Օգոստոսի 26-ին և 27-ին Երևանի գեղասահքի և հոկեյի մարզադպրոցում կկայանա «Ձյունե թագուհին» ներկայացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի գեղասահքի և հոկեյի մարզադպրոցում օգոստոսի 26-ին և 27-ին կներկայացվի «Ձյունե թագուհին» շոուն: Այժմ նախապատրաստական վերջին աշխատանքներն են, փորձերը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմից, դերերում համաշխարհային ճանաչում ունեցող գեղասահորդներ են՝ տարբեր երկրներից, նաև մարզիկներ՝ Հայաստանից:
«Միջազգային կարգի մեծ շոու ծրագիր է նախատեսված։ Կլինեն նաև կրկեսային հնարքներ, գեղասահորդների կողմից բարդ ցատկեր, նաև պարային համարներ՝ սառույցի վրա։ Այս ամենն արվում է, որ ներկայացումն ավելի իրական լինի, և գտնվենք իրական հեքիաթում»,- ասում է Երևանի գեղասահքի և հոկեյի մարզադպրոցի մարզիչ Գեղամ Վարդանյանը:
Ըստ աղբյուրի՝ Կայի ու Գերդայի ընկերության, խիզախության անդերսենյան պատմությունը սառույցի վրա կներկայացվի կոմպոզիտոր Ալեքսեյ Շորի երաժշտությամբ:
«Այսպիսի հրաշալի երաժշտության ներքո հանդես գալը միայն հաճույք է։ Ամեն ինչ լինելու է շատ գունեղ և հեքիաթային»,- նշում է աշխարհի կրկնակի չեմպիոն Ալբենա Դենկովան:
«Կայի դերում լինելու եմ ձյունե թագուհու ազդեցության տակ։ Ինձ հերոսաբար կփրկի իմ ընկերը՝ Գերդան։ Մեր կյանքում այսօր հեքիաթները պակասում են, մարդիկ, տեսնելով ներկայացումը, հուսով ենք՝ մի փոքր կզգան այդ հեքիաթը»,- ասում է Հայաստանի գեղասահքի պատանեկան առաջնության կրկնակի չեմպիոն Սեմյոն Դանիլյանցը:
Նշվում է, որ Հայաստանում առաջին անգամ անցկացվող մեծամասշտաբ նախագիծը հագեցած կլինի լուսային և ձայնային ձևավորմամբ: Հատուկ այդ նպատակով դեկորացիաների, հագուստների մեծ մասը բերվել է արտերկրից: «Պտտվող բեմ, շարժվող կառքեր. ներկայացումը հագեցած է տեխնիկական տարբեր հնարավորություններով: Իսկապես մասշտաբային ծրագիր է լինելու»,- ընդգծում է աշխարհի կրկնակի չեմպիոն Մաքսիմ Ստավիսկին:
«Շոուն միանգամայն ցնցող է լինելու։ Կարծում եմ՝ սա հետաքրքիր համադրություն է թատրոնի, գեղասահքի և ակրոբատիկայի»,- նշում է ակրոբատ Կատարժինա Ֆլորչուկը:
«Դիտարժան միջոցառում է, որն իր մասշտաբներով առաջին անգամ է Հայաստանում։ Մասնակիցները լինելու են աշխարհի լավագույն գեղասահորդները։ Սա բավական լուրջ խթան է՝ գեղասահք մարզաձևը տարածելու համար»,- ասում է Երևանի գեղասահքի և հոկեյի մարզադպրոցի մարզիչ Էլեն Համբարձումյանը:
Երևանի քաղաքապետարանից հայտնում են, որ կազմակերպիչները խորհուրդ են տալիս ներկայացմանը գալ տաք հագուստով։

В Ереванской спортшколе фигурного катания и хоккея состоится спектакль «Снежная королева»
26 и 27 августа в Ереванской спортивной школе фигурного катания и хоккея будет представлено шоу "Снежная королева".Сейчас идут последние подготовительные работы, репетиции.
Как сообщили Арменпресс в аппарате мэрии Еревана, в спектакле заняты фигуристы с мировым именем из разных стран, а также спортсмены из Армении.
«Запланирована большая международная шоу-программа.Также будут цирковые номера, сложные прыжки фигуристов и танцевальные номера на льду.Все это делается для того, чтобы спектакль был более реальным, а мы попали в настоящую сказку", - говорит тренер Ереванской спортивной школы фигурного катания и хоккея Гегам Варданян.
Согласно источнику,прекрасная история дружбы и мужества Кая и Герды,рассказанная Андерсеном, будет исполнена на льду под музыку композитора Алексея Шора.
"Выступать под такую прекрасную музыку - просто удовольствие.Все будет очень красочно и сказочно», — говорит двукратная чемпионка мира Албена Денкова.
«Сегодня в нашей жизни не хватает сказок, люди, увидев спектакль, надеемся, почувствуют частичку той сказки», - говорит двукратный чемпион юношеского чемпионата Армении по фигурному катанию, исполнитель роли Кая Семен Данильянц.
Отмечается, что масштабный проект, впервые проводимый в Армении, будет оснащен световым и звуковым оформлением.Специально для этого большую часть украшений и одежды привозили из-за границы."Вращающаяся сцена, движущиеся вагоны.презентация оснащена различными техническими возможностями.Это будет действительно масштабная программа», — подчеркивает двукратный чемпион мира Максим Ставиский.
«Шоу будет совершенно потрясающим.Мне кажется, это интересное сочетание театра, фигурного катания и акробатики», — говорит акробатка Катажина Флорчук.
«Это зрелищное мероприятие, первое в своем роде в Армении.Участниками станут лучшие фигуристы мира.Это достаточно серьезный стимул для популяризации фигурного катания", - говорит Элен Амбарцумян, тренер Ереванской спортивной школы фигурного катания и хоккея.