ՀՀ ԱԳ և Ուրուգվայի ԱՀ փոխնախարարներն անդրադարձել են տարածաշրջանային ու միջազգային օրակարգի հրատապ խնդիրներին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուրուգվայի արտաքին հարաբերությունների նախարարությունում օգոստոսի 19-ին կայացել է Հայաստանի Հանրապետության և Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև քաղաքական խորհրդակցությունների հերթական փուլը։
Խորհրդակցություններն անցկացրել են Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը և Ուրուգվայի ԱՀ նախարարի տեղակալ Կառոլինա Աչեն։
Քննարկվել են երկկողմ պատմական բարեկամական հարաբերությունները և դրանց հետագա զարգացման հարցերը: Կարևորվել է հայ-ուրուգվայական պարբերական քաղաքական երկխոսությունը, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը, առևտրատնտեսական, միջխորհրդարանական և գիտաշմակութային կապերի զարգացումը։
ԱԳ նախարարի տեղակալ Հովհաննիսյանը տեղեկացրել է Մոնտեվիդեոյում Հայաստանի ռեզիդենտ դեսպանության բացման մտադրության մասին, դրանով իսկ փոխադարձելով ուրուգվայական կողմի՝ դեռևս 2021թ. օգոստոսին կայացրած նույնօրինակ որոշմանը։ Այդ հանգամանքը գնահատվել է որպես հայ-ուրուգվայական բարեկամական կապերի ևս մեկ ցուցիչ։
Կողմերը քննարկել են նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում փոխգործակցությունը: Անդրադարձ է կտարվել տարածաշրջանային ու միջազգային օրակարգի հրատապ խնդիրներին։
Պարույր Հովհաննիսյանը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ ստեղծված ներկա իրավիճակը՝ ընդգծելով խաղաղ կարգավորման գործընթացի կարևորությունը Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատման նպատակով:
Տեղի է ունեցել «Հայաստանի Հանրապետության և Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության միջև դիվանագիտական ներկայացուցչությունների և հյուպատոսական հիմնարկների դիվանագիտական, հյուպատոսական, վարչական և տեխնիկական անձնակազմի ընտանիքի անդամների կողմից վարձատրվող գործունեություն իրականացնելու մասին» համաձայնագրի ստորագրումը՝ հանձինս ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանի և ՈՒԱՀ ԱՀ նախարարի տեղակալ Կառոլինա Աչեի:
Նույն օրը ԱԳ նախարարի տեղակալին ընդունել է Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության փոխնախագահ, Սենատի նախագահ Բեատրիս Արխիմոնը։
Պարույր Հովհաննիսյանը հանդիպում է ունեցել նաև ՈւԱՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Ռոդրիգո Ֆեռեսի հետ։ Քննարկվել են երկկողմ բազմաբնույթ հարաբերությունների սերտացմանն առնչվող հարցեր։
Ուրուգվայ այցի ընթացքում Պարույր Հովհաննիսյանի գլխավորած պատվիրակությունն առանձին հանդիպում է ունեցել ուրուգվահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։

Заместители министров ИД РА и ИД Уругвая обсудили вопросы региональной и международной повестки
19 августа в Министерстве иностранных дел Уругвая состоялся очередной раунд политических консультаций между внешнеполитическими ведомствами Республики Армения и Восточной Республики Уругвай.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации Министерства иностранных дел Республики Армения, в рамках консультаций Министерства иностранных дел состоялась приватная встреча между заместителем министра иностранных дел Армении Паруйром Ованнисяном и заместителем министраиностранных дел УругваяКаролиной Аче.
Были обсуждены двусторонние исторически дружественные отношения и перспективы их развития.Были подчеркнуты регулярный армяно-уругвайский политический диалог, расширение договорно-правового поля, развитие торгово-экономических, межпарламентских и научно-союзных отношений.
Открытие постоянных посольств с обеих сторон было расценено как дополнительный показатель дружественных отношений между Арменией и Уругваем.Заместитель министра иностранных дел Ованнисян сообщил о намерении открыть резидентное посольство Армении в Монтевидео, тем самым отвечая взаимностью на обязательство уругвайской стороны к аналогичному решению, принятому еще в августе 2021 г.
Стороны также обсудили сотрудничество в рамках международных организаций.Обращено внимание на актуальные проблемы региональной и международной повестки дня.
Паруйр Ованнисян представил нынешнюю ситуацию вокруг нагорно-карабахского конфликта, подчеркнув важность процесса мирного урегулирования для установления прочного мира на Южном Кавказе.
После консультаций состоялось подписание соглашения «Об осуществлении оплачиваемой деятельности членов семей дипломатического, консульского, административного и технического персонала дипломатических представительств и консульских учреждений между Республикой Армения и Восточной Республикой Уругвай», которое подписали заместитель министра иностранных дел РА Паруйр Ованнисян и заместительминистраиностранных дел РАКаролина Аче.
В тот же день заместитель министра иностранных дел был принят вице-президентом Восточной Республики Уругвай, председателем Сената Республики Уругвай Беатрис Архимон.Обсуждены были вопросы, связанные с развитием двусторонних многовекторных отношений.
Паруйр Ованнисян также встретился с заместителем руководителя аппарата президента Уругвая Родриго Фересом.Обсуждены вопросы, связанные с сближением двусторонних многовекторныхотношений.
В рамках визита в Уругвай делегация во главе с Паруйром Ованнисяном также встретилась с представителями армянской общины Уругвая.