Կորեացի փորձագետի տեղեկություններով Կորեան առաջիկայում նախատեսում է դեսպանատուն բացել Հայաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարավային Կորեայի Հանյանգ համալսարանի պրոֆեսոր, Ասիա-Խաղաղօվկիանոսյան հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Գու Հո Էոմը տեղեկություններ ունի, որ Կորեան պլանավորում է դեսպանատուն բացել Հայաստանում:
Կորեացի փորձագետն այս մասին հայտնեց Կորեայի մշակույթի և տեղեկատվության ծառայության կազմակերպած մեդիատուրի շրջանակներում «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում:
«Այս պահին Հայաստանի և Կորեայի Հանրապետության միջև ակտիվ կապեր չկան: Կորեան Հայաստանում դեսպանատուն չունի, սակայն պլաններում կա Հայաստանում դեսպանատան բացումը»,- ասաց փորձագետը, ով զբաղվում է Ռուսաստանի ու Եվրասիայի տարածաշրջանի հետազոտական աշխատանքով:
Նա ընդգծեց, որ այս պահին հստակ որոշում կա Վրաստանում դեսպանատուն բացելու մասին, պլաններում կա նաև Հայաստանում դեսպանատան բացումը, սակայն հստակ ժամկետներ դեռևս չկան:
Անդրադառնալով Հայաստանի և Կորեայի միջև համագործակցության հեռանկարներին՝ Գու Հո Էոմն ընդգծեց, որ Հայաստանում իրականացվում է արդյունաբերության մոդեռնիզացիայի և թվային տրանսֆորմացիայի քաղաքականություն՝ շեշտելով, որ այդ ոլորտներում Կորեան հարուստ փորձ ունի: «Կարծում եմ, որ մենք կարող ենք լուրջ ներդրում ունենալ Հայաստանում նշված ոլորտները զարգացնելու գործում»,- ասաց փորձագետը` կարծիք հայտնելով, որ Հայաստանը զարգացման մեծ ներուժ ունեցող երկիր է:
Գու Հո Էոմն ընդգծեց այն հանգամանքը, որ Հայաստանը վարում է բազմավեկտոր արտաքին քաղաքականություն՝ պահպանելով սերտ հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, միևնույն ժամանակ արդյունավետ համագործակցություն հաստատելով Եվրոպական Միության, ԱՄՆ-ի, Չինաստանի հետ: Այս համատեքստում, ըստ փորձագետի, Կորեան ու Հայաստանը ևս կարող են արդյունավետ համագործակցություն հաստատել տարբեր ուղղություններով:
Նա շեշտեց, որ Հայաստանը հարուստ պատմություն ու մշակույթ ունեցող երկիր է: «Ես շատ հայ ծանոթներ ունեմ Մոսկվայում: Շատ հայերի հանդիպել եմ նաև ԱՄՆ-ում: Նրանք բոլորը խելացի ու աշխատասեր մարդիկ են»,-եզրափակեց նա:

Согласно данным корейского эксперта, Корея планирует в ближайшее время открыть в Армении посольство
Гу Хо Эом профессор южнокорейского Университета Ханянг, директор Центра азиатско-тихоокеанских исследований располагает информацией, что Корея планирует открыть в Армении посольство.
Об этом корейский эксперт сообщил «Арменпресс» в беседе, состоявшейся в рамках медиа-тура, организованного Корейской службой культуры и информации.
«В настоящее время между Арменией и Республикой Корея нет активных отношений. У Кореи нет посольства в Армении, но есть намерение открыть в Армении посольство», - сказал эксперт, занимающийся исследованиями России и евразийского региона.
Он подчеркнул, что на данный момент есть определенное решение об открытии посольства в Грузии, также есть планы по открытию посольства в Армении, но точных сроков пока нет.
Касаясь перспектив сотрудничества Арменией и Кореи, Гу Хо Эом подчеркнул, что Армения реализует политику промышленной модернизации и цифровой трансформации, добавив, что Корея имеет богатый опыт в этих сферах. «Я думаю, что мы можем внести серьезный вклад в развитие указанных отраслей в Армении», - сказал эксперт, выразив свое мнение, что Армения является страной с большим потенциалом развития.
Гу Хо Эом привел то обстоятельство, что Армения ведет многовекторную внешнюю политику, поддерживая тесные отношения с Россией, и в то же время налаживая эффективное сотрудничество с Европейским Союзом, США и Китаем. В этом контексте, по мнению эксперта, Корея и Армения также смогут наладить эффективное сотрудничество по разным направлениям.
Он подчеркнул, что Армения - страна с богатой историей и культурой. «У меня много знакомых армян в Москве. Я встречал много армян и в США. Все они умные и трудолюбивые люди», - заключил Гу Хо Эом.