FAST-ը դարձել է «Սթարմուս» փառատոնի գործընկեր. կողմերը փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) ու STARMUS միջազգային փառատոնի միջև հուշագիր է ստորագրվել սեպտեմբերի 5-11-ը Երևանում կայանալիք միջազգային «Սթարմուս» գիտական 6-րդ փառատոնին ընդառաջ։ FAST-ը՝ որպես Հայաստանում կրթական ու գիտական էկոհամակարգի վերափոխման առաջամարտիկ, հանդես կգա գիտության, արվեստի ու երաժշտության ոլորտի «Սթարմուս» փառատոնի գործընկեր՝ նպաստելով կազմակերպության առաքելության իրականացմանն ու գիտության հանրայնացմանն ուղղված միջոցառումների կայացմանը Հայաստանում։ Հավատարիմ մնալով գիտության ոլորտում կրթության զարգացման տեսլականին՝ FAST-ը ձեռք է բերել «Սթարմուս» փառատոնի 100 տոմս, որոնք տրամադրելու է Հայաստանի ավագ դպրոցների աշակերտներին՝ այս կարևոր իրադարձությանը մաս կազմելու համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հիմնադրամը նաև մասնակցություն կունենա «50 տարի Մարսի վրա» խորագրով փառատոնի շրջանակներում իրականացվող Գիտության ճամբարին, որը տեղի կունենա Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի հարակից՝ Ազատության հրապարակում։ «Սթարմուսի» Գիտության ճամբարը կմեկտեղի ամենատարբեր թեմատիկ ուղղություններ։ Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամն (FAST) առանձին տաղավարի միջոցով կներկայացնի իր հնգամյա գործունեությունը արհեստական բանականության (ԱԲ) ոլորտում և կցուցադրի տեղական ԱԲ ընկերությունների պրոդուկտները՝ ոլորտի հանրայնացման նպատակով։
FAST-ի հիմնադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանը բարձր է գնահատել այս համագործակցությունը՝ շեշտելով, որ այն կնպաստի նոր սերնդի շրջանում գիտության հանդեպ հետաքրքրության բարձրացմանը։ «Մեր նպատակներից է աջակցել Հայաստանին մինչև 2041 թվականը հայտնվելու տվյալագիտության և արհեստական բանականության ոլորտում հինգ առաջատար նորարար երկրների ցանկում: Գիտենք՝ ճանապարհը բարդ է ու շատ աշխատատար, բայց Հայաստանի գիտական ավանդույթները հույս են ներշնչում, որ, զարգացած նորարարական էկոհամակարգ ունենալու պարագայում, կկարողանանք մեր ներուժը ճիշտ իրացնել ու ապահովել այդքան ցանկալի թռիչքաձև աճը»,-նշել է Արմեն Օրուջյանը։
«Սթարմուսի գլխավոր նպատակը երիտասարդներին ոգեշնչելն է, որպեսզի հետաքրքրվեն ու զբաղվեն գիտությամբ։ Մենք ի սկզբանե էլ համոզված էինք, որ համագործակցելու ենք FAST-ի հետ և վստահ ենք, որ այն կշարունակվի նաև ապագայում, քանի որ FAST-ի գլխավոր նպատակն է գիտության ու տեխնոլոգիաների զարգացումը Հայաստանում, ինչը լիովին համընկնում է մեր առջև դրված խնդիրների հետ։ Ես ուղղակի համոզված եմ՝ FAST-ի հետ դեռ երկար ճանապարհ ունենք անցնելու, որպեսզի սևեռենք աշխարհի ուշադրությունը Հայաստանի վրա՝ որպես գիտական նվաճումների երկրի»,- ասել է «Սթարմուս» փառատոնի համահիմնադիր Գարիկ Իսրաելյանը:
Գիտության ճամբարը, որը կանցկացվի սեպտեմբերի 8-11-ին երեկոյան 17։00-23։00-ը, բաց կլինի բոլոր այցելուների համար։ FAST-ի տաղավարում ներկաները կծանոթանան արհեստական բանականության կիրառություններին երաժշտության, դեղերի նախագծման և այլ ոլորտներում։ Տասը նորարար ստարտափեր, որոնք FAST-ի տարբեր ծրագրերի շահառուներ են, կներկայացնեն իրենց կողմից կիրառվող ԱԲ լուծումները։ Տաղավարի այցելուները հնարավորություն կունենան մասնակցելու հետաքրքիր խաղերի և մրցույթների՝ ձեռք բերելով նոր գիտելիք և տպավորիչ փորձառություն։
«Սթարմուս» փառատոնի ձևաչափը ներառում է գիտական բանավեճեր, պանելային քննարկումներ, ցուցահանդեսներ, համերգներ, ֆիլմերի ցուցադրություններ և բազմաթիվ այլ միջոցառումներ: Հայաստանում անցկացվող փառատոնին ելույթ կունենան Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրներ Քիփ Թորնը, Էմանուել Չարպանտյեն, Դոննա Սթրիքլենդը, Էդվարդ Մոզերը, Միշել Մայորը, տիեզերագնացներ Չարլի Դյուկը և Քրիս Հադֆիլդը, ով առաջին անգամ տիեզերքից կիթառ է նվագել, Չարլզ Բոլդենը և iPod-ի նվագարկիչի գյուտարար Թոնի Ֆադելը, ինչպես նաև ՆԱՍԱ-ի տիեզերագնաց Ջիմ Բաղյանը։
«Սթարմուս» միջազգային գիտական փառատոնը հիմնադրել են աստղաֆիզիկոս Գարիկ Իսրաելյանը և Queen խմբի լեգենդար կիթառահար, աստղաֆիզիկոս Բրայան Մեյը։
Այս տարի աշնանը՝ հոկտեմբերի 5-6-ին արդեն չորրորդ անգամ Երևանում FAST-ը կանցկացնի Գլոբալ ինովացիոն ֆորումը (GIF22)-ը՝ «Կյանքը վերափոխող տեխնոլոգիաներ» խորագրի ներքո՝ առանցքում ունենալով արհեստական բանականության բազմոլորտ կիրառություններն ու մարդկային գործունեության վրա ունեցած ազդեցությունները։ Այն բացառիկ հարթակ է գիտական աշխարհի առաջատար մասնագետներին, գործարարներին ու մտածողներին Հայաստանում համախմբելու, աշխարհում առկա նորարարական թրենդներն ու ի հայտ եկող մարտահրավերները քննարկելու, լուծումներ ուրվագծելու, այդպիսով՝ ստեղծելով կամուրջ գիտության ու արդյունաբերության, կառավարության, միջազգային կազմակերպությունների և ֆինանսական ինստիտուտների միջև:

FAST and STARMUS sign Memorandum of Understanding
YEREVAN, AUGUST 24, ARMENPRESS. Foundation for Armenian Science and Technology (FAST) and STARMUS International Festival signed a memorandum of understanding ahead of the STARMUS VI Festival to be held in Yerevan on September 5-11.
As a leader of transforming educational and scientific ecosystem in Armenia, FAST will be the partner of STARMUS in science, art and music fields, contributing to the fulfillment of the organization’s mission and the holding of events in Armenia aimed at popularizing science. Committed to the vision to develop education in science sector, FAST has acquired 100 tickets of STARMUS which it will provide to students of Armenia’s high schools so that they take part in this important event.
The Foundation will also participate in the Science Camp on the sidelines of the Festival, which will take place in the Freedom Square of Yerevan. The Science Camp will focus on different topics. FAST will have a separate pavilion at the Camp where it will present its 5-year activity in artificial intelligence, as well as the products of local AI companies aimed at popularizing the sector.
FAST Founding Director Armen Orujyan highly valued this cooperation, stating that it will contribute to raising interest among new generation towards science. “Our goal is to support Armenia to be included in the list of top five innovative countries in data science and artificial intelligence by 2041.We know that this path is difficult and requires a lot of work, but Armenia’s scientific traditions inspire hopes that in case of having a developed innovative ecosystem we will be able to utilize our potential correctly and ensure that very much desirable drastic growth”, Armen Orujyan said.
“The main goal of STARMUS is to inspire youth to be interested and engaged in science. From the very start we were convinced that we are going to cooperate with FAST and are confident that it will continue in the future as well because the main purpose of FAST is the development of science and technologies in Armenia which is fully in accordance with the tasks set before us. I am sure that we have a long path to pass with FAST in order to draw world’s attention to Armenia as a country of scientific achievements”, STARMUS Founding Director Garik Israelian said.
The Science Camp will take place from September 8 to 11, at 17:00-23:00, it will be open for all visitors. 10 innovative startups, that are beneficiaries of different projects of FAST, will present their AI solutions. The visitors will have a chance to take part in interesting games and competitions by acquiring new knowledge and impressive experience.
The format of STARMUS Festival involves scientific debates, panel discussions, exhibitions, concerts, film screenings and many other events.
This year FAST will hold already the 4th Global Innovation Forum (GIF22) on October 5-6 in Yerevan under the title “Life Altering Technologies”.