Սեպտեմբերի 1-ից ակտիվ ստուգվելու է սպանդանոցային մորթը հավաստող փաստաթղթի առկայությունը
ԳՅՈՒՄՐԻ,21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը սեպտեմբերի 1-ից ակտիվ ստուգումներ է անցկացնելու տնտեսվարողների մոտ՝ մսի վաճառքի 5-րդ ձևի՝ սպանդանոցային մորթը հավաստող փաստաթղթի առկայությունը ստուգելու նպատակով: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավար Գեորգի Ավետիսյանը: «Ստուգումներ հիմա էլ են իրականցվում, բայց սեպտեմբերի 1-ից ավելի է ակտիվանալու գործընթացը, որ բացառենք բակային մորթից գոյացած մսի, մսեղիքի կամ ենթամթերքի վաճառքը: Այս պահին՝ գիշերները և առավոտյան, ոստիկանության հետ՝ Երևան մտնող բոլոր ճանապարհների վրա և Երևանի մեծածախ շուկաներում, իսկ սեպտեմբերի 1-ից՝ արդեն բոլոր մարզերում կանցկացնեք դիտարկումները»,- նշեց Գեորգի Ավետիսյանը, չբացեռելով՝ այս պահին ոչ սպանդանոցային մորթի միս վաճառվում է՝ հատկապես այն մարզերում, որտեղ սպանդանոցների թիվը դեռ քիչ է:
Նշենք, որ օրինակ Շիրակի մարզում այս պահին միայն երեք սպանդանոց է առկա:
«Բարդ է մեր ռեսուրսներով ամբողջը վերահսկել, բայց, կարծում եմ, ժամանակի հարց է և մսավաճառները կհասկանան, որ պետք է վերադառնան իրավական դաշտ: Ամեն դեպքում, մենք մեր պլանային ստուգումների արդյունքում մսի վաճառքով զբաղվող՝ լինի խանութ, թե հանրային սննդի օբյեկտ, բոլորի մոտ ստուգում ենք 5-րդ ձևի առկայությունը»,- նշեց Գեորգի Ավետիսյանը:

С 1 сентября будет активно проверяться наличие документа, удостоверяющего убой скота на бойнях
С 1 сентября Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов РА будет проводить активные проверки предпринимателей с целью проверки наличия 5-й формы на продажу мяса — документа, удостоверяющего убой скота на бойне.
Об этом Арменпресс сообщил руководитель Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов Армении Георгий Аветисян.
"Проверки проводятся и сейчас, но с 1 сентября процесс активизируется, чтобы исключить продажу мяса, мясных деликатесов или субпродуктов из приусадебного убоя.На данный момент в ночное и утреннее время вместе с полицией будут проводиться проверки на всех въездах в Ереван и на оптовых рынках Еревана, а с 1 сентября уже будет проводиться мониторинг во всех областях", - отметил Георгий Аветисян, не исключив, что в настоящее время реализуется мясо не с бойни, особенно в регионах, где количество боен еще невелико.
Отметим, что, например, в Ширакской области на данный момент есть только три бойни.
«С нашими ресурсами сложно контролировать все, но я думаю, что это - вопрос времени, и мясники поймут, что им нужно вернуться в правовое поле.В любом случае, в результате наших плановых проверок, мы проверяем наличие 5-й формы у всех, кто занимается продажей мяса, будь то магазин или объект общественного питания", - сказал Георгий Аветисян.