Հայաստանի հետ կապը օգոստոսի 30-ից կիրականացվի Շուշիի շրջանի Բերդաձորի ենթաշրջանի տարածքով. Արցախի ԱԽ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ օգոստոսի 29-ին կայացել է Անվտանգության խորհրդի հերթական նիստը: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Արցախի նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, օրակարգում Արցախի Հանրապետությունը Հայաստանի Հանրապետության հետ կապող նոր երթուղու շահագործմանը վերաբերող հարցերն էին:
Զեկույցներով հանդես են եկել Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը, ներքին գործերի նախարար Կարեն Սարգսյանը և տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը:
Նշվել է, որ 2020 թ. -ի նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի Հանրապետության, Ադրբեջանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության ղեկավարների ստորագրած հայտարարության 6-րդ կետի համաձայն նոր երթուղին պահպանելու է միջանցքային տրամաբանությունը: Երթուղին Գորիս- Ստեփանակերտ մայրուղուն ժամանակավորապես կապող մոտ 4,7 կմ ճանապարհի ասֆալտապատման աշխատանքներն ավարտված են:
Նիստի մասնակիցներն իրենց ելույթներում ընդգծել են նոր ճանապարհի անվտանգային հարցերի ու քաղաքաշինական նորմերի հետ կապված անհրաժեշտ երաշխիքների ապահովումը և այդ ուղղությամբ պետական համապատասխան կառույցների ու Արցախում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ առաքելության փոխգործակցված աշխատանքի կարևորությունը:
Շահագրգիռ քննարկման արդյունքում Անվտանգության խորհուրդը որոշում է կայացրել օգոստոսի 30-ի ժամը 20:00-ից Հայաստանի Հանրապետության հետ հաղորդակցությունն իրականացնել նոր երթուղով՝ Շուշիի շրջանի Բերդաձորի ենթաշրջանի տարածքով:

Сообщение с Арменией с 30 августа будет по территории Бердадзорского подрайона Шушинского района: СБ Республики Арцах
29 августа под руководством президента Республики Арцах Араика Арутюняна состоялось очередное заседание Совета безопасности Арцаха. Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение Аппарата президента Арцаха, в повестке дня были вопросы, связанные с новым маршрутом, соединяющим Республику Арцах с Республикой Армения.
Выступили секретарь Совета безопасности Виталий Баласанян, министр внутренних дел Карен Саркисян и министр территориального управления и инфраструктур Айк Ханумян.
Было отмечено, что согласно пункту 6 заявления от 9 ноября 2020 г., подписанного руководителями Республики Армения, Азербайджанской Республики и Российской Федерации, новый маршрут сохранит коридорную логику. Уже завершены работы по асфальтированию дороги протяженностью в 4,7 км, которая временно будет соединять с автодорогой Горис-Степанакерт.
Участники заседания подчеркнули важность обеспечения гарантий безопасности новой дороги, соблюдения градостроительных норм и слаженной работы соответствующих государственных структур и подразделений российской миротворческой миссии, дислоцированных в Республике Арцах.
Совет безопасности Республики Арцах принял решение сообщение с Республикой Армения с 20:00 30 августа осуществлять по новому маршруту, пролегающему по территории Бердадзорского подрайона Шушинского района.