերի ու քաղաքաշինական նորմերի հետ կապված անհրաժեշտ երաշխիքների ապահովումը և այդ ուղղությամբ պետական համապատասխան կառույցների ու Արցախում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ առաքելության փոխգործակցված աշխատանքի կարևորությունը:
Շահագրգիռ քննարկման արդյունքում Անվտանգության խորհուրդը որոշում է կայացրել օգոստոսի 30-ի ժամը 20:00-ից Հայաստանի Հանրապետության հետ հաղորդակցությունն իրականացնել նոր երթուղով՝ Շուշիի շրջանի Բերդաձորի ենթաշրջանի տարածքով:

Starting August 30, Artsakh-Armenia connection to be carried out through Berdadzor sub-region of Shushi region
YEREVAN, AUGUST 29, ARMENPRESS. On August 29, Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan chaired a regular sitting of the Security Council.
Issues related to the operation of the new route connecting the Artsakh Republic with the Republic of Armenia were on the agenda of the sitting, the Artsakh presidency said in a press release.
Secretary of the Security Council Vitaly Balasanyan, Minister of Internal Affairs Karen Sargsyan and Minister of Territorial Administration and Infrastructure Hayk Khanumyan delivered reports.
It was noted that, according to point 6 of the Statement signed by the leaders of the Republic of Armenia, the Republic of Azerbaijan and the Russian Federation on November 9, 2020, the new route will retain the status of the corridor. Asphalting works on the 4.7 km road section temporarily connecting the route to the Goris-Stepanakert highway have been completed.
In their speeches, the participants of the sitting emphasized the importance of ensuring the necessary guarantees related to the safety and urban development norms of the new road, and the significance of the coordinated work between the relevant state structures and the Russian peacekeeping contingent deployed in Artsakh.
As a result of the discussions, the Security Council made a decision that starting 8 PM, August 30 the communication with the Republic of Armenia will be carried out along a new route, via the territory of Berdadzor sub-region of the Shushi region.