ՀՀ ԱԳ և Ուրուգվայի ԱՀ փոխնախարարներն անդրադարձել են տարածաշրջանային ու միջազգային օրակարգի հրատապ խնդիրներին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուրուգվայի արտաքին հարաբերությունների նախարարությունում օգոստոսի 19-ին կայացել է Հայաստանի Հանրապետության և Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև քաղաքական խորհրդակցությունների հերթական փուլը։
Խորհրդակցություններն անցկացրել են Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը և Ուրուգվայի ԱՀ նախարարի տեղակալ Կառոլինա Աչեն։
Քննարկվել են երկկողմ պատմական բարեկամական հարաբերությունները և դրանց հետագա զարգացման հարցերը: Կարևորվել է հայ-ուրուգվայական պարբերական քաղաքական երկխոսությունը, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը, առևտրատնտեսական, միջխորհրդարանական և գիտաշմակութային կապերի զարգացումը։
ԱԳ նախարարի տեղակալ Հովհաննիսյանը տեղեկացրել է Մոնտեվիդեոյում Հայաստանի ռեզիդենտ դեսպանության բացման մտադրության մասին, դրանով իսկ փոխադարձելով ուրուգվայական կողմի՝ դեռևս 2021թ. օգոստոսին կայացրած նույնօրինակ որոշմանը։ Այդ հանգամանքը գնահատվել է որպես հայ-ուրուգվայական բարեկամական կապերի ևս մեկ ցուցիչ։
Կողմերը քննարկել են նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում փոխգործակցությունը: Անդրադարձ է կտարվել տարածաշրջանային ու միջազգային օրակարգի հրատապ խնդիրներին։
Պարույր Հովհաննիսյանը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ ստեղծված ներկա իրավիճակը՝ ընդգծելով խաղաղ կարգավորման գործընթացի կարևորությունը Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատման նպատակով:
Տեղի է ունեցել «Հայաստանի Հանրապետության և Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության միջև դիվանագիտական ներկայացուցչությունների և հյուպատոսական հիմնարկների դիվանագիտական, հյուպատոսական, վարչական և տեխնիկական անձնակազմի ընտանիքի անդամների կողմից վարձատրվող գործունեություն իրականացնելու մասին» համաձայնագրի ստորագրումը՝ հանձինս ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանի և ՈՒԱՀ ԱՀ նախարարի տեղակալ Կառոլինա Աչեի:
Նույն օրը ԱԳ նախարարի տեղակալին ընդունել է Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության փոխնախագահ, Սենատի նախագահ Բեատրիս Արխիմոնը։
Պարույր Հովհաննիսյանը հանդիպում է ունեցել նաև ՈւԱՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Ռոդրիգո Ֆեռեսի հետ։ Քննարկվել են երկկողմ բազմաբնույթ հարաբերությունների սերտացմանն առնչվող հարցեր։
Ուրուգվայ այցի ընթացքում Պարույր Հովհաննիսյանի գլխավորած պատվիրակությունն առանձին հանդիպում է ունեցել ուրուգվահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։

Deputy FMs of Armenia, Uruguay refer to urgent regional and international issues
YEREVAN, AUGUST 20, ARMENPRESS. On August 19, the next round of political consultations between the foreign ministries of the Republic of Armenia and the Oriental Republic of Uruguay took place in the Ministry of Foreign Affairs of Uruguay.
ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia that a separate meeting was held between the Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia Paruyr Hovhannisyan and the Carolina Ache, Deputy Minister of Internal Affairs of Uruguay within the framework of the consultations.
Bilateral historic friendly relations and prospects for their further development were discussed. The regular Armenian-Uruguayan political dialogue, the expansion of the legal field, the development of trade-economic, inter-parliamentary and scientific and educational relations were highlighted.
The opening of resident embassies in both countries was evaluated as an additional indicator of friendly relations between Armenia and Uruguay. Deputy Foreign Minister Hovhannisyan informed about the intention to open the Armenian resident embassy in Montevideo, a similar decision was made by Uruguay in August 2021.
The parties also discussed cooperation within international organizations. Reference was made to the urgent issues of the regional and international agenda.
Paruyr Hovhannisyan presented the current situation over the Nagorno-Karabakh conflict, emphasizing the importance of the peaceful settlement process in order to establish stable peace in the South Caucasus.
On the same day, Vice President of the Oriental Republic of Uruguay, the President of the Senate, Beatriz Argimón received the Deputy Foreign Minister of Armenia. Issues related to the development of bilateral relations were discussed.
During the visit to Uruguay, the delegation led by Paruyr Hovhannisyan also had a meeting with the representatives of the Uruguayan Armenian community.