«Տիեզերական զրույցներ» երեխաների համար՝ Team Telecom Armenia-ից ու STARMUS-ից
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: STARMUS փառատոնին ընդառաջ Team Telecom Armenia-ն Պլանետարիում Երևանում անցկացրեց «Տիեզերական զրույցներ» միջոցառումը՝ հնարավորություն տալով դպրոցահասակ երեխաներին հանդիպելու աստղաֆիզիկոս, STARMUS փառատոնի հիմնադիր Գարիկ Իսրաելյանի հետ։
Կարևորելով փառատոնի հետ համագործակցությունը՝ Team Telecom Armenia ընկերության կոմերցիոն տնօրեն Կարեն Շաբոյանը նշեց.
«Մենք միացել ենք STARMUS-ին գիտության, տեխնոլոգիաների ու արվեստի ուղղությունների զարգացմանն աջակցելու նպատակով Հաշվի առնելով, որ այս փառատոնի հիմնական մասնակիցները մեծահասակներն են՝ որոշեցինք կազմակերպել այնպիսի միջոցառում, որը կլինի հատուկ երեխաների համար և նրանց մոտ կառաջացնի հետաքրքրություն գիտության ու տիեզերքի հանդեպ»։
Միջոցառման ընթացքում 80-ից ավել երեխաներ լսեցին Գարիկ Իսրաելյանի «Կյանքը տիեզերքում» թեմայով ելույթը, տվեցին իրենց հետաքրքրող բոլոր հարցերն ու դիտեցին մեր Արեգակնային համակարգի, մոլորակների և արբանյակների մասին պատմող «Երկրագնդից տիեզերք» ֆիլմը։
Միջոցառման ավարտին «Տիեզերք» խմբի անդամներն անցկացրեցին մրցույթ, որի հաղթողները նվեր ստացան «ՄՏԿ: Մարդու տունը տիեզերքում» գիրքը։
«Շատ եմ ուրախանում, երբ տեսնում եմ երեխաներին աստղացուցարանում,
որովհետև դրանց շնորհիվ են նրանք հետագայում գալիս դեպի աստղագիտություն․ աստղերը ոգևորում են փոքրիկներին և առաջացնում հարցեր տալու ցանկություն, տիեզերքի վերաբերյալ հանելուկային առաջին զգացողություններ։Այո՛, Պլանետարիումի հայերեն համարժեքն Աստղացուցարանն է։ Սթարմուսն այդ առումով նման է աստղացուցարանի, մեր նպատակը նույնպես ոգեշնչելն է։ Կուզեմ, որ այստեղ երեխաները հաճախ լինեն, մասնակցեն նման միջոցառումների և տարվեն նորը բացահայտելու գաղափարով»,- ասաց Գարիկ Իսրաելյանը։
STARMUS VI-ը տեղի է ունենալու սեպտեմբերի 5-10-ը։ Փառատոնի ծրագրում նախատեսվում է համագումարների ու գիտաժողովների շարք, բազմաբնույթ մշակութային միջոցառումներ, գիտական ճամբարներ, ինչպիսիք են՝ աշխարհահռչակ ջազ դաշնակահար Տիգրան Համասյանի, Queen խմբի համահիմնադիր, երաժիշտ, աստղաֆիզիկոս և լուսանկարիչ դոկտոր Բրայան Մեյի համերգները, STARMUS ճամբարը Ազատության հրապարակում, Աստղային լուսանկարչության դպրոցը և այլն։

«Беседы о космосе»: детям от Team Telecom Armenia и STARMUS
В преддверии фестиваля STARMUS Team Telecom Armenia в ереванском планетарии организовал мероприятие «Беседы о космосе», предоставив детям школьного возраста возможность встретиться с астрофизиком, основателем фестиваля STARMUS Гариком Исраеляном.
Отметив важность сотрудничества с фестивалем, коммерческий директор компании Team Telecom Armenia Карен Шабоян отметил:
«Мы присоединились к STARMUS, чтобы поддержать развитие науки, техники и искусства. Принимая во внимание, что основные участники этого фестиваля - взрослые, мы решили организовать такое мероприятие, которое будет для детей и вызовет у них интерес к науке и к космосу».
На мероприятии были более 80 детей. Гарик Исраелян провел с ними беседу «Жизнь в космосе», ребята задавали интересующие их вопросы и посмотрели фильм «С Земли в космос» о нашей Солнечной системе, планетах и спутниках.
В завершение мероприятия члены группы «Космос» провели конкурс, победители которого получили в подарок книгу «МКС. Дом человека в космосе».
«Я очень радуюсь, когда вижу в планетарии детей, потому что благодаря этому они позже приходят к астрономии. Звезды вдохновляют малышей и вызывают у них желание задавать вопросы и загадочные первые чувства о Вселенной. Да, армянский аналог планетария - обсерватория. В этом смысле Starmus похож на обсерваторию, наша цель - вдохновлять. Я хотел бы, чтобы дети часто бывали здесь, участвовали в подобных мероприятиях и увлеклись бы идеей открывать для себя что-то новое», - сказал Гарик Исраелян.
STARMUS VI пройдет в Ереване с 5 по 10 сентября. Программа фестиваля включает серию конгрессов и конференций, научных лагерей, многопрофильных культурных мероприятий, таких как: концерты всемирно известного джазового пианиста Тиграна Амасяна, соучредителя группы Queen, музыканта, астрофизика и фотографа доктора Брайана Мэя, лагерь STARMUS на площади Азатутян, Школа астрофотографии и др.